Utylizacja paneli fotowoltaicznych - gdzie i jak? Jaki jest koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych?

2023-02-08 15:33
Utylizacja paneli fotowoltaicznych - gdzie i jak? Jaki jest koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych?
Autor: Gettyimages Panele fotowoltaiczne w większości nadają się do recyklingu, a tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba je utylizować

Czas sprawnego działania paneli fotowoltaicznych określany jest przez producentów na 25-30 lat. Jednak część właścicieli farm fotowoltaicznych chce poprawić wydajność swoich instalacji i wymienić moduły na nowsze. W ustawie z 11 września 2015 r. „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” moduły PV traktowane są tak, jak inny sprzęt domowy. W teorii oznacza to, że wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie. A jak jest w praktyce?

Spis treści

  1. Utylizacja czy recykling paneli fotowoltaicznych?
  2. Gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?
  3. Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?
  4. Kto ponosi koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Moc farm fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już niemal 12 GW (dane Agencji Rozwoju Energii). Energia uzyskiwana ze słońca stanowi ponad połowę wszystkich instalacji OZE w naszym kraju. Jednocześnie rośnie problem, co zrobić z uszkodzonymi lub starymi panelami PV.

Utylizacja czy recykling paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne w większości nadają się do recyklingu, a tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba je utylizować. Do ponownego przetworzenia nadaje się nawet do 90% uszkodzonego panelu. Odzyskać można przede wszystkim szkło, ale i aluminium, miedź czy tworzywa sztuczne. Dlatego, zamiast składować na wysypiskach, panele fotowoltaiczne poddaje się z reguły recyklingowi.

Gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?

Zarówno utylizacją, jak i recyklingiem paneli fotowoltaicznych, zajmują się specjalne firmy.

Według firmy Lighthief, zajmującej się właśnie recyklingiem modułów PV, występuje zaledwie kilka przypadków w których sprzęt ulega uszkodzeniu. Przede wszystkim są to wypadki pojawiające się w transporcie. Zdarza się, że kontener się przewraca i cała jego zawartość nadaje się jedynie „na złom”. Wówczas koszty transportu i recyklingu pokrywa ubezpieczyciel.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy do uszkodzenia dojdzie w magazynie bądź na budowie. Z kolei niewielką grupę stanowią produkty z wadami producenckimi. Takie moduły są demontowane i poddawane recyklingowi najczęściej w ramach gwarancji.

Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem przyznają, że obecnie najczęściej dochodzi do uszkodzeń sprzętu w transporcie. Jednak za kilka, kilkanaście lat czeka nas fala wymiany paneli z powodu końca terminu ich eksploatacji.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

W firmie Lighthief koszt odbioru sprzętu do recyklingu waha się od 2,5 do 4 zł za kilogram, w zależności od tego, jaki jest to typ modułu. Firma również może się zająć demontażem. Do usługi należy doliczyć także koszt transportu, stare panele nie mogą być bowiem swobodnie przewożone zwykłym autem. Na transport sprzętu elektronicznego należy mieć odpowiednie uprawnienia.

Z kolei Piotr Widuch z firmy Thornmann Recycling, również zajmującej się recyklingiem modułów PV wyjaśnia: – W zeszłym roku zebraliśmy do recyklingu około 60 ton paneli fotowoltaicznych. Były one uszkodzone podczas montażu czy z powodu złych warunków pogodowych. Czasami pojawiają się wyładowania atmosferyczne i może dojść do spalenia panelu.

Cena za odbiór kilograma paneli w firmie Thornmann Recycling wynosi 2,5 zł plus koszty transportu.

Warto wiedzieć, że firmy odbierające sprzęt do przetworzenia wystawiają odpowiednią dokumentację, która na przykład wymagana jest przez firmy ubezpieczeniowe do wypłaty odszkodowania.

Kto ponosi koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych?

W ustawie z 11 września 2015 r. „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” moduły PV traktowane są tak, jak inny sprzęt domowy – pralka czy lodówka. Według przepisów, wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie.

Jednak firmy z branży fotowoltaiki uważają, że obecne przepisy są nieprecyzyjne i brakuje w nich rozwiązań systemowych.

Jeśli w przypadku transportu, składowania czy budowy koszt utylizacji i recyklingu ponosi ubezpieczyciel, tak w pozostałych przypadkach koszt oddania paneli PV do recyklingu zwykle ponosi właściciel instalacji. Również obowiązki związane z recyklingiem zepsutych paneli PV są po stronie właścicieli instalacji. 

Takie stanowisko zajmuje również Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które odpowiada za regulacje prawne dotyczące utylizacji i przetwarzania tzw. elektrośmieci. Na nasze pytanie o utylizację paneli fotowoltaicznych urząd także powołał się na ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ministerstwo informuje dodatkowo, że wyłączone spod stosowania tego przepisu mogą zostać te instalacje paneli fotowoltaicznych, które spełniają definicję wielkogabarytowych stałych instalacji. Jednak wyłączenie nie dotyczy mikroinstalacji przydomowych.

Wspomniana ustawa nakłada również szereg obowiązków na firmy wprowadzające na polski rynek panele fotowoltaiczne, te obowiązki narzucane są w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Firmy te są „obowiązane do zorganizowania i sfinansowania zbierania oraz przetwarzania zużytego sprzętu, w tym do osiągania odpowiednich poziomów zbierania, a także odzysku i recyklingu zużytego sprzętu”.

Może zainteresuje Cię także:

Listen to "Fotowoltaika na wynajem - prosty sposób na niższe rachunki za prąd. POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej