Amortyzacja mieszkania 2023 jednak możliwa? Zaskakujący wyrok sądu otwiera furtkę dla właścicieli mieszkań na wynajem

2023-06-28 16:36
Amortyzacja mieszkania 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Zgodnie z przepisami o amortyzacji mieszkania 2023 to pierwszy rok, kiedy jest ona zabroniona

Jeśli chodzi o amortyzację mieszkania, 2023 to pierwszy rok, gdy podatnik nie ma już takiej możliwości. WSA w Łodzi wydał jednak kontrowersyjny wyrok, który potencjalnie pozwala obejść zakaz i nadal amortyzować niektóre mieszkania na wynajem.

Spis treści

  1. Amortyzacja mieszkania 2023 dozwolona? Tak uznał sąd w Łodzi
  2. Zakaz amortyzacji niezgodny z konstytucją?
  3. Co z amortyzacją lokali użytkowych w 2023?

Amortyzacja mieszkania 2023 dozwolona? Tak uznał sąd w Łodzi

Amortyzacja mieszkania na wynajem to sposób na zapłacenie niższego podatku. Przed zmianami w prawie wprowadzonymi przez Polski Ład podatnicy mieli możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych związanych z tym, że w miarę upływu czasu mieszkanie w naturalny sposób zużywa się i traci na wartości. Koszt ten można było uznać za koszt uzyskania przychodu i dzięki temu zapłacić mniej fiskusowi. Jednak od 1 stycznia 2023 r. amortyzacja mieszkań jest zabroniona na mocy art. 16c pkt 2a ustawy o CIT.

– Amortyzacji nie podlegają (…) budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (…) – podaje ustawa.

„Dziennik Gazeta Prawna” w oparciu o informację ekspertów Grant Thornton napisał jednak o zaskakującym nieprawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. WSA uznał, że można obejść zakaz amortyzacji, jeżeli nieruchomość mieszkalna została wprowadzona do ewidencji środków trwałych przed 2022 r., a jej amortyzacja jeszcze się nie zakończyła.

Według sądu w takiej sytuacji podatnik może dokończyć rozpoczętą amortyzację nawet mimo zakazu, czyli uznawać odpisy amortyzacyjne za koszt uzyskania przychodu. Może to robić aż do uzyskania pełnej amortyzacji.

Zakaz amortyzacji niezgodny z konstytucją?

Zaskakująca decyzja WSA w Łodzi została opatrzona wyjaśnieniem. Jak tłumaczą sędziowie, całkowity zakaz amortyzacji po 2022 r. jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji RP, i to w sposób „oczywisty”.

Ważne

Z art. 2 Konstytucji RP wynika m.in. zasada ochrony praw nabytych i interesów w toku.

Tym samym WSA zadecydował, że przepis Polskiego Ładu jest niekonstytucyjny, choć na ogół o takich kwestiach decyduje Trybunał Konstytucyjny, a nie sądy niższej instancji. WSA w Łodzi wskazał jednak, że TK „utracił zdolność do orzekania”.

Było to nawiązanie do głośnego stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2022 r., który uznał, że TK nie może orzekać zgodnie z prawem, bo od 2015 r. ma w składzie nielegalnie powołanych sędziów.

Co z amortyzacją lokali użytkowych w 2023?

Warto pamiętać, że zmiany w odliczeniach podatkowych związane z Polskim Ładem nie dotknęły nieruchomości użytkowych. W związku z tym amortyzacja lokali użytkowych jest nadal dozwolona i nie obejmuje jej zakaz z ustawy o CIT.

Warto zauważyć, że obejmuje to także tzw. mikroapartamenty inwestycyjne, które mimo nazwy są w świetle prawa lokalami niemieszkalnymi. Przypomnijmy, że podstawowa stawka amortyzacji dla lokali użytkowych to 2,5% rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej