Pierwsza nawierzchnia betonowa z dodatkiem grafenu. To technologiczna rewolucja!

2021-06-07 9:34
beton wylewanie
Autor: gettyimages Opracowano beton, który może zrewolucjonizować budownictwo i jego wpływ na środowisko

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30% mocniejszy od betonu tradycyjnego. Co więcej, udało im się ten mocniejszy beton już zastosować. Nowa technologia betonu z dodatkiem grafenu może być przełomowa nie tylko dla budownictwa, ale również dla środowiska.

Beton z grafenem dla budownictwa

Specjaliści z University of Manchester i firmy Nationwide Engineering opracowali materiał, który może zrewolucjonizować budownictwo. To beton wzmocniony grafenem. Naukowcy poszli też o krok dalej, ponieważ mają już na  koncie pierwsze praktyczne zastosowanie udoskonalonego betonu - przy budowie sali fitness, a dokładnie posadzki o powierzchni 700 m². Jak twierdzą naukowcy, nowa metoda produkcji betonu jest w pełni kompatybilna z obecnymi przemysłowymi sposobami jego wytwarzania, a kompozytowy materiał można wykorzystać na każdej budowie.

Co to jest grafen?

Grafen to materiał dwuwymiarowy, składający się z atomów węgla uporządkowanych w sześciokątną sieć. Grafen jest najcieńszym i zarazem najbardziej wytrzymałym (nawet do 300 razy wytrzymalszy od stali) oraz najlżejszym znanym materiałem (jeden metr kwadratowy waży około 0,77 miligramów). Wyróżnia się też wyjątkową elastycznością.

Beton z grafenem dla środowiska

Produkcja betonu stanowi duże obciążenie dla środowiska ze względu na emisję C02. Ponieważ grafen zwiększa o 30% wytrzymałość betonu, można go wykorzystywać znacznie mniej. Według naukowców wprowadzenie nowego betonu na większą skalę jest równoznaczne ze zredukowaniem światowej emisji CO2 o 2%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej