Sufity modułowe. Rodzaje modułowych sufitów podwieszanych

2018-12-28 12:12
panele sufitowe
Autor: Rockfon Przykład sufitu modułowego

Decyzja o wyborze systemu sufitu podwieszanego zależy od przeznaczenia pomieszczenia i wynikających z tego wymagań technicznych. Wpływ ma tutaj także estetyka wykończenia pomieszczenia oraz wysokość budżetu. Wybierać można spośród wielu rodzajów konstrukcji sufitów podwieszanych, modułowych lub monolitycznych. Częściej stosowane są sufity modułowe, ze względu na łatwość montażu i demontażu. Sufity modułowe są też ekonomiczniejsze.

  • jakie są rodzaje modułowych sufitów podwieszanych i czym się charakteryzują,
  • jakie zastosowanie mają poszczególne typy sufitów podwieszanych

Rodzaje modułowych sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane z wełny mineralnej są lekkie, dzięki czemu montuje się je szybko i łatwo. Produkty te ze względu na wykończenie krawędzi płyt sufitowych podzielić można na trzy grupy: przeznaczone do montażu z konstrukcją widoczną, konstrukcją częściowo widoczną i całkowicie ukrytą.

1. Modułowy sufit podwieszany - konstrukcja widoczna

Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie polecane do wszystkich pomieszczeń, w których estetyka nie stanowi kwestii pierwszoplanowej. Sufit podwieszany tego typu wykonany jest z płyt sufitowych o krawędzi A, które mają różne wymiary (np. 600/600 lub 1200/600 mm) i kolory. Mogą być montowane ze standardowymi profilami typu T szerokości 15 lub 24 mm. Ich zaletą jest ścisłe przyleganie paneli sufitowych do konstrukcji, dzięki czemu zapewniają doskonałą szczelność. Dodatkowa ich zaletą jest możliwość całkowitego demontażu.
Sufit modułowy z widoczną konstrukcją, ze względu na swoją uniwersalność, jest najczęściej wybierany do pomieszczeń biurowych, placówek medycznych i edukacyjnych, urzędów, a także placówek handlowych i usługowych. Sufit podwieszany tego typu wykorzystywany jest głownie tam, gdzie w pomieszczeniach liczy się głównie funkcjonalność: w serwerowniach, pomieszczeniach i zapleczach technicznych lub korytarzach.

2. Sufit modułowy podwieszany - konstrukcja częściowo widoczna

Do takiego rodzaju konstrukcji przeznaczone są panele sufitowe o krawędzi E – równie łatwe w montażu i demontażu. Instaluje się je od góry na profilach typu T15 lub T24. Wgłębienia na krawędziach paneli sufitowych tworzą efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji wpływa na wystrój wnętrza, dając ciekawy efekt wizualny. Panele sufitowe mogą być zakończone pionową lub ściętą lekko pod skosem krawędzią. Ten rodzaj sufitu podwieszanego przeznaczony jest do wnętrz, w których estetyka wykończenia jest istotna, np. nowoczesnych biur, hoteli, placówek medycznych

Sufit modułowy konstrukcja niewidoczna
Autor: Armstrong Sufit modułowy z ukrytym rusztem montażowym

3. Sufit modułowy o ukrytej konstrukcji

Ten typ sufitu podwieszanego wyróżnia jednolita, gładka sprawiająca wrażenie sufitu monolitycznego – płyty sufitowe ściśle do siebie przylegają, a elementy konstrukcyjne nie są widoczne. System montażu sufitu podwieszanego najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach. Polecany jest do pomieszczeń o wysokich wymaganiach estetycznych, wnętrz reprezentacyjnych (recepcje, hole, aule, czy biura).

W zależności od sposobu wykończenia wyróżniamy kilka rodzajów płyt sufitowych. Najpopularniejsze są te o krawędzi X – łączone na styk, których montaż i demontaż odbywa się od dołu. Dzięki temu konstrukcja może być zamocowana w niewielkiej odległości od sufitu (zaledwie 62 mm), co ma szczególnie znaczenie w niskich pomieszczeniach. Łatwość demontażu sprawia, że w razie potrzeby bez większych problemów można dostać się do instalacji ukrytych ponad sufitem podwieszanym. Konstrukcja może być także przykręcona bezpośrednio do stropu, wtedy powierzchnia sufitu jest w stosunku do niego obniżona o zaledwie 54 mm. Płyty sufitowe przeznaczone do montażu w ukrytym systemie konstrukcji dostępne są standardowo w kolorze białym, ale również w kilkudziesięciu innych kolorach, w modułach: 600/600, 1200/600 i 1800/600 mm.

Sufit modułowy monolityczny
Autor: Armstrong Sufit, który jest modułowy, ale jednocześnie ma całkowicie ukryty ruszt nośny. Dzięki temu sufit ma gładką, spójną powierzchnię, zachowuje przy tym pełną wygodę montażu i demontażu charakterystyczną dla sufitów modułowych

4. Sufit modułowy wyspowy

Ciekawym rozwiązaniem, pod względem estetyki i sposobu montażu są wyspy akustyczne. Mogą mieć one formę modułowych płyt sufitowych osadzonych w klasycznej konstrukcji nośnej (z profili typu T) z profilem obwodowym lub bezrymowych wysp o dowolnym kształcie. Każde z tych rozwiązań, mimo że pokrywa tylko cześć powierzchni stropu, wpływa skutecznie na poprawę parametrów akustycznych pomieszczenia. Systemy te mogą być stosowane tam, gdzie montaż standardowego sufitu podwieszanego nie jest możliwy lub zależy nam na szczególnej aranżacji wnętrza, np. odsłoniętym stropie i instalacjach.

Sufity modułowe wyspowe stosuje się także w pomieszczeniach wykorzystujących masę termiczną, gdzie konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Wyspy, w przeciwieństwie do pełnych sufitów podwieszanych, umożliwiają nagrzewanie stropów i oddawanie nagromadzonego w nich ciepła do pomieszczeń. Dlatego często montowane są w tzw. budynkach zrównoważonych, gdzie wspomagają efektywność energetyczną, kształtując optymalne warunki akustyczne pomieszczeń.

Wyspy sufitowe Rockfon_4
Autor: Rockfon Sufit modułowy, wyspowy

Wyróżnia się 3 rodzaje modułowych sufitów podwieszanych. Różnią się one sposobem wykończenia krawędzi poszczególnych paneli sufitowych, która z kolei warunkuje sposób montażu. Dostępne są:

  • sufity modułowe z tzw. krawędzią A przeznaczone do montażu z konstrukcją widoczną,
  • sufity modułowe z krawędzią E przeznaczone do montażu z konstrukcją częściowo widoczną,
  • sufity modułowe z krawędzią X - konstrukcją całkowicie ukrytą.

Opisywane sposoby montażu modułowych sufitów podwieszanych wpływają na estetykę wnętrza. Płyty sufitowe z krawędzią X, których konstrukcja jest ukryta są najbardziej efektowne i dają wrażenie sufitu monolitycznego. Nieco innym rozwiązaniem są wyspowe sufity podwieszane, zaprojektowane z myślą o wnętrzach, w których nie ma możliwości instalacji tradycyjnego sufitu podwieszanego (np. budynki zabytkowe, szklane dachy). Wyspowe płyty sufitowe podwieszone na stalowych linkach umożliwiają optymalizację akustyki pomieszczeń, tworząc jednocześnie ciekawą aranżację wnętrza. Wszystkie typy modułowych sufitów podwieszanych oferowane są w różnych kolorach. Montuje się je łatwo i szybko. Można je także łatwo zdemontować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej