Pierwsza nawierzchnia betonowa z dodatkiem grafenu. To technologiczna rewolucja!

2021-06-07 9:34
beton wylewanie
Autor: gettyimages Opracowano beton, który może zrewolucjonizować budownictwo i jego wpływ na środowisko

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30% mocniejszy od betonu tradycyjnego. Co więcej, udało im się ten mocniejszy beton już zastosować. Nowa technologia betonu z dodatkiem grafenu może być przełomowa nie tylko dla budownictwa, ale również dla środowiska.

Beton z grafenem dla budownictwa

Specjaliści z University of Manchester i firmy Nationwide Engineering opracowali materiał, który może zrewolucjonizować budownictwo. To beton wzmocniony grafenem. Naukowcy poszli też o krok dalej, ponieważ mają już na  koncie pierwsze praktyczne zastosowanie udoskonalonego betonu - przy budowie sali fitness, a dokładnie posadzki o powierzchni 700 m². Jak twierdzą naukowcy, nowa metoda produkcji betonu jest w pełni kompatybilna z obecnymi przemysłowymi sposobami jego wytwarzania, a kompozytowy materiał można wykorzystać na każdej budowie.

Co to jest grafen?

Grafen to materiał dwuwymiarowy, składający się z atomów węgla uporządkowanych w sześciokątną sieć. Grafen jest najcieńszym i zarazem najbardziej wytrzymałym (nawet do 300 razy wytrzymalszy od stali) oraz najlżejszym znanym materiałem (jeden metr kwadratowy waży około 0,77 miligramów). Wyróżnia się też wyjątkową elastycznością.

Beton z grafenem dla środowiska

Produkcja betonu stanowi duże obciążenie dla środowiska ze względu na emisję C02. Ponieważ grafen zwiększa o 30% wytrzymałość betonu, można go wykorzystywać znacznie mniej. Według naukowców wprowadzenie nowego betonu na większą skalę jest równoznaczne ze zredukowaniem światowej emisji CO2 o 2%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej