Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Ogrzewanie

Ciepło z wnętrza ziemi: pompy ciepła

Tagi:
JUNKERS
,
ogrzewanie
,
panel sterowania pogodowego
,
pompa ciepła
,
pompa gruntowa
,
pompa powietrzna
,
TE
,
TM

Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejsze. Szacuje się, że dostarczając do pompy 1 kW energii elektrycznej można jej uzyskać czterokrotnie więcej, czyli aż 3 kW za darmo. Pompy ciepła są więc najbardziej energooszczędnymi urządzeniami do ogrzewania budynków i zaopatrywania ich w ciepłą wodę.

Schemat instalacji c.o. i ciepłej wody
w budynku z ziemną pompą ciepła

Pompy ciepła korzystają z zasobów cieplnych ziemi lub powietrza. W zależności od rodzaju instalacji - za pomocą sond lub kolektorów gruntowych - pozyskują ciepło i przekazują je do wody w obiegu grzewczym instalacji c.o. Dostarczana do pomp energia elektryczna umożliwia ich rozruch, wykorzystywana jest również do zwiększenia temperatury wody w instalacji wewnętrznej budynku.

Aby osiągnąć 100% mocy grzewczej, pompa ciepła wykorzystuje w około 70% energię zawartą w gruncie lub w powietrzu oraz 30% energii elektrycznej. Zatem takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet połowę kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych.

Jaką wybrać?
Przy wyborze systemu grzewczego istotną rolę odgrywają koszty energii, cena urzędzeń grzewczych, dostępna powierzchnia zabudowy oraz zagadnienia związane z ekologią, takie jak sposób pozyskiwania ciepła. Rozważając zakup pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę także moc grzewczą urządzenia oraz jego wydajność.
Junkers oferuje dwa typy pomp ciepła: ziemne i powietrzne.

Pompy ziemne
Pozyskują energię z ziemi za pomocą wymienników (kolektorów) lub sond pionowych. Atutem tego rozwiązania jest przewidywalna i stała moc cieplna źródła ciepła związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Do wyboru są pompy z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, tzw. urządzenia modułowe (o mocy: 6; 7,5; 9 i 11 kW) oraz pompy z dodatkowo dołączanymi zasobnikami wody - tzw. urządzenia kompaktowe (o mocy: 6; 7,5; 9; 11; 14 i 17 kW). Z powodu ograniczonej pojemności zasobnika, urządzenia modułowe przeznaczone są dla małych gospodarstw domowych (do trzech osób). Dla większych gospodarstw oraz dla osób chcących zapewnić sobie większy komfort dostawy ciepłej wody, polecane są pompy z osobnym zasobnikiem (kompaktowe).
Wszystkie urządzenia wyposażone są w dogrzewacz elektryczny, który pomaga osiągnąć wymaganą temperaturę w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika grzewczego. Wbudowany w urządzenie panel sterowania pogodowego Rego 600 obsługuje do dwóch obiegów grzewczych, które można dostosować do własnych potrzeb, na przykład podzielić instalację i jeden obieg zainstalować na parterze, a drugi na użytkowym poddaszu.

 

 
Pompy gruntowe typu TM i TE

 
Zasobnik typu  SW do współpracy z pompami ciepła typu TE

 

 
Instalacja z pompą ciepła

Pompy powietrzne 
Pozyskują energię z powietrza. Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, które tworzą razem powietrzno-wodną pompę do ogrzewnia domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Moduł wewnętrzny ma wbudowany podgrzewacz c.w.u. i regulator pogodowy w języku polskim (z panelem sterowania i wyświetlaczem graficznym). Wspomagany jest dodatkowo grzałką elektryczną. Instalacja takiej pompy jest bardzo prosta, w przeciwieństwie do pomp gruntowych nie są potrzebne kosztowne odwierty ani kolektory gruntowe. Moc urządzeń to 6, 8 lub 10 kW, a maksymalna temperatura jaką można uzyskać na wyjściu to 65oC. Pojemność robocza zasobnika c.w.u. wbudowanego w moduł wewnętrzny wynosi 163 l.

Wszystkie pompy Junkersa wyposażone są w specjalne kompresory - sprężarkę typu Scroll firmy Mitsubishi Electric. Zapewnia ona cichą i bezwibracyjną pracę urządzeń. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort użytkowania, sprężarka jest zamocowana na specjalnych amortyzatorach.

 
Moduł zewnętrzny powietrznej pompy ciepła

 
Moduł wewnętrzny powietrznej pompy ciepła

 


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: