Dofinansowanie do wymiany pieca 2023 - ile można dostać z gminy? Jakie warunki trzeba spełnić?

2023-10-12 8:30
wymiana kopciucha
Autor: Getty Images Wiele domów w Polsce wciąż korzysta się ze starych pieców i kotłów, które należy jak najszybciej zlikwidować

Jakie dofinansowanie do wymiany pieca można dostać w 2023? Wiele miast i gmin zachęca i wspiera mieszkańców do takich inwestycji przez udzielanie na ten cel dotacji. Jak dostać dofinansowanie na wymianę pieca z gminy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby gmina dopłaciła do nowego źródła ciepła?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do wymiany pieca z gminy
  2. Dofinansowanie do wymiany pieca - uregulowania prawne
  3. Najpierw umowa, potem wymiana pieca
  4. Jakie dofinansowanie na wymianę pieca w Warszawie?
  5. Wymień piec Jabłonna
  6. Kawka Bis - nawet 100% dofinansowania
  7. Dopłaty do wymiany ogrzewania Sopot

Dofinansowanie do wymiany pieca z gminy

Wycofanie z eksploatacji przestarzałych urządzeń grzewczych jest priorytetem, żeby poprawić jakość powietrza w Polsce. Uchwały antysmogowe nakazują wymianę starych pieców, kotłów najniższych klas albo bezklasowych. Zainstalowanie nowoczesnych i energooszczędnych pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co jest korzystne dla inwestorów. Jednak na inwestycje potrzebne są pieniądze. Działa ogólnopolski program Czyste powietrze, dostępna jest ulga termomodernizacyjna.

Warto sprawdzić również we własnym urzędzie, czy samorząd oferuje dofinansowanie na wymianę pieca lub starego kotła. Szukając w internecie, należy wpisać hasło “wymień kopciucha” albo “kopciuch” wraz z nazwą miejscowości. Zobaczmy, jakie dotacje można uzyskać z tych źródeł.

Dofinansowanie do wymiany pieca - uregulowania prawne

Dotacje miejskie lub gminne na wymianę kopciucha mają własne regulaminy, które mogą się między sobą różnić. Często obejmują nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, lecz także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, fundacje i stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego itp.

Wysokość dofinansowania dla mieszkańców jest zwykle mniejsza niż dla większych podmiotów. Dofinansowanie dotyczy nie tylko urządzeń grzewczych, lecz także modernizacji instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu można uzyskać większe kwoty. Promowane są inwestycje w odnawialne źródła energii. Na przykład często dotacja na montaż pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest większa niż suma kwot przysługujących z tytułu osobnych obu inwestycji. Zawsze należy sprawdzić kwestię korzystania z dofinansowania z kilku źródeł, np. łączenia dotacji z programem Czyste powietrze lub Mój prąd i innymi.

Warto wiedzieć

Najpierw umowa, potem wymiana pieca

W regulaminach lokalnych dotacji spotyka się zastrzeżenie, że wymiana źródła ciepła nie może zostać rozpoczęta przed podpisaniem umowy z gminą. Konieczne jest wcześniejsze podpisanie umowy na dofinansowanie – przed rozpoczęciem inwestycji, czyli planujemy wymianę pieca i inne prace termomodernizacyjne, a następnie składamy wniosek o dotację. Dopiero po jego akceptacji i podpisaniu umowy przystępujemy do prac. Żeby uzyskać pieniądze, należy złożyć wniosek o wypłatę i przedstawić rozliczenie inwestycji. Następnie odbywa się wizja lokalna. Po pozytywnym zweryfikowaniu przedsięwzięcia może być uruchomiona wypłata.

Jakie dofinansowanie na wymianę pieca w Warszawie?

W stolicy na montaż powietrznej pompy ciepła można uzyskać do 21 000 zł, gruntowej – do 28 000 zł. Podłączenie do sieci ciepłowniczej można dofinansować kwotą 21 000 zł. Dotacja na kocioł gazowy to maksymalnie 8400 zł, a na ogrzewanie elektryczne – 7000 zł. Jeśli z pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym zainstalujemy panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub turbinę wiatrową, możemy liczyć na dodatkowe 10 500 zł.

Wymień piec Jabłonna

W gminie Jabłonna dotacja w wysokości do 8000 zł (do 80% kosztów) przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych, w których wymieniono źródło ciepła opalane paliwem stałym (np. węglem, ekogroszkiem, drewnem).

Kawka Bis - nawet 100% dofinansowania

W Poznaniu wsparcie finansowe mogą uzyskać właściciele domów jednorodzinnych, a także wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne, jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Program ma na celu likwidację palenisk na węgiel, drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece, kotły, kominki. Inwestorzy mogą uzyskać nawet 100% dofinansowania.

W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej lub zmiany na ogrzewanie elektryczne dotacja wynosi do 12 000 zł. Inwestycja w pompę ciepła zostanie dofinansowana kwotą do 30 000 zł, a gdy dodatkowo zastosuje się panele fotowoltaiczne, może liczyć na maksymalnie 40 000 zł.

Poznań nie finansuje samych instalacji fotowoltaicznych ani rozbudowy już istniejących mikroinstalacji. Co ciekawe, podana wielkość dofinansowania jest przewidziana na lata 2023 i 2024. W następnych latach będzie ona zmniejszana.

Dopłaty do wymiany ogrzewania Sopot

W Sopocie wielkość dofinansowania do wymiany starego pieca na paliwo stałe wynosi do 60% kosztów, lecz nie więcej niż 800 zł za każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła, np. pieca gazowego, pompy ciepła, ogrzewania elektrycznego lub przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej