Powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdzie? W Polsce

2021-01-08 10:39
elektrownia fotowoltaiczna
Autor: gettyimages Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie w Zwartowie w woj. pomorskim

Elektrownia fotowoltaiczna - największa w naszej części Europy - powstanie na początku tego roku. Planuje się, że z nowej elektrowni fotowoltaicznej pierwsza energia popłynie już za rok. Projekt znalazł się wśród wygranych aukcji na wsparcie dla OZE, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w połowie grudnia. Gdzie dokładnie powstanie największa farma fotowoltaiczna?

Budowa największej elektrowni fotowoltaicznej ma się rozpocząć w I kwartale 2021. Powstanie w Zwartowie na Pomorzu. Elektrownia ma dostarczać rocznie 230 GWh energii pochodzącej ze słońca. Jednocześnie w perspektywie 30 lat przyczyni się do redukcji 5 mln ton CO2. Za inwestycję odpowiada spółka Respect Energy wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar.

Elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie

Nowa elektrownia fotowoltaiczna o łącznej mocy 203 MW zajmie około 300 ha obszaru, co odpowiada powierzchni 422 boisk piłkarskich. Szacuje się, że łączna wartość inwestycji wyniesie 200 mln euro. Produkcja energii elektrycznej w skali roku będzie utrzymywała się na poziomie 230 GWh. Pozwoli to na zasilenie 153 tys. gospodarstw domowych. Dla przykładu, taka ilość może zaspokoić zapotrzebowanie na energię miasta wielkości Gdańska.

Nie tylko energia słoneczna, ale i miód

Projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej przewiduje także rozwój przedsięwzięć z obszaru bioróżnorodności. Na terenie farmy planowane są pasieki. Jest to popularny model stosowany przez inwestorów, gdzie na terenie farm fotowoltaicznych realizowane są także podobne projekty. Pasieka w ciągu roku może wyprodukować nawet do 400 kg miodu.

Elektrownia fotowoltaiczna takiej wielkości znacząco zwiększy udział OZE w łącznej zainstalowanej mocy źródeł energii elektrycznej. Na koniec października 2020 moc zainstalowana OZE wyniosła 11,7 GW, co oznacza wzrost o 26,8%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej