Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Chemia budowlana

Silikony. Rodzaje silikonów i zastosowanie

Tagi:
masa uszczelniająca
,
silikon sanitarny

Silikon jest niezastąpiony do spoinowania, fugowania czy uszczelniania. Występuje w wielu rodzajach, różniących się właściwościami i zastosowaniem. Co łączy wszystkie silikony? Trwała elastyczność, wodoszczelność, a także łatwość w użycia.

Prace remontowe i wykonczeniowe nie mogą się obyć bez zastosowania silikonu - trwale elastycznej masy do spoinowania.
Prace remontowe i wykonczeniowe nie mogą się obyć bez zastosowania silikonu - trwale elastycznej masy do spoinowania.
Fot.: Murator

Silikony: kwaśne i neutralne

Silikon, uszczelniacz, masa uszczelniająca czy uszczelniająco-klejąca - tych nazw można używać zamiennie, choć najpopularniejsza jest oczywiście ta pierwsza - silikon. Dzięki dobrej przyczepności do większości materiałów znajduje zastosowanie na każdej budowie, przy remoncie, pracach wykończeniowych i sanitarnych. Producenci oferują wiele rodzajów silikonów, od tych najbardziej uniwersalnych, do użytku domowego, po silikony profesjonalne, do zastosowań specjalnych.

Silikony zasadniczo dzieli się na dwie podstawowe grupy: kwaśnie (octowe) i neutralne. Jest to podział ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, który warunkuje jej właściwości, a co za tym idzie przeznaczenie uszczelniacza.

Silikon kwaśny łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu octu, który wydziela się w trakcie jego aplikacji. Silikon tego typu jest bardzo odporny na wysoką temperaturę i wilgoć. Szybko wiąże. Silikon o kwaśnym odczynie ma jednak pewne ograniczenia w zastosowaniu, ponieważ wchodzi w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym, jakim jest np. wapno. Stąd nie można go stosować do spoinowania np. tynków mineralnych. Odznaczają się też słabą przyczepnością do niektórych tworzyw sztucznych. Nie nadaje się do stosowania z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu - powoduje korozję niektórych metali (np. mosiądzu) i przebarwienia kamienia naturalnego.


Wśród silikonów kwaśnych najpopularniejsze to:
Silikon sanitarny - odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Najczęściej używany do różnego typu elastycznych uszczelnień w kuchniach, łazienkach i pralniach. Ma dobrą przyczepność do typowych podłoży sanitarnych - szkła, ceramiki i powierzchni szkliwionych oraz betonu i cegły, jak również drewna i niektórych metali. Zalecany do spoinowania zlewozmywaków, wanien i brodzików emaliowanych. Idealny do fugowania styku między umywalką a ścianą, cokołów ceramicznych, szczeliny wokół sedesu. Uwaga: dostępne są silikony sanitarne o odczynie kwaśnym, które można stosować do powierzchni akrylowych i PCW.
Nie jest polecany do PE, PP, teflonu i kamienia naturalnego. Silikon sanitarny dostępny jest także w wersjach ulepszonych, np. z połyskiem lub jako szybko utwardzalny (całkowita odporność na wodę po 2 godz. od nałożenia)
Silikon wysokotemperaturowy - odporny na działanie wysokiej temperatury (do 285°C). Odporny także na działanie smarów, paliw i olejów. Ma dobrą przyczepność do metali, szkła i ceramiki. Znajduje zastosowanie w miejscach, w których wymagane jest hermetyczne uszczelnienie odporne na wysoką temperaturę, np. we wszelkiego typu instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, sprzęcie kuchennym, silnikach.

Silikon szklarski - wyróżnia go wyjątkowa przyczepność do powierzchni idealnie gładkich, ale także porowatych. Jest odporny na promieniowanie UV, niską i wysoką temperaturę (od -60°C do +200°C), ma trwały kolor. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do wykonywania elastycznych spojeń między elementami ze szkła, np. do szklenia okien  (ważny warunek: uszczelnienie tylko między niemalowaną ramą drewnianą lub malowaną farbami alkidowymi). Idealnie przylega do drewna, cegły, powierzchni emaliowanych i ceramicznych, dlatego polecany jest m.in. do fugowania płytek ceramicznych. Może też być wykorzystywany do uszczelniania instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Nie nadaje się natomiast do PCW i wyrobów akrylowych, w tym do szklenia okien malowanych farbami akrylowymi.
Silikon uniwersalny - silikon budowlany przeznaczony do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szkła i niektórych metali. Wykorzystywany do typowych podłoży porowatych (betonu, cegły, drewna) oraz gładkich (szkła, ceramiki i wielu metali). Nadaje się do fugowania płytek ceramicznych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń i niektórych pracach szklarskich (ramy z drewna surowego lub malowanego farbami olejnymi). Nie można go stosować do PCW, akrylu oraz metali wrażliwych na korozję.

Silikon sanitarny - najpopularniejszy silikon wykorzystywany w łazience. Występuje jako silikon kwaśny lub neutralny
Silikon sanitarny - najpopularniejszy silikon wykorzystywany w łazience. Występuje jako silikon kwaśny lub neutralny
Fot.: Murator

Silikon neutralny - bezzapachowy i, jak sama nazwa wskazuje, obojętny chemicznie dla wszystkich materiałów. Jedynym mankamentem jest dłuższy czas wiązania. Do silikonów neutralnych zalicza się:

Silikon sanitarny neutralny - odporny na warunki zewnętrzne, przeznaczony do spoinowania i fugowania większości materiałów budowlanych, porowatych i gładkich: betonu, kamienia, muru, cegły, drewna, szkła, ceramiki i powierzchni szkliwionych, metali (nie powoduje ich korozji), tworzyw sztucznych, np. PCW, akrylu i poliwęglanu. Przeznaczony do spoinowania przegród, ścianek działowych, futryn okiennych i drzwiowych, uszczelniania fasad budynków, wykonywania elastycznych spoin budowlanych. Tego rodzaju silikonu nie należy stosować w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci. można go kupić także w wersji ulepszonej, jako szybko utwardzalny (odporny na zabrudzenie i uszkodzenie już po 30 min od nałożenia).
Silikon kamieniarski - odporny na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie UV. Wzbogacony substancjami grzybobójczymi. Wykazuje dobrą przyczepność do podłoży porowatych, nie powodując ich przebarwień. Stosowany zatem do spoinowania i klejenia kamieni naturalnych (m.in granitu, marmuru), ale także szkła, powierzchni szkliwionych, PCW oraz akrylu.
Silikon budowlany - do użytku na zewnątrz i wewnątrz, odznacza go dobra przyczepność do podłoży budowlanych, porowatych i nieporowatych, np. kamienia, tynku, szkła, cegły, szkła, drewna, ceramiki, metalu. Nadaje się też do spoin o nieznacznej ruchomości (max do 7%) w murach, przy framugach okiennych lub drzwiowych. Nie powoduje przebarwień materiału, tworzy gładkie spoiny nadające się do malowania.
Silikon do luster - jednoskładnikowy klej-uszczelniacz przeznaczony do klejenia i spoinowania luster i ścian lustrzanych.
Silikon o podwyższonym stopniu higieny - odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV, dobrze przyczepny do podłoży porowatych i nieporowatych: kamienia, muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwionych, PCW i akrylu. Przeznaczony do fugowania i uszczelniania w pomieszczeniach o podniesionych wymogach czystości i sterylności, w salach szpitalnych, laboratoriach, w przemyśle farmaceutycznym, gastronomicznym i spożywczym.
Silikon dekarski - odporny na warunki atmosferyczne, wodoodporny (może być używany w czasie deszczu, a nawet pod wodą), nie powoduje korozji metali). Wykazuje dobrą przyczepność do materiałów bitumicznych (papy), betonu, ceramiki, szkła, kamienia, drewna, metali i większości tworzyw sztucznych. Niezastąpiony przy różnego typu pracach na dachu: naprawa pokryć dachowych uszczelnianie kołnierzy okien dachowych, kominów, uszczelnianie połączeń blachy dachowej, spoinowanie połączeń budowlanych o niewielkiej ruchomości (do 10%).
Silikon do konstrukcji szklanych (w tym akwariów) - nie zawiera rozpuszczalników, wypełniaczy  i plastyfikatorów. Klej-uszczelniacz odporny na promieniowanie UV, nietoksyczny, po utwardzeniu nieszkodliwy dla organizmów żywych. Ma dobrą przyczepność do podłoży idealnie gładkich, przede wszystkim szkła. Nadaje się do klejenia i uszczelniania konstrukcji szklanych, np. akwariów, zbiorników wodnych, terrariów, a także gablot, szklanych regałów itp.

A znasz ten nowatorski rodzaj ogrzewania?

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: