Sufity podwieszane. Rodzaje sufitów podwieszanych i zastosowanie

2019-01-02 8:01
Sufit podwieszany
Autor: Rockfon Nowoczesne biuro. Sufit podwieszany z paneli o krawędzi A

Sufity podwieszane ukrywają instalacje, obniżają pomieszczenia, poprawiają akustykę pomieszczeń. Panele sufitowe różnią się przede wszystkim rodzajem krawędzi, który warunkuje sposób montażu, a ten z kolei wpływa na efekt wizualny wykończonego sufitu. Jakie są typy krawędzi sufitów podwieszanych? Gdzie wykorzystuje się poszczególne rodzaje sufitów podwieszanych?

Sufity podwieszane są skutecznym sposobem na ukrycie pod stropem wszelkiego typu instalacji (instalacji elektrycznej, wentylacyjnej) i osiągnięcie optymalnej akustyki pomieszczenia. Różnią się sposobem wykończenia krawędzi poszczególnych paneli. Pod tym właśnie względem sufity podwieszane można podzielić na trzy grupy: panele sufitowe z konstrukcją widoczną (A), z konstrukcją widoczną częściowo (E) oraz sufity, których konstrukcja jest całkowicie ukryta (X).

Kasetony sufitowe
Autor: Rockfon Sufity podwieszane: kaseton sufitowy - krawędź A
Kasetony sufitowe
Autor: Rockfon Sufity podwieszane: kaseton sufitowy - krawędź E
Kasetony sufitowe
Autor: Rockfon Sufity podwieszane: panel sufitowy z krawędzią X

Sufity podwieszane z krawędzią A - konstrukcja widoczna

Sufity podwieszane z tą właśnie krawędzią są najekonomiczniejsze i najbardziej uniwersalne. Płyty sufitowe produkowane są w różnych wymiarach, np. 600x600 mm i 1200x600 mm, i różnych kolorach.

Sufity podwieszane z krawędzią A montowane są od góry na standardowej konstrukcji typu T24. Sposób montażu tego typu paneli jest łatwy, podobnie jak ich demontaż, np. w przypadku konieczności dostania się do instalacji ukrytych w przestrzeni sufitowej. Panele sufitowe mają proste krawędzie, co również ułatwia prace montażowe. Jeśli potrzebne jest docięcie modułów, wystarczy użyć tradycyjnego nożyka do tapet.

Tego rodzaju sufity podwieszane przeznaczone są do montażu we wnętrzach, w których estetyka wykończenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, obiektach medycznych i edukacyjnych, a także urzędach, placówkach handlowych i usługowych. Ten typ sufitów podwieszanych stosuje się też w serwerowniach i zapleczach technicznych.

Sufity podwieszane z krawędzią E - panele sufitowe profilowane, konstrukcja częściowo ukryta

Sufity podwieszane z krawędzią E są estetyczniejsze. Poszczególne kasetony sufitowe mogą być układane w różnej odległości od siebie - 15 lub 24 mm. Dzięki temu uzyskuje się efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji wpływa na wystrój wnętrza. Panele sufitowe mogą być zakończone krawędzią ostrą, pionową lub skośną, co daje większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu.
Kasetony z krawędzią E łatwo się montuje i demontuje. Instalowane są od góry na konstrukcji typu T24. Tym, co może sprawiać trudność, jest ich przycinanie pod skosem - warto w tym przypadku użyć specjalnego noża z oferty producentów sufitów podwieszanych.
Produkt wykorzystuje się w nowoczesnych biurach, hotelach, sklepach i placówkach medycznych.

Sufity podwieszane
Autor: Rockfon Wnętrze banku. Do budowy sufitu podwieszanego wykorzystano tu panele sufitowe z krawędzią E

Sufity podwieszane z krawędzią X - sufity o wyglądzie monolitycznym

Panele sufitowe z krawędzią X montowane są na styk, dzięki czemu elementy konstrukcyjne nie są widoczne. Ponieważ montaż i demontaż płyt odbywa się od dołu, mogą być mocowane bardzo blisko stropu, w odległości nawet 62 mm. Nie ma konieczności zapewnienia tu dodatkowej przestrzeni między stropem a konstrukcją nośną - ma to znaczenie szczególnie w niskich pomieszczeniach.

Sufity podwieszane (X) dostępne są standardowo w kolorze białym, a opcjonalnie także w 34 innych kolorach. Produkowane są w wymiarach: 600x600 mm, 1200x600 mm, 1800x600 mm. Panele sufitowe łatwo jest zdemontować i w razie potrzeby dostać do instalacji.
System montażu sufitu podwieszanego daje jednolitą powierzchnię, bez widocznego podziału na poszczególne panele. Tym rodzajem sufitów podwieszanych wykańcza się wnętrza reprezentacyjne: recepcje, hole, sale czy nowoczesne biura. Sufity podwieszane o krawędzi X najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach.

Sufity podwieszane
Autor: Rockfon Wnętrze hotelu. Monolityczny sufit podwieszany z paneli o krawędziach typu X
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej