Egoe podkreśla ważność zrównoważonego rozwoju w swoich technologiach

2022-05-05 11:53
zrownowazony rozwoj ochrona srodowiska srodowisko
Autor: Gettyimages Filozofia prowadzenia biznesu powinna wzrosty firm budować w oparciu o długoterminowe rozwiązania uwzględniające poszanowanie środowiska w działaniach firmy, dbałość o człowieka i jasne zasady zarządzania

Z uwagi na postępujące zmiany klimatu oraz zagrożenia dla środowiska Unia Europejska opracowała Europejski Zielony Ład. Jednym z założeń jest odpowiedzialne prowadzenie działalności ze zrównoważonym wykorzystaniem i ochroną zasobów środowiska.

Od stycznia 2022 obowiązują nowe przepisy unijne celem których jest przekierowanie inwestycji, tak publicznych, jak i prywatnych, w stronę zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. Mowa o taksonomii. Kolejnym elementem unijnego Zielonego Ładu jest strategia ESG. Wszystkie działania skierowane na konieczność poszanowania środowiska w działalności firm.

Działania firm w zakresie ochrony środowiska mogą dotyczyć: odpowiedzialnego zarządzania energią, ograniczania śladu węglowego, odpowiedzialnego korzystania z zasobów.

Egoe deklaruje zrównoważone podejście

Firma Egoe swoje zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu, uwzględniające łącznie parametry ekologiczne i ekonomiczne nazywa zasadą ECO 2.0. Zrównoważone podejście stosuje we wszystkich fazach produkcji: od projektu, przez wybór materiałów i procedur technologicznych po logistykę.

Egoe podkreśla, że produkty firmy się nie starzeją. Funkcjonalne projekty będą służyć nie tylko obecnym ale i przyszłym pokoleniom.

Firma zużywa kilkaset ton drewna rocznie. Również drewno tropikalne. Aby ograniczyć jego użycie opracowała technologię specjalnej obróbki rodzimych gatunków, która zapewnia im wytrzymałość drewna egzotycznego. Linia do termizacji w zakładzie Egoé została oddana do użytku w lutym 2022 roku. Ma ona objętość dziesięciu metrów sześciennych. Do obróbki stosuje się przede wszystkim jesion, sosnę, modrzew i świerk. Surowiec jest wygrzewany w zakresie temperatur od 170 do 220°C, wykorzystuje się próżnię, parę i wodę. Dzięki temu spada zużycie drewna tropikalnego i wraz z tym ślad węglowy finalnego produktu.

Dodatkowo drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób przyjazny dla środowiska. Świadczy o tym certyfikat FSC®.

Hale produkcyjne ogrzewane są kotłem zgazowującym na odpady drewniane z produkcji, dla których nie ma już innego zastosowania.

Egoe wykorzystuje też deszczówkę zbieraną na terenie swojego zakładu - do nawadniania pobliskiego sadu owocowego i jako zbiornik przeciwpożarowy.

Firma chwali się także projektem didawood - ze ścinków drewnianych, a także ścinków kartonu czy tekstyliów powstają klocki, zabawki, gry.

Ze starych opon i butelek PET Egoe produkuje ekranu akustyczne.

ekrany akustyczne Egoe
Autor: Egoe Ekran akustyczna noba jako przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Powstaje z zużytych opon i butelek PET

Panele dźwiękochłonne na ekran akustyczny noba są wykonane z gumy z recyklingu. Do produkcji jednego metra kwadratowego zużywa się pięć opon do samochodów osobowych. A jeżeli ekran akustyczny jest dodatkowo chroniony ostatnią warstwą tkaniny, to na jeden metr kwadratowy potrzeba jeszcze pięciu butelek PET o pojemności 1,5 litra. Po upływie żywotności ekranu, jego elementy ponownie trafią do recyklingu.

Więcej o zrównoważonym podejściu firm piszemy w artykułach:

na postawie materiałów Egoe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej