Elektrownia wiatrowa 5 kW, 10 kW - cena 2024. Ile kosztuje wiatrak o mocy o mocy 10 kW, 5 kW czy 2 kW?

2024-03-22 7:40
przydomowa elektrownia wiatrowa cena 2024
Autor: gettyimages Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Jakie są ceny turbin wiatrowaych w 2024?

Przykład fotowoltaiki pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie tematem wytwarzania energii na własny użytek. W 2015 r. energia pozyskiwana w ten sposób wynosiła 100 MW, w 2020 już 4000 MW, a dwa lata później przekroczyła 10 000 MW, czyli 10 GW. Czy podobny boom czeka małe przydomowe siłownie wiatrowe?

Spis treści

 1. Słońce i wiatr – niewyczerpalne źródła
 2. Jaka najlepsza prędkość wiatru dla elektrowni wiatrowej?
 3. Jaki typ elektrowni wiatrowej przy domu?
 4. Jaka moc elektrowni?
 5. Mała elektrownia wiatrowa – co wchodzi w jej skład?
 6. Jakie są wymagania instalacji małej elektrowni wiatrowej?
 7. Ile kosztuje przydomowy wiatrak 2 kW, 5 kW, 10 kW?
 8. Program „Moja elektrownia wiatrowa” - jakie warunki?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Słońce i wiatr – niewyczerpalne źródła

Panele fotowoltaiczne pracują z największą efektywnością podczas dni słonecznych, a tych jak wiemy możemy na naszej szerokości geograficznej spodziewać najwięcej w sezonie letnim. Kiedy jest pochmurno panele potrafią wycisnąć ze światła także pewną moc, ale nigdy tyle ile mogą w promieniach słońca.

Z wiatrem jest odwrotnie, bo największe jego zasoby posiada zimniejszy okres roku, a więc wtedy gdy zapotrzebowanie na energię jest wyższe. Dlatego właśnie osoby, które jeszcze nie zainteresowały się wytwarzaniem energii powinny zwrócić uwagę na możliwości instalacji produkującej prąd z wiatru. Zresztą wszyscy, którzy zainstalowali fotowoltaikę także mogą się przyjrzeć małym elektrowniom wiatrowym, bo mając dwa źródła energii odnawialnej z dużą dozą prawdopodobieństwa można pokusić się o niezależność energetyczną. Przy okazji także może i zarobić, ale do tego powinny się zmienić znowu przepisy, na bardziej promujące prosumentów, czyli tych którzy jednocześnie produkują i pobierają energię.

Jaka najlepsza prędkość wiatru dla elektrowni wiatrowej?

W sumie bardzo niewiele potrzeba, aby produkować prąd przy pomocy małej turbiny wiatrowej. Dla pozyskiwania energii wystarczy przeważnie ruch powietrza na poziomie 3 – 5 m/s. To prędkość nazywana prędkością startową. Dl niektórych bardzo nowoczesnych urządzeń wynosi ona nawet ok. 2 m/s. Przy takich prędkościach turbina ma możliwość rozpoczęcia produkcji, ale to oczywiście nie wystarczy do pokrycia potrzeb gospodarstwa. Optymalna prędkość wiatru wynosi dla większości turbin 10 – 15 m/s. Powyżej 25 – 30 m/s turbiny nie mogą już pracować z uwagi na możliwość uszkodzenia. Najdogodniejsze warunki panują na obszarach, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi co najmniej 4 m/s.

Opłacalność montażu wyznacza nie tylko prędkość, ale także czas w ciągu doby, w którym turbina będzie pracować z optymalną dla siebie mocą. Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy wiatrak zainstalowany w Polsce na jakimś wzgórzu będzie całkiem wydajnie mógł produkować energię przez cały rok. Jak jest w rzeczywistości?

Z mapy warunków wiatrowych wynika, że najbardziej efektywnie dla elektrowni wiatrowych wieje w całym pasie północnej Polski. Pas środkowy od granicy zachodniej przez Wielkopolskę po Mazowsze w rejonie Warszawy oraz Beskid Śląski i Żywiecki też jest korzystny. Większość obszaru naszego kraju poza tymi obszarami znajduje się w strefie średnio-korzystnej. Jednak południowa część Dolnego Śląska, Opolszczyzna, Śląsk i znaczna część Małopolski i świętokrzyskiego leży w niekorzystnej strefie, podobnie zresztą jak fragment środkowego Podlasia i Roztocze. Nadmiar wiatru nam więc nie grozi, ale w zasadzie 2/3 kraju może z pewnością pomyśleć o instalacji małej przydomowej elektrowni wiatrowej. Jednak nawet w rejonach, gdzie stwierdza się niekorzystne warunki istnieją mikroklimatyczne wyspy, gdzie warunki terenowe powodują większe niż w okolicy wiatry.

Jaki typ elektrowni wiatrowej przy domu?

Do wyboru są dwa możliwe systemy. Pierwszy i najbardziej popularny to turbiny poziome (HAWT) z wirnikiem przypominającym śmigło, drugi to turbiny pionowe (VAWT) z wirnikami o pionowych łopatach. Turbiny poziome mają niemal dwukrotnie większą sprawność sięgającą 80%, co daje im znaczną przewagę na rynku.

Do zalet turbin pionowych należy konstrukcja zajmująca mniej miejsca i cichsza praca, co może mieć znacznie w przypadku montażu przy domu i w bliskim otoczeniu innych budynków. Ich konstrukcja zapewnia też moment obrotowy niezależny od kierunku wiatru – nie wymagają mechanizmów ustawiających. Z pewnością o montażu turbiny pionowej mogą pomyśleć mieszkańcy strefy o najbardziej korzystnych warunkach wiatrowych, a więc w pasie pobrzeży nad Bałtykiem, północnej Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny.

Jaka moc elektrowni?

 • 0,5 - 1 kW mogą posłużyć do zasilania urządzeń ogrodowych, w garażu i warsztacie, oświetlenia domu na zewnątrz, siłownika bramy wjazdowej;
 • 2 kW wystarczą do zasilania domku letniskowego, zasilą oświetlenie i zapewnią prąd do małych urządzeń AGD itp;
 • 5 kW zaspokoi potrzeby w średniej wielkości domu jednorodzinnym. w domu jednorodzinnym, a nadmiar energii może wspomóc domową instalację grzewczą;
 • 10 kW do zasili w energię elektryczną duży dom jednorodzinny wraz z zapotrzebowaniem na energię cieplną;
 • 20 kW zasilanie gospodarstwa lub małej firmy wraz z domem.

Według profesjonalistów urządzenia poniżej 2 kW to rodzaj elektrycznych gadżetów. Dopiero urządzenia wytwarzające więcej energii pozwalają myśleć o zastosowaniu na poważnie w domowej instalacji. W warunkach domowych zastosowanie znajdują turbiny o mocy od 3 do 7 kW. Turbina wiatrowa nie będzie pracować ze stałą mocą przez cały czas stąd, dla wyliczenia szacunkowych możliwości produkcji prądu przyjmuje się, że jest to ¼ iloczynu mocy nominalnej i godzin pracy. Przykładowo turbina 2,5 kW może w przybliżeniu wyprodukować 5475 kWh energii rocznie, co przy koszcie ok. 1 zł za 1 kWh daje 5475 zł oszczędności.

Mała elektrownia wiatrowa – co wchodzi w jej skład?

Ruch obrotowy z turbiny, poziomej lub pionowej, przekazywany jest za pośrednictwem przekładni do generatora prądu, skąd energia elektryczna trafia do falownika, przetwarzającego prąd stały na prąd zmienny stosowany w domowych instalacjach elektrycznych. Oczywiście do wyposażenia należą także urządzenia wspomagające i zapewniające bezpieczeństwo instalacji oraz okablowanie.

Całość sterowana jest elektronicznie a obsługa ogranicza się w zasadzie do monitorowania Wyprodukowany prąd można od razu wykorzystywać, gromadzić w magazynach energii lub przekazywać do sieci energetycznej. Wirniki i generatory prądu mogą być zamontowane na wolnostojących masztach ustawionych w ogrodzie lub na wysięgnikach mocowanych do konstrukcji dachu lub ściany domu mieszkalnego, garażu lub innego budynku (bez ingerencji i zmian ich konstrukcji).

Jakie są wymagania instalacji małej elektrowni wiatrowej?

W przypadku gdy:

 • moc urządzenia nie jest wyższa niż 40 kW;
 • wysokość całkowita urządzeń nie przekracza 3 m;
 • nie wystają one więcej niż 3 m ponad obrys budynku;
 • nie wiążą się ze zmianą konstrukcji dachu,

instalacja na posesji, której jest się właścicielem nie wymaga występowania z pozwoleniem na budowę, pozwolenia na użytkowanie i uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wystarczy, że osoba zainteresowana zgłosi budowę takiej małej elektrowni w Urzędzie Gminy, a do zgłoszenia dołączy jej projekt techniczny i architektoniczny.

Ile kosztuje przydomowy wiatrak 2 kW, 5 kW, 10 kW?

Tauron określa szacunkowy koszt przydomowej elektrowni o mocy 3 kW na ok. 20 000 zł. Każdy dodatkowy kilowat energii to dodatkowe ok. 10 000 zł, a więc za instalację 5 kW zapłacić trzeba przynajmniej 40 000 zł, a za 10 kW 80 000 – 100 000 zł.

Producenci oferują komplety urządzeń renomowanych i sprawdzonych już firm, np. zestaw elektrowni wiatrowej o mocy 2 KW z akumulatorami do magazynowania energii i podłączeniem do zasilania instalacji c.w.u lub c.o. kosztuje ok. 9 500 zł brutto.

Są jednak o wiele droższe oferty, np. wysokowydajna elektrownia wiatrowa o mocy nominalnej 5 kW, która umożliwia produkcję do 7300 kWh energii rocznie przy prędkości wiatru tylko 5 m/s kosztuje blisko 85 000 zł. Podobna elektrownia ale o mocy 3 kW kosztuje nieco mniej, bo 53 000 zł; jest także łatwiejsza do instalacji.

Program „Moja elektrownia wiatrowa” - jakie warunki?

Pomoc finansową przy zakupie i instalacji oferuje program NFOŚiGW „Moja elektrownia wiatrowa”. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby, które chcą pozyskiwać odnawialną energię w ten sposób. Przeznaczono na ten cel aż 400 mln zł. Warto się zainteresować

O dofinansowanie może starać się każdy właściciel lub współwłaściciel domu mieszkalnego nowo wybudowanego jak też już będącego w użytku. Instalacja może być podłączona do sieci elektroenergetycznej lub nie. Środki z dotacji mogą być przeznaczone na zakup i montaż turbiny, falownika i urządzeń wspomagających, np. magazynu energii w postaci akumulatorów. Dofinansowanie maksymalne może wynieść 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W przypadku urządzeń wytwarzających prąd dotacja maksymalna wynosi 30 000 zł, a dla urządzeń do magazynowania do 17 000 zł. Moc dotowanych elektrowni nie może przekraczać 20 kW a wraz z magazynem energii 50 kW.

Jednym z warunków dotacji jest wykorzystywanie instalacji do produkcji prądu przez co najmniej 5 lat od dnia wpłaty dofinansowania. Nie można w tym czasie zmienić przeznaczenia budynku, przenosić instalacji lub jej zdemontować. Za niedopełnienie warunków grozi zwrot pomocy finansowej wraz z odsetkami ustawowymi.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej