Egoe podkreśla ważność zrównoważonego rozwoju w swoich technologiach

2022-05-05 11:53
zrownowazony rozwoj ochrona srodowiska srodowisko
Autor: Gettyimages Filozofia prowadzenia biznesu powinna wzrosty firm budować w oparciu o długoterminowe rozwiązania uwzględniające poszanowanie środowiska w działaniach firmy, dbałość o człowieka i jasne zasady zarządzania

Z uwagi na postępujące zmiany klimatu oraz zagrożenia dla środowiska Unia Europejska opracowała Europejski Zielony Ład. Jednym z założeń jest odpowiedzialne prowadzenie działalności ze zrównoważonym wykorzystaniem i ochroną zasobów środowiska.

Od stycznia 2022 obowiązują nowe przepisy unijne celem których jest przekierowanie inwestycji, tak publicznych, jak i prywatnych, w stronę zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. Mowa o taksonomii. Kolejnym elementem unijnego Zielonego Ładu jest strategia ESG. Wszystkie działania skierowane na konieczność poszanowania środowiska w działalności firm.

Działania firm w zakresie ochrony środowiska mogą dotyczyć: odpowiedzialnego zarządzania energią, ograniczania śladu węglowego, odpowiedzialnego korzystania z zasobów.

Egoe deklaruje zrównoważone podejście

Firma Egoe swoje zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu, uwzględniające łącznie parametry ekologiczne i ekonomiczne nazywa zasadą ECO 2.0. Zrównoważone podejście stosuje we wszystkich fazach produkcji: od projektu, przez wybór materiałów i procedur technologicznych po logistykę.

Egoe podkreśla, że produkty firmy się nie starzeją. Funkcjonalne projekty będą służyć nie tylko obecnym ale i przyszłym pokoleniom.

Firma zużywa kilkaset ton drewna rocznie. Również drewno tropikalne. Aby ograniczyć jego użycie opracowała technologię specjalnej obróbki rodzimych gatunków, która zapewnia im wytrzymałość drewna egzotycznego. Linia do termizacji w zakładzie Egoé została oddana do użytku w lutym 2022 roku. Ma ona objętość dziesięciu metrów sześciennych. Do obróbki stosuje się przede wszystkim jesion, sosnę, modrzew i świerk. Surowiec jest wygrzewany w zakresie temperatur od 170 do 220°C, wykorzystuje się próżnię, parę i wodę. Dzięki temu spada zużycie drewna tropikalnego i wraz z tym ślad węglowy finalnego produktu.

Dodatkowo drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób przyjazny dla środowiska. Świadczy o tym certyfikat FSC®.

Hale produkcyjne ogrzewane są kotłem zgazowującym na odpady drewniane z produkcji, dla których nie ma już innego zastosowania.

Egoe wykorzystuje też deszczówkę zbieraną na terenie swojego zakładu - do nawadniania pobliskiego sadu owocowego i jako zbiornik przeciwpożarowy.

Firma chwali się także projektem didawood - ze ścinków drewnianych, a także ścinków kartonu czy tekstyliów powstają klocki, zabawki, gry.

Ze starych opon i butelek PET Egoe produkuje ekranu akustyczne.

ekrany akustyczne Egoe
Autor: Egoe Ekran akustyczna noba jako przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Powstaje z zużytych opon i butelek PET

Panele dźwiękochłonne na ekran akustyczny noba są wykonane z gumy z recyklingu. Do produkcji jednego metra kwadratowego zużywa się pięć opon do samochodów osobowych. A jeżeli ekran akustyczny jest dodatkowo chroniony ostatnią warstwą tkaniny, to na jeden metr kwadratowy potrzeba jeszcze pięciu butelek PET o pojemności 1,5 litra. Po upływie żywotności ekranu, jego elementy ponownie trafią do recyklingu.

Więcej o zrównoważonym podejściu firm piszemy w artykułach:

na postawie materiałów Egoe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany