Fabryki okien firmy Velux. W Gnieźnie od 20 lat. Ile fabryk w Polsce ma ten producent okien dachowych?

2018-07-03 14:28
Fabryka okien Velux w Gnieźnie
Autor: Velux Na miejsce swojej pierwszej fabryki Velux wybrał Gniezno, gdzie w 2 halach przy ul. Słonecznej zaczął produkować najpierw okucia do okien, a 2 lata później także okna dachowe.

Velux jest największym na świecie producentem okien dachowych. W 2018 r. firma świętuje 20-lecie rozpoczęcia ich produkcji w Polsce. Pierwszą polską fabrykę okien Velux założył w Gnieźnie. W tym mieście wybudował potem jeszcze jeden zakład, a kolejne dwie fabryki – w Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa.

Fabryka okien Veluksa w Gnieźnie jest obecnie jednym z największych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej, a powstające w niej okna dachowe trafiają na wszystkie rynki europejskie.

Początki fabryki okien Velux w Gnieźnie

Do naszego kraju Velux zawitał ze swoimi oknami dachowymi ponad 28 lat temu. Ten duński potentat uznał wtedy, że warto u nas zainwestować. Na miejsce swojej pierwszej fabryki wybrał Gniezno, gdzie w 2 halach przy ul. Słonecznej zaczął produkować najpierw okucia do okien, a 2 lata później także okna dachowe. W 2004 r. Velux przeniósł produkcję okuć do nowego zakładu przy ul. Kolejowej, zaś w pierwszej lokalizacji kontynuował produkcję okien dachowych. Przez 20 lat fabryki bardzo się rozrosły. Obecnie składają się z 16 hal produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad 70 tys. m2, czyli prawie 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W 2003 r. Velux zainwestował w swoją trzecią polską fabrykę okien w Namysłowie. Obecnie na terenie tej fabryki znajduje się 9 hal produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni 61 tys. m2. Dodajmy, że w Namysłowie wytwarzane są okna drewniano-poliuretanowe oraz kołnierze aluminiowe. Ponadto mieści się tu centrum dystrybucji okien Velux na rynek polski i europejski.

Największa fabryka okien w Polsce

Jednak największa z 4 polskich fabryk Grupy Velux i spółek siostrzanych, a jednocześnie największa fabryka okien w Polsce mieści się w Wędkowych koło Tczewa. Na terenie Wioski Okiennej DOVISTA znajduje się w sumie 8 hal produkcyjnych zlokalizowanych na powierzchni 32 ha. W Wędkowych produkowane są drewniane okna fasadowe z okładzinami aluminiowymi. Ponadto powstało tu centrum dystrybucyjne. W hali o powierzchni 11 tys. m2 można jednorazowo pomieścić ok. 4 tys. palet okien.

W Veluksie podkreślają, że w 2017 r. wartość inwestycji Grupy w rozwój zakładów w Polsce po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat firma zainwestowała w nie 309 mln zł. Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są obecnie największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce. Aż jedną czwartą wartości polskiego eksportu okien wypracowują fabryki w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych.

W fabrykach okien Velux rośnie zatrudnienie

– 20 lat produkcji okien Velux w Polsce wywarło bardzo duży wpływ na rozwój lokalnej i krajowej gospodarki, społeczności lokalnych, w których funkcjonują nasze fabryki, jak również całej branży stolarki – mówi prezes Velux Polska Jacek Siwiński. I dodaje, że wraz z rozwojem produkcji okien w Polsce wzrastało zatrudnienie. W dwóch fabrykach w Gnieźnie pracuje obecnie ponad 950 osób. Natomiast cała Grupa Velux zatrudnia w sumie ponad 4250 pracowników. W ubiegłym roku Grupa stworzyła 500 nowych miejsc pracy, a w planach są kolejne rekrutacje.

Dodajmy, że w całej Grupie Velux, która ma przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, a fabryki - w 11, pracuje łącznie ok. 9,5 tys. osób.

Prezes Siwiński zwraca uwagę, że stały rozwój fabryk wpływa również na zwiększenie liczby poddostawców. W 2016 i 2017 r. Grupa współpracowała z ponad 100 firmami. Co istotne, ta współpraca ma charakter długookresowy. Z większością kluczowych dostawców kooperacja trwa od ponad 10 lat. Na podstawie wartości obrotów handlowych pomiędzy polskimi dostawcami a Grupą Velux można oszacować, że dzięki tej współpracy w ostatnich dwóch latach w polskiej gospodarce funkcjonowało ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy w branżach powiązanych z produkcją metalu, drewna, opakowań, substancji chemicznych i szkła.

Velux finansuje nie tylko budowę fabryk okien

Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Firma znana jest z tego, że aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają Fundacje Velux, które – jak informuje firma – przekazały do tej pory ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży.

Ponadto w latach 1991-2016. Fundacja Pracownicza Velux przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie przedsięwzięć typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych.

Z okazji 20-lecia produkcji Veluksa w Polsce Fundacja Pracownicza ufundowała okolicznościowy grant na projekt społeczny „Lighthouse”. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej