Amortyzacja mieszkania na wynajem. Co się zmienia w amortyzacji mieszkania w 2022?

2021-12-30 10:59
mieszkania
Autor: gettyimages Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują rozwiązania podatkowe, wdrożone w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich są przepisy, na mocy których od początku roku wyłącza się możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych

Amortyzacja mieszkania na wynajem niejako rekompensuje właścicielowi mieszkania jego zużywanie się. Do tej pory, rozliczając dochody z najmu, mieliśmy prawo do odpisów z tytułu amortyzacji mieszkania. Po spełnieniu pewnych warunków do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć do 10% wartości początkowej mieszkania rocznie, obniżając podatek lub nie płacić go wcale. Polski Ład kończy z amortyzacją mieszkań na wynajem.

Spis treści

  1. Co to jest amortyzacja mieszkania na wynajem?
  2. Dla kogo amortyzacja mieszkania?
  3. Amortyzacja mieszkania na wynajem w 2021
  4. Amortyzacja mieszkania na wynajem tylko do końca 2022

Co to jest amortyzacja mieszkania na wynajem?

Amortyzacja polega na rozłożonym w czasie zmniejszeniu wartości, w tym przypadku wynajmowanego mieszkania, w efekcie ego użytkowania w celu osiągnięcia przychodu. Oczywiste jest bowiem, każde mieszkanie z czasem stopniowo ulega zużyciu. Według prawa podatkowego każdy właściciel mieszkania ponosi pewien koszt związany z jego zużyciem. Tym kosztem jest właśnie amortyzacja, czyli procentowy spadek początkowej wartości mieszkania.

Amortyzacja mieszkania na wynajem daje możliwość rozliczenia tego kosztu jako koszt uzyskania przychodów. W ten sposób można zmniejszyć stawkę podatku lub nawet go wyzerować.

Dla kogo amortyzacja mieszkania?

Możliwość obniżenia stawki podatku z tytułu umowy najmu poprzez amortyzację mieszkania przysługuje współwłaścicielom nieruchomości, a także posiadaczom spółdzielczego prawa własnościowego domieszkania. Warunkiem amortyzacji mieszkania na wynajem, jest wpisanie go do ewidencji środków trwałych.

Amortyzacja mieszkania na wynajem w 2021

Obecnie odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, stosując tzw. stawki amortyzacyjne określone w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych". Dla środków trwałych, jakimi są budynki i lokale mieszkalne stawka wynosi 1,5%. Mieszkania można również amortyzować według stawki indywidualnej i w ten sposób obniżyć stawkę podatku nawet do zera. Trzeba jednak spełnić kilka warunków:

  • mieszkanie nie może być nowe,
  • mieszkanie było użytkowane przed zakupem przynajmniej przez 5 lat (60 miesięcy),
  • przed wprowadzeniem mieszkania do ewidencji środków trwałych dokonane zostały ulepszenia, których łączne koszty wyniosły co najmniej 30% wartości jego wartości początkowej.

Indywidualna stawka amortyzacji dla mieszkania na wynajem może wynosić maksymalnie 10%. Jest to limit, wynikający  z określonego ustawą minimalnego okresu amortyzacji, czyli 10 lat. Stawkę amortyzacji określa się samodzielnie, dopasowując jej wysokość do uzyskiwanych przychodów.

Amortyzacja mieszkania na wynajem tylko do końca 2022

Co się zmienia w 2022, jeśli chodzi o amortyzację mieszkania na wynajem, zapisane jest w art. 71.2 ustawy o podatkowym Polskim Ładzie. Jak czytamy:

"Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r."

Zapis ten oznacza, że w 2022 można skorzystać z amortyzacji mieszkania kupionego tylko do końca 2021 r.

Na podstawie przepisu przejściowego prawo do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych zostaje zachowane jeszcze przez rok, tj. do końca 2022 r. – co pozwala podatnikom przygotować się do nowych zasad. Budynki i lokale mieszkalne powinny przede wszystkim zaspokajać potrzeby mieszkaniowe obywateli. Tymczasem, z uwagi na korzystne regulacje podatkowe inwestowanie w lokale mieszkaniowe stało się rentownym narzędziem do inwestycji kapitałowych, co z kolei wpływa na wzrost cen lokali i budynków mieszkalnych - napisano w stanowisku Ministerstwa Finansów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej