Jak usunąć stary silikon? Jakie są sposoby usuwania silikonu? Instrukcja wideo

2022-12-14 9:35
Jak usunąć stary silikon
Autor: Getty Images Jak usunąć stary silikon? Praktyczne porady

Jak usunąć stary silikon? Niestety, po latach użytkowania wanny, kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka, silikon sanitarny ciemnieje, traci szczelność i wygląda bardzo nieestetycznie. Warto go wtedy wymienić. Podpowiadamy, jak usunąć stary silikon sanitarny. Czym to zrobić? Film instruktażowy.

Spis treści

  1. Stary silikon pęka i zbiera się na nim pleśń
  2. Jak usunąć stary silikon - praktyczne porady
  3. Czym usunąć silikon - wybrane środki
  4. Jak usunąć stary silikon? FILM instruktażowy

Stary silikon pęka i zbiera się na nim pleśń

Silikon sanitarny, zwłaszcza ten wykańczający i uszczelniający styk połączeń najbardziej narażonych na działanie wody po kilku latach niszczeje. Fuga przestaje być szczelna - pęka i traci przyczepność do podłoża. Silikonowy uszczelniacz, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, po pewnym czasie użytkowania traci też swoje właściwości. Na silikonie pojawiają się czarne plamki i przebarwienia. Zabrudzenia te widać szczególnie na silikonie w jasnym kolorze np. białym, a właśnie taki używany jest najczęściej. Te wykwity to nic innego jak pleśń – nieestetyczna i niezdrowa, która opiera się dostępnym środkom czystości.

Jeśli mamy w domu taki stary silikon, trzeba go koniecznie usunąć, a w jego miejsce nałożyć nową warstwę produktu. Usuwanie silikonu nie jest skomplikowane.

Jak usunąć stary silikon - praktyczne porady

Stary silikon usuwa się ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem, takim np. do cięcia płyt gipsowych lub też odpowiednim rodzajem noża kuchennego. Zadanie to wymaga precyzji i uwagi – łatwo bowiem uszkodzić i zarysować powierzchnię ceramiczną płytek czy akrylową wanny. Najprawdopodobniej jednak nie uda nam się usunąć całości materiału i tutaj niezastąpione są środki chemiczne.

Można wypróbować tradycyjny rozpuszczalnik, jakim jest np. aceton, ale lepiej skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Mają one przeważnie konsystencję żelu i stanowią mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Co ważne, nie śmierdzą, jak np. aceton, a wręcz przeciwnie, mają często nawet przyjemne zapachy. Mogą natomiast powodować matowienie powierzchni z tworzyw sztucznych, lepiej więc taką powierzchnię zabezpieczyć, np. wygodną do użycia taśmą malarską. Cienką warstwę preparatu nakłada się na resztki silikonu pędzelkiem. Po 10-15 minutach zmiękczone pozostałości silikonu łatwo zeskrobuje się szpachelką. W razie potrzeby czynność tę trzeba powtórzyć. Pędzelki i specjalne szpachelki dostępne są zazwyczaj w zestawie razem z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię przemywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osusza. Tak przygotowaną szczelinę można wypełniać nową warstwą silikonu.

Czym usunąć silikon - wybrane środki

Specjalne środki do usuwania silikonu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Kupując preparat do usuwania silikonu, warto się kierować nie tylko ceną. Dobrze jest sprawdzić, czy opakowanie zawiera narzędzie do nakładania preparatu i późniejszego usunięcia silikonu. Trzeba poczytać w instrukcji o tym, w jakim czasie preparat zaczyna działać oraz czy nie posiada drażniących substancji (to ważne zwłaszcza, jeśli jesteś na coś uczulony). Niska cena preparatu nie zawsze idzie w parze z jakością środka chemicznego. Oto nasze propozycje, które zyskały najlepsze opinie wśród użytkowników:

  • Silicone Remover Soudal,
  • preparat do usuwania silikonu HG,
  • Sili-Kill Den Braven,
  • środek do usuwania silikonu Knauf,
  • środek do usuwania silikonu Remover Tytan,
  • zmywacz do silikonu Lakma.

Jak usunąć stary silikon? FILM instruktażowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej