Amortyzacja mieszkania 2023 jednak możliwa? Zaskakujący wyrok sądu otwiera furtkę dla właścicieli mieszkań na wynajem

2023-06-28 16:36
Amortyzacja mieszkania 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Zgodnie z przepisami o amortyzacji mieszkania 2023 to pierwszy rok, kiedy jest ona zabroniona

Jeśli chodzi o amortyzację mieszkania, 2023 to pierwszy rok, gdy podatnik nie ma już takiej możliwości. WSA w Łodzi wydał jednak kontrowersyjny wyrok, który potencjalnie pozwala obejść zakaz i nadal amortyzować niektóre mieszkania na wynajem.

Spis treści

  1. Amortyzacja mieszkania 2023 dozwolona? Tak uznał sąd w Łodzi
  2. Zakaz amortyzacji niezgodny z konstytucją?
  3. Co z amortyzacją lokali użytkowych w 2023?

Amortyzacja mieszkania 2023 dozwolona? Tak uznał sąd w Łodzi

Amortyzacja mieszkania na wynajem to sposób na zapłacenie niższego podatku. Przed zmianami w prawie wprowadzonymi przez Polski Ład podatnicy mieli możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych związanych z tym, że w miarę upływu czasu mieszkanie w naturalny sposób zużywa się i traci na wartości. Koszt ten można było uznać za koszt uzyskania przychodu i dzięki temu zapłacić mniej fiskusowi. Jednak od 1 stycznia 2023 r. amortyzacja mieszkań jest zabroniona na mocy art. 16c pkt 2a ustawy o CIT.

– Amortyzacji nie podlegają (…) budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (…) – podaje ustawa.

„Dziennik Gazeta Prawna” w oparciu o informację ekspertów Grant Thornton napisał jednak o zaskakującym nieprawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. WSA uznał, że można obejść zakaz amortyzacji, jeżeli nieruchomość mieszkalna została wprowadzona do ewidencji środków trwałych przed 2022 r., a jej amortyzacja jeszcze się nie zakończyła.

Według sądu w takiej sytuacji podatnik może dokończyć rozpoczętą amortyzację nawet mimo zakazu, czyli uznawać odpisy amortyzacyjne za koszt uzyskania przychodu. Może to robić aż do uzyskania pełnej amortyzacji.

Zakaz amortyzacji niezgodny z konstytucją?

Zaskakująca decyzja WSA w Łodzi została opatrzona wyjaśnieniem. Jak tłumaczą sędziowie, całkowity zakaz amortyzacji po 2022 r. jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji RP, i to w sposób „oczywisty”.

Ważne

Z art. 2 Konstytucji RP wynika m.in. zasada ochrony praw nabytych i interesów w toku.

Tym samym WSA zadecydował, że przepis Polskiego Ładu jest niekonstytucyjny, choć na ogół o takich kwestiach decyduje Trybunał Konstytucyjny, a nie sądy niższej instancji. WSA w Łodzi wskazał jednak, że TK „utracił zdolność do orzekania”.

Było to nawiązanie do głośnego stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2022 r., który uznał, że TK nie może orzekać zgodnie z prawem, bo od 2015 r. ma w składzie nielegalnie powołanych sędziów.

Co z amortyzacją lokali użytkowych w 2023?

Warto pamiętać, że zmiany w odliczeniach podatkowych związane z Polskim Ładem nie dotknęły nieruchomości użytkowych. W związku z tym amortyzacja lokali użytkowych jest nadal dozwolona i nie obejmuje jej zakaz z ustawy o CIT.

Warto zauważyć, że obejmuje to także tzw. mikroapartamenty inwestycyjne, które mimo nazwy są w świetle prawa lokalami niemieszkalnymi. Przypomnijmy, że podstawowa stawka amortyzacji dla lokali użytkowych to 2,5% rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej