Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) – nowe władze i zadania SSO

2021-07-28 15:58
Europejskie standardy ETICS
Autor: SSO

Głosowanie na nowego prezesa zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) ponownie wypadło na korzyść dr. inż. Jacka Michalaka (z Atlasa), który z dniem 22 czerwca 2021 tę funkcję objął po raz piąty. Kogo jeszcze wybrano do nowych władz SSO? Co Stowarzyszenie planuje na najbliższe lata?

W nowych władzach SSO jest więcej nazwisk znanych z poprzednich kadencji. Prezes Jacek Michalak kieruje organizacją od 2013 roku. W składzie zarządu znaleźli się ponownie: Kamil Kiejna (wiceprezes, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu), Jacek Kulig (Henkel), Bożena Serwatka-Berbeć (Caparol) i Marek Śliwiński (Mapei). Ale też do zarządu dołączyły nowe postaci: Rafał Adamczyk (wiceprezes, Ejot) i Paweł Pogorzelec (Greinplast). W Komisji Rewizyjnej SSO zasiedli: ponownie Bożena Serwatka-Berbeć (Caparol), Anna Śpiewak (Austrotherm) oraz Sławomir Zalewski (Piotrowice). 

nowy zarząd SSO
Autor: SSO Nowy zarząd SSO (w niepełnym składzie), od lewej: Marek Śliwiński (Mapei), Jacek Kulig ( Henkel), Jacek Michalak ( Atlas), Kamil Kiejna (Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu), Rafał Adamczyk (Ejot), Paweł Pogorzelec (Greinplast)

Wybory były jednym z punktów spotkania członków SSO. To była również okazja do rozmów o strategii działań stowarzyszenia i nowego zarządu na nadchodzący czas. 

– Polski rynek ETICS to dzisiaj największy unijny rynek. Komisja Europejska dostrzegając zagrożenia związane ze stale postępującą zmianą klimatu oraz degradacją środowiska stworzyła plan działania – Europejski Zielony Ład, którego zadaniem jest przekształcenie UE w nowoczesną zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę – komentuje Jacek Michalak, prezes SSO). – W nowej, wywołanej kryzysem związanym z Covid-19 sytuacji, Komisja Europejska uchwaliła największy pakiet środków w ramach długoterminowego budżetu UE i NextGenerationEU (tymczasowego instrumentu pobudzającego ożywienie gospodarki). Łączna kwota 1,8 biliona euro ma pomóc odbudować gospodarkę unijną oraz uczynić ją bardziej przyjazną dla środowiska. ETICS to doskonałe rozwiązanie, pozwalające ograniczyć negatywny wpływ budynków na środowisko. Tak więc najbliższe lata to wielkie wyzwanie dla branży ociepleniowej, zarówno w Polsce jak i w innych krajach unijnych. 

Nowy zarząd chce wzmocnić współpracę pomiędzy SSO a European Association for ETICS (EAE), tym bardziej, że od 15 grudnia 2020 kieruje tą organizacją Jacek Kulig. Trzeba też wspomnieć o ważnych badaniach ogniowych w dużej skali, które zostały wykonane z inicjatywy SSO w 2020 roku w krakowskim ICiMB. Badania te negatywnie zweryfikowały poglądy, że zastosowanie pasów międzykondygnacyjnych z wełny mineralnej wpływa na poprawę bezpieczeństwa pożarowego ocieplonej elewacji. W kolejnych latach te prace badawcze będą kontynuowane. Ich wyniki są niezwykle istotne także w aspekcie trwałości ocieplenia, które z kolei należy rozpatrywać również w kategoriach zrównoważonego rozwoju. 

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Organizacja branżowa czołowych polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ETICS. Celem stowarzyszenia jest upowszechnienie kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Inicjatywy podejmowane przez SSO wspierają rozwój energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń. Organizacja działa od 2003 roku. Jest jednym z inicjatorów powołania, w roku 2008, European Association for ETICS (EAE), forum współpracy krajowych stowarzyszeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej