Izolacje termiczne i akustyczne

Ocieplanie budynków: izolacja termiczna od wewnątrz

Tagi:
ECOVARIO
,
I&P Tech-Service
,
izolacja termiczna
,
izolacja termiczna od wewnątrz
,
KEMATHERM
,
Knauf Insulation
,
ocieplanie budynków
,
ocieplenie od wewnątrz
,
POL-PUR
,
Tektalan TK-DB
,
termomodernizacja
,
Xella
,
YTONG MULTIPOR

Zgodnie z zasadami fizyki budowli izolacja termiczna powinna być mocowana po zewnętrznej stronie przegrody. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy ocieplenie budynku od zewnątrz jest niemożliwe?

Właściwe ocieplanie budynków wymaga uwzględnienia dwóch zjawisk fizycznych - transportu energii czyli ciepła oraz dyfuzji pary wodnej w przegrodach warstwowych. Termoizolacja od wewnątrz powoduje przesunięcie strefy przemarzania ściany, a więc również strefy wykraplania się pary wodnej do wewnątrz, co grozi zawilgoceniem przegrody i zmniejszeniem jej trwałości. Przy ocieplaniu od zewnątrz te zjawiska nie występują. Mur znajduje się zawsze w ciepłej strefie (poza strefą przemarzania) i co ważne nagrzewa się razem z pomieszczeniem. Ma tę samą temperaturę co powietrze we wnętrzu. Stabilizuje pracę układu grzewczego z uwagi na swoją dużą bezwładność cieplną i korzystnie wpływa na mikroklimat wnętrza ze względu na pojemność wilgotnościową. W murze nie następuje skraplanie się pary wodnej i nie występują w nim duże różnice temperatur między latem a zimą, co zapewnia stabilność konstrukcji. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, zaleca się układanie ocieplenia po stronie zewnętrznej ściany.

Kiedy trzeba ocieplać od środka

Ściany zewnętrzne w budownictwie mieszkaniowym muszą spełniać odpowiednie wymogi normowe. Wyraża je wartość współczynnika przenikania ciepła U ≤ 0,30 W/(m2K). Największy problem w tym zakresie stwarzają ściany budynków wielorodzinnych z tzw. wielkiej płyty, ale dotyczy on również większości starego budownictwa, a nawet domów jednorodzinnych.


Zabytkowe kamienice we Wrocławiu
Zabytkowe kamienice we Wrocławiu
Fot.: ECOVARIO

Brak właściwej ciepłochronności ścian to również poważny problem wielu obiektów zabytkowych - nie można ich bowiem ocieplać standardowymi metodami - grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej mocowanej po zewnętrznej stronie muru. Trzeba dla nich znaleźć alternatywne metody termomodernizacji, i to nie tylko z uwagi na zachowanie bogatych dekoracji fasad czy charakterystycznych dla dawnych stylów i wieków materiałów elewacyjnych.
Ze względu na zabytkową fasadę niemożliwa lub utrudniona jest izolacja termiczna zewnętrzna wielu staromiejskich kamienic, zabytkowych obiektów sakralnych (kościołów, klasztorów, katedr) oraz świeckich (dworów, zamków, pałaców, zabudowań wiejskich i obiektów dawnego przemysłu o ozdobnych elewacjach, np. z muru pruskiego czy cegły klinkierowej). Trudno także wyobrazić sobie mocowanie styropianu do ścian oblicowanych szlachetnymi okładzinami, np. kamieniem.

Problemy z ociepleniem mogą dotyczyć także właścicieli domów jednorodzinnych. Gdy budynek stoi w ostrej granicy działki, a sąsiad nie zgadza się na ocieplenie ściany przylegającej do jego posesji, albo trzeba zrezygnować z termomodernizacji tej ściany, albo izolację termiczną zamocować od strony wewnętrznej.

W budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym poważnym problemem jest również tryb postępowania przy pracach ociepleniowych. Dotyczy to zarówno niewielkich wspólnot mieszkaniowych, jak i dużych spółdzielni - albo nie mają one wystarczających środków na kompleksowe docieplenia, albo występuje w nich konflikt interesów uniemożliwiający przeprowadzenie prac termoizolacyjnych ścian całego budynku.
Z jednej strony stare kamienice mają zabytkowe elewacje, których nie można zniszczyć ociepleniem, z drugiej – istnieją konflikty własnościowe, bo nie wszyscy zgadzają się na pokrycie wydatków na termoizolację. W takich sytuacjach najbardziej pokrzywdzeni są mieszkańcy, którzy jesienią i zimą skazani są, albo na zbyt niskie temperatury powietrza w mieszkaniach, albo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dlatego część lokatorów zaczyna szukać możliwości ocieplenia ścian zewnętrznych od wewnątrz.

Co można zrobić?

Według norm budowlanych z lat 60-tych obowiązujący wówczas współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosił 1,163 W/(m2K). Na początku lat 70-tych zmniejszono go do poziomu 0,75 W/(m2K), natomiast w latach 80-tych uzyskał on wartość 0,55 W/(m2K)  – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska. Wiele jest jeszcze w Polsce domów wybudowanych w tamtych latach, które wymagają ocieplenia, a ze względu na tzw. konflikt interesów izolacja zewnętrzna nie jest możliwa – dodaje Harassek. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest izolacja termiczna indywidualna – stosowana we własnym zakresie. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby zmiana wyglądu elewacji na wysokości tylko jednego mieszkania spotkała się z akceptacją pozostałych mieszkańców, nie wspominając o zarządcy budynku.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: