Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

2023-03-22 13:57
Montaz paneli fotowoltaicznych na gruncie
Autor: Gettyimages Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie wymaga solidnej konstrukcji wsporczej

Gdy dach nie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych ze względu na słabość konstrukcji lub rodzaj pokrycia, rozwiązaniem może być montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Na dużej, niezacienionej działce jest to najlepsza opcja.

Niestety, dachy nie zawsze spełniają warunki niezbędne do instalacji fotowoltaiki o określonej mocy. Dachy wielospadowe często nie mają odpowiedniej powierzchni do zamontowania paneli. Miejsce ograniczają m.in. okna dachowe, kominy spalinowe i wentylacyjne czy lukarny.

Dodatkowo część tych elementów rzuca cień na połać dachową, np. pobliskie drzewa, słupy czy sąsiednie budynki. Niektóre dachy nie nadają się do montażu fotowoltaiki ze względu na słabość konstrukcji lub rodzaj pokrycia. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na dużej, niezacienionej działce jest najlepszym rozwiązaniem. Panele fotowoltaiczne ustawia się optymalnie w stosunku do promieni słonecznych, co gwarantuje największą efektywność pracy instalacji.

Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy np. rosnące w sąsiedztwie drzewa nie będą rzucać cienia na panele w okresie zimowym, zaś sama instalacja powinna być jak najbardziej oddalona od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, kurzu, sadzy czy spadających liści.

Konstrukcja do montażu paneli na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie wymaga solidnej konstrukcji wsporczej.

Może być przytwierdzona do podłoża na różne sposoby:

  • poprzez wbijanie,
  • wkręcanie słupów,
  • montaż na fundamencie betonowym.

Stelaże pod panele fotowoltaiczne produkowane są z ocynkowanej stali i aluminium. Technologia ochrony antykorozyjnej, wykonywana w kąpieli cynkowej z domieszką aluminium i magnezu, zapewnia długotrwałe zabezpieczenie powierzchni z 25-letnią gwarancją producenta. Taki dobór materiałów daje pewność, że stelaż jest odporny na korozję i działanie czynników atmosferycznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów konstrukcji jedno- lub dwupodporowych.

Do najpopularniejszych należą stojaki na dwa rzędy paneli w układzie pionowym oraz cztery rzędy ułożone poziomo. Panele umieszcza się na nich zwykle pod kątem 25–30°. Większe ich wartości dają minimalnie wyższe uzyski, ale zwiększają ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez silne wiatry.

Zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie jest swobodny dostęp do paneli, ułatwiający ich mycie w razie zabrudzenia, a także dobra wentylacja dzięki wolnej przestrzeni pod ogniwem słonecznym.

Częsty problem przy tego typu instalacjach stanowi duża odległość od miejsca przyłączenia oraz słaby zasięg internetu, który jest potrzebny do kontroli pracy instalacji na smarfonie lub komputerze.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci

Instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci musi spełniać odpowiednie normy europejskie oraz przepisy prawa budowlanego i energetycznego.

Jednym z wymogów jest uzgodnienie projektu fotowoltaiki o mocy większej niż 6,5 kW z rzeczoznawcą od ochrony przeciwpożarowej. Takie instalacje muszą być też zgłoszone do Państwowej Straży Pożarnej. Tylko prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie działać bezpiecznie i przez długie lata dostarczać czystą i tanią energię.

Montaz paneli fotowoltaicznych na gruncie
Autor: Wiesław Klimczak Nawet niewielki cień rzucany na panele fotowoltaiczne może znacznie obniżyć uzyski energii w całym łańcuchu łączonych szeregowo modułów. Dobry projekt instalacji weryfikuje takie prawdopodobieństwo i pozwala uniknąć jego powstania. Zachowuje minimalny dystans modułów PV od przeszkody, który zapobiegnie zacienieniu nawet w czasie przesilenia zimowego

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej