Ranking okien. Najlepsze za jak najniższą cenę

2017-06-01 16:25
Montaż okna
Autor: ThinkstockPhotos O kolejności w rankingu okien zdecydował m.in. wpływ montażu na efektywność energetyczną stolarki.

Najlepsze okna i drzwi to takie, które są energooszczędne, mają bardzo dobre parametry techniczne, a równocześnie niezbyt wygórowaną cenę. Organizatorzy konkursu TOPTEN Okna 2017 wskazują, które okna i drzwi warto kupić.

- W naszym konkursie mogła wziąć udział każda firmy produkująca stolarkę dostępną na polskim rynku – zapewnia Jerzy Żurawski, prezes Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, która jest jednym z organizatorów TOPTEN Okna 2017.

Ranking okien energooszczędnych

W czasie gali ogłoszenia wyników konkursu Żurawski wyjaśnił, że jurorzy przeanalizowali wyroby 550 producentów, wybierając takie, które charakteryzują się energooszczędnymi parametrami. Oceniający wzięli więc pod uwagę przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła Uw,[W/m2K], współczynnik przepuszczalności energii słonecznej gG, przepuszczalność powietrzną oraz wpływ montażu na efektywność energetyczną stolarki.

Ponadto – jak informują organizatorzy konkursu - wpływ na wynik końcowy miała także wartość współczynnika przepuszczalności światła Lt, wskaźnik oddawania barw szyby – Ra, klasa odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, izolacyjność akustyczna okna RW(C;Ctr) oraz efektywność ekonomiczna. To ostatnie kryterium oznacza w praktyce jak najniższą cenę.

Patrz też: czy warto zainwestować w superenergooszczędne okna?>>

W rankingu okien kolejność alfabetyczna

W konkursie oceniono trzy grupy produktów: okna pionowe (drewniane, PVC i aluminiowe), okna dachowe oraz drzwi zewnętrzne. W każdej z tych grup wyróżniono po 10 najlepszych wyrobów. Organizatorzy konkursu zapewniają, że producenci są wymieniani w kolejności alfabetycznej, co oznacza, że np. w kategorii „okna dachowe”, wyroby Veluksa nie są gorsze od wyrobów np. firmy Altaterra Polska czy Okpolu. Co ciekawe, wśród wyróżnionych w tym roku nie ma okien takich potentatów jak Drutex czy Oknoplast. Nie oznacza to jednak, że okna tych firm mają gorsze parametry. Jerzy Żurawski wyjaśnił, że okna obu tych firm są po prostu droższe od okien ich wyróżnionych konkurentów.

Patrz też: eksport okien i drzwi polską specjalnością w UE>>

Drzwi zewnętrzne_TOPTEN Okna 2017
Autor: TOPTEN Okna 2017
Okna dachowe_TOPTEN Okna 2017
Autor: TOPTEN Okna 2017
Okna PVC_TOPTEN Okna 2017
Autor: TOPTEN Okna 2017
Okna drewniane_TOPTEN Okna 2017
Autor: TOPTEN Okna 2017

Ranking okien ma pomóc kupującym

- Wyróżnione w konkursie okna pionowe i dachowe oraz drzwi charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz bardzo dobrą efektywnością energetyczną i ekonomiczną – podkreślał Jerzy Żurawski. Według niego, zastosowane rozwiązania pozwoliłyby już dziś osiągnąć wartości spełniające wymagania stawiane budynkom pasywnym (NF 15 oraz NF40).

- Wszystkie wyróżnione produkty charakteryzują się ponad 50% niższą energochłonnością w stosunku podobnych wyrobów, spełniających aktualne minimalne wymagania prawne – mówił Żurawski. Prezes Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Szymon Liszka dodał, że założeniem konkursu TOPTEN Okna jest pomoc inwestorom i projektantom w wyborze najlepszej pod względem oszczędności energii i kosztów stolarki budowlanej.

Patrz też: większość producentów stolarki otworowej nie chce dalszego obniżania współczynnika przenikania ciepła>>

Ankieta_ASM_wspolczynnik przenikania ciepla
Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej