Eksport okien i drzwi polską specjalnością w UE

2017-03-27 18:51
Fabryka Fakro
Autor: Marek Wielgo Linia produkcyjna nietypowych okien w fabryce Fakro w Nowym Sączu

Firmy produkujące w Polsce stolarkę otworową, wyeksportowały w 2016 r. wyroby o łącznej wartości przeszło 1,5 mld euro. Oznacza to, że nasz kraj utrzymał pozycję lidera w eksporcie okien i drzwi w Unii Europejskiej.

Struktura eksportu stolarki w UE
Autor: ASM Centrum Badań i Analiz Rynku

Największym eksporterem stolarki budowlanej w UE jesteśmy od 2015 r. Pod względem wartości sprzedaży okien i drzwi za granicę wyprzedziliśmy wówczas Niemcy, które są największym producentem stolarki w całej UE. - Jednak w ubiegłym roku eksport z Niemiec skurczył się o 8,4% - mówi prezes Związku Polskie Okna i Drzwi Janusz Komurkiewicz, powołując się na ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Według tej firmy badawczej, w 2016 r. producenci w Niemczech sprzedali za granicę okna i drzwi o łącznej wartości ponad 1,4 mld euro. Udział tych firm w strukturze eksportu stolarki budowlanej z krajów UE wyniósł 19,6% (w 2015 r. – 20,9 proc.). Polska zajmuje zaś pierwsze miejsce z udziałem 21,5%. W ubiegłym roku nasz eksport okien i drzwi do innych krajów zwiększył się w ujęciu wartościowym o 0,3 proc. – do ponad 1,5 mld euro. Dodajmy, że kiedy w 2004 r. nasz kraj przystępował do Unii, wartość eksportu stolarki wynosiła zaledwie... 65 mln euro. Jednak to, że jesteśmy największym w UE eksporterem okien i drzwi, nie świadczy o tym, że także pod względem wartości produkcji Polska jest europejskim liderem. Są nim w dalszym ciągu Niemcy, a dalszej kolejności - Włochy, Wielka Brytania i Francja.

Najwięksi producenci stolarki w UE
Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Dane za 2015 r.

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku nie podał bardziej szczegółowych danych za ubiegły rok. Przypomnijmy więc, że w 2015 r. naszym zdecydowanie największym rynkiem zbytu okien i drzwi były Niemcy (ponad 32% udział w eksporcie). Przy czym 44% wartości eksportu stanowiły okna i drzwi z PVC, zaś udział stolarki drewnianej przekroczył 41%

Struktura eksportu stolarki z Polski
Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej