Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Hydroizolacje

Folie kubełkowe: izolacja przeciwwilgociowa

Tagi:
folia kubełkowa
,
folie kubełkowe
,
hydroizolacja
,
izolacja przeciwwilgociowa
,
izolacja przeciwwodna
,
izolacje
,
membrana wytłaczana
,
membrany wytłaczane

Trwałość izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej, a tym samym fundamentu w dużej mierze zależy od zastosowanego sposobu zabezpieczenia warstwy hydroizolacyjnej. Do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi powłoki izolacyjnej stosuje się m.in. folie kubełkowe (membrany wytłaczane).

Wytłaczana folia izolacyjna z HDPE
Wytłaczana folia izolacyjna z HDPE
Fot.: GUTTA POLSKA

Materiał

Do produkcji folii kubełkowych używany jest polietylen o dużej gęstośi HDPE (high density PE). Materiał ten starzeje sie bardzo powoli, jest odporny na wodę, dzięki czemu nie gnije oraz wykazuje obojętność na większość związków chemicznych powszechnie stosowanych oraz naturalnie występujących w gruncie. Ponadto folii tłoczonych z HDPE nie zniszczą grzyby, bakterie czy gryzonie żyjące w ziemi. Wyroby te są odporne na przerastanie korzeni roślinnych.

Zastosowanie

Należy przede wszystkim pamiętać, że uszczelnianie ścian fundamentowych i fundamentów folią tłoczoną nie może pełnić roli samodzielnej izolacji wodoszczelnej. Znajduje ona zastosowanie jako ochrona i wspomaganie istniejącej hydroizolacji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zarówno izolacji przeciwwilgociowej, jak i wodochronnej podziemnych części budynku stawia się wiele wymagań. Spełnienie ich przez hydroizolację wykonaną z membran wytłaczanych byłoby bardzo trudne.
Izolacja powinna:

  • być ciągłym, szczelnym układem oddzielającym obiekt lub jego część od wody lub wilgoci,
  • ściśle przylegać do izolowanego podłoża,
  • z poziomej przechodzić  w sposób ciągły w izolacje pionową.

Sposób montażu

Folię wytłaczaną (zwaną również membraną kubełkową) układa się wytłoczeniami skierowanymi w kierunku ściany fundamentowej. W rozwiązaniu tym folia separuje grunt od konstrukcji, natomiast pustka powietrzna umożliwia wentylowanie ściany. Folię mocuje się do podłoża za pomocą gwoździ lub kołków. Zastosowanie łączników mechanicznych wymaga oczywiście użycia podkładek uszczelniających. Miejscami, w których mocuje się folię, są wytłoczenia (punkty bezpośrednio przylegające do ściany).

W przypadku, gdy czasowo występuje wysoki poziom wóod gruntowych, można ułożyć folię odwrotnie, używając przy tym dodatko warstwy geowłókniny sepracyjnej (sposób taki stosuje się m.in. do hydroizolacji i odwodnień przyczółków mostów).  Wówczas folię wytłaczaną mocuje się do ściany płaską stroną (w tym przypadku membranę przytwierdza się również w miejscach bezpośrednio przylegających do ściany; wytłoczenia skierowane są tym razem od ściany), a  jej powierzchnię od strony gruntu nakrywa się geowłókniną. Szczelina pomiędzy włókniną a wytłoczeniami folii umożliwia swobodny odpływ wód gruntowych do zainstalowanych rur systemu drenarskiego (drenaż opaskowy). Tym sposobem uzyskuje się nowoczesny system hydroizolacyjny, który znacznie zwiększa trwałość fundamentów i spowalniający ich erozję.

Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów oraz geotkaniną poliestrową
Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów oraz geotkaniną poliestrową
Fot.: Tegola Polonia Ltd.
Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów
Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów
Fot.: Tegola Polonia Ltd.
Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów i uszczelką elastomerobitumiczną
Wytłaczana membrana z HDPE z systemem mechanicznego łączenia brzegów i uszczelką elastomerobitumiczną
Fot.: Tegola Polonia Ltd.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: