Lafarge wprowadza kruszywa z recyklingu. Czym wyróżnia się kruszywo Aggneo?

2021-06-23 12:42
Lafarge wprowadza kruszywo z odzysku
Autor: Lafarge Produkcja kruszywa z odzysku ma wiele zalet wpływających na ochronę środowiska

Aggneo™ to nowa marka kruszyw Lafarge. Kruszywo pochodzi z recyklingu, którego bazą jest beton z rozbiórek. Jest przeznaczone do bezpośredniego użycia lub jako dodatek do betonu.

Aggneo™ to kruszywo o 20% lżejsze niż tradycyjne kruszywo i jak podkreśla producent, jest produkowane i transportowane lokalnie, co wpływa na mniejsze emisje z transportu. Recykling materiałów budowlanych na bazie cementu (wg raportu „Completing the Picture: How the Circular Economy Tackles Climate Change (2019)” Fundacji Ellen MacArthur) pozwoli na zredukowanie światowych emisji do 0,3 mld ton CO2 rocznie. Jednocześnie kruszywa pochodzące z recyklingu to o 40-70% mniej emisji CO2 w niż w przypadku wydobycia skał. Wprowadzenie kruszywa z recyklingu to jeden z kluczowych celów Strategii Zrównoważonego Rozwoju Lafarge w Polsce do 2030 roku.

Zanim Aggneo trafia na budowy odzyskany materiał jest poddawany ścisłej kontroli i selekcji, oczyszczeniu ze szkła, stali oraz innych materiałów. Następnym etapem jest kruszenie i ponowne badanie jakości, takie samo jakiemu poddawane są kruszywa naturalne. Aggneo zachowuje rygorystyczne normy jakości, jest w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz spełnia standardy jakości i wytrzymałości wymagane w inwestycjach infrastrukturalnych oraz tych poddawanych certyfikacji BREEAM oraz LEED

– Wprowadzając Aggneo przyczyniamy się do oszczędzania zasobów naturalnych kruszyw oraz tworzymy gospodarkę obiegu zamkniętego dając odpadom budowlanym nowe życie. Do 2030 będziemy produkować rocznie 1 mln ton takich kruszyw – mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce. 

Na przykładzie jednej z realizacji w Krakowie, eksperci Lafarge obliczyli, że dostawa Aggneo na budowę zredukowała o 66% emisję CO2 w transporcie i aż o 74% emisję na każdy m3 wykonywanych robót w stosunku do kruszyw z pobliskich kopalń. Kruszywo z recyklingu to również mniejsze zużycie zasobów naturalnych – do wbudowania 1 m3 podbudowy, stabilizacji drogi czy też utwardzenia terenu potrzeba wagowo o 25% mniej Aggneo niż skał naturalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej