Cudzoziemcom będzie łatwiej na polskim rynku pracy

2017-07-11 18:45
Amerykańskie budowy Skanska
Autor: Skanska SA Amerykańska budowa firmy Skanska - czy będą stamtąd pracownicy przyjeżdzać na polskie budowy?  

Ustawa o cudzoziemcach z 2013 r. jest kolejną, którą trzeba dostosować do unijnej dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Rząd przyjął 11 lipca 2017 projekt nowelizacji tej ustawy.

Rośnie zainteresowanie cudzoziemców dłuższym pobytami w Polsce. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2014 r. wojewodowie przyjęli 65 172 wnioski o legalizację pobytu (na pobyt czasowy, stały lub jako rezydent). Z kolei w roku 2015 takich wniosków wpłynęło 109 344 i tendencja wzrostowa utrzymuje się. W kontekście deficytów na rynku pracy w wielu zawodach, kwestia traktowania w naszym kraju cudzoziemców, którzy nie tylko chcą tu zostać dłużej, ale przede wszystkim podjąć pracę, wydaje się strategiczna.

Czy zaproponowane nowe przepisy otworzą polski rynek pracy dla brakujących profesji, i to nie tylko w ramach przeniesienia pracowników z kraju do kraju w ramach przedsiębiorstw, czego domaga się Unia Europejska?

Cudzoziemcy spoza UE maksymalnie na trzy lata

Projekt przewiduje, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju (nie należącego do UE). Maksymalny okres takiego przeniesienia może wynieść 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku pracowników odbywających staż. Po upływie tego czasu osoby te będą musiały opuścić Polskę, chyba że otrzymają zezwolenie na pobyt na innej podstawie, zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi.

Przeczytaj o pracy sezonowej dla cudzoziemca >>

Aby skorzystać z możliwości przeniesienia z kraju do kraju wymagane będzie wykazanie, iż dana osoba była zatrudniona w ramach tego samego przedsiębiorstwa (lub tej samej grupy przedsiębiorstw) przez co najmniej rok w przypadku kadry kierowniczej i specjalistów oraz 6 miesięcy w odniesieniu do stażystów. Członkowie rodzin przenoszonych pracowników będą mogli od razu do nich dołączyć i będą także mieli dostęp do polskiego rynku pracy.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania usprawniają także procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po zakończeniu studiów na polskich uczelniach oraz podejmujących w naszym kraju pracę, w tym w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki.

Ograniczenia: limity i nieznajomość języka

W nowelizacji przewiduje się ponadto możliwość (nie konieczność) ustanowienia limitów zezwoleń na pobyt czasowy w celu podjęcia pracy, które będą obowiązywać w danym roku kalendarzowym. Limity będą mogły obejmować poszczególne województwa, zawody, rodzaje umów, na podstawie których cudzoziemiec będzie mógł podjąć pracę lub rodzaje działalności pracodawcy. Przy określaniu limitów mają być uwzględniane nie tylko potrzeby rynku pracy, ale również bezpieczeństwo państwa oraz zasada komplementarności zatrudnienia cudzoziemców w stosunku do obywateli polskich. Tu ważne będą rozporządzenia wydawane przez ministra ds. pracy, które będą wymieniały kwalifikacje zawodowe pożądane dla polskiej gospodarki, których posiadanie jest warunkiem udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Na polskich budowach jest sporo Ukraińców. Czy będą nadal chcieli tu pracować >>

Jeżeli cudzoziemiec będzie zainteresowany otrzymaniem statusu tzw. rezydenta długoterminowego UE w Polsce, będzie musiał wykazać się znajomością języka polskiego w stopniu średnio zaawansowanym. Z takiego obowiązku będą zwolnione dzieci do 16. roku życia. To nowość, bo obecnie Polska nie stosuje takich wymogów. W analogiczny sposób doprecyzowano wymóg znajomości języka polskiego do nabycia obywatelstwa polskiego.

Projektowane zmiany w przepisach wprowadzają również szereg ułatwień dla cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce na stałe z uwagi na posiadane polskie pochodzenie lub posiadanie Karty Polaka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej