Fabryki okien firmy Velux. W Gnieźnie od 20 lat. Ile fabryk w Polsce ma ten producent okien dachowych?

2018-07-03 14:28
Fabryka okien Velux w Gnieźnie
Autor: Velux Na miejsce swojej pierwszej fabryki Velux wybrał Gniezno, gdzie w 2 halach przy ul. Słonecznej zaczął produkować najpierw okucia do okien, a 2 lata później także okna dachowe.

Velux jest największym na świecie producentem okien dachowych. W 2018 r. firma świętuje 20-lecie rozpoczęcia ich produkcji w Polsce. Pierwszą polską fabrykę okien Velux założył w Gnieźnie. W tym mieście wybudował potem jeszcze jeden zakład, a kolejne dwie fabryki – w Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa.

Fabryka okien Veluksa w Gnieźnie jest obecnie jednym z największych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej, a powstające w niej okna dachowe trafiają na wszystkie rynki europejskie.

Początki fabryki okien Velux w Gnieźnie

Do naszego kraju Velux zawitał ze swoimi oknami dachowymi ponad 28 lat temu. Ten duński potentat uznał wtedy, że warto u nas zainwestować. Na miejsce swojej pierwszej fabryki wybrał Gniezno, gdzie w 2 halach przy ul. Słonecznej zaczął produkować najpierw okucia do okien, a 2 lata później także okna dachowe. W 2004 r. Velux przeniósł produkcję okuć do nowego zakładu przy ul. Kolejowej, zaś w pierwszej lokalizacji kontynuował produkcję okien dachowych. Przez 20 lat fabryki bardzo się rozrosły. Obecnie składają się z 16 hal produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad 70 tys. m2, czyli prawie 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W 2003 r. Velux zainwestował w swoją trzecią polską fabrykę okien w Namysłowie. Obecnie na terenie tej fabryki znajduje się 9 hal produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni 61 tys. m2. Dodajmy, że w Namysłowie wytwarzane są okna drewniano-poliuretanowe oraz kołnierze aluminiowe. Ponadto mieści się tu centrum dystrybucji okien Velux na rynek polski i europejski.

Największa fabryka okien w Polsce

Jednak największa z 4 polskich fabryk Grupy Velux i spółek siostrzanych, a jednocześnie największa fabryka okien w Polsce mieści się w Wędkowych koło Tczewa. Na terenie Wioski Okiennej DOVISTA znajduje się w sumie 8 hal produkcyjnych zlokalizowanych na powierzchni 32 ha. W Wędkowych produkowane są drewniane okna fasadowe z okładzinami aluminiowymi. Ponadto powstało tu centrum dystrybucyjne. W hali o powierzchni 11 tys. m2 można jednorazowo pomieścić ok. 4 tys. palet okien.

W Veluksie podkreślają, że w 2017 r. wartość inwestycji Grupy w rozwój zakładów w Polsce po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat firma zainwestowała w nie 309 mln zł. Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są obecnie największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce. Aż jedną czwartą wartości polskiego eksportu okien wypracowują fabryki w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych.

W fabrykach okien Velux rośnie zatrudnienie

– 20 lat produkcji okien Velux w Polsce wywarło bardzo duży wpływ na rozwój lokalnej i krajowej gospodarki, społeczności lokalnych, w których funkcjonują nasze fabryki, jak również całej branży stolarki – mówi prezes Velux Polska Jacek Siwiński. I dodaje, że wraz z rozwojem produkcji okien w Polsce wzrastało zatrudnienie. W dwóch fabrykach w Gnieźnie pracuje obecnie ponad 950 osób. Natomiast cała Grupa Velux zatrudnia w sumie ponad 4250 pracowników. W ubiegłym roku Grupa stworzyła 500 nowych miejsc pracy, a w planach są kolejne rekrutacje.

Dodajmy, że w całej Grupie Velux, która ma przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, a fabryki - w 11, pracuje łącznie ok. 9,5 tys. osób.

Prezes Siwiński zwraca uwagę, że stały rozwój fabryk wpływa również na zwiększenie liczby poddostawców. W 2016 i 2017 r. Grupa współpracowała z ponad 100 firmami. Co istotne, ta współpraca ma charakter długookresowy. Z większością kluczowych dostawców kooperacja trwa od ponad 10 lat. Na podstawie wartości obrotów handlowych pomiędzy polskimi dostawcami a Grupą Velux można oszacować, że dzięki tej współpracy w ostatnich dwóch latach w polskiej gospodarce funkcjonowało ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy w branżach powiązanych z produkcją metalu, drewna, opakowań, substancji chemicznych i szkła.

Velux finansuje nie tylko budowę fabryk okien

Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Firma znana jest z tego, że aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają Fundacje Velux, które – jak informuje firma – przekazały do tej pory ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży.

Ponadto w latach 1991-2016. Fundacja Pracownicza Velux przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie przedsięwzięć typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych.

Z okazji 20-lecia produkcji Veluksa w Polsce Fundacja Pracownicza ufundowała okolicznościowy grant na projekt społeczny „Lighthouse”. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej