Zakaz ogrzewania gazem w Polsce - czy będzie? Od kiedy? Zmiany w przepisach w 2024

2024-02-24 9:03
kocioł gazowy
Autor: Andrzej Szandomirski Czy będzie w Polsce zakaz kotłów gazowych i ogrzewania gazem?

Czy będzie zakaz ogrzewania domów gazem? Do którego roku można będzie palić gazem? Odpowiedzi na te pytania, w związku z informacjami o nowych unijnych przepisach, interesuje wielu Polaków. Jakie są postanowienia nowej dyrektywy budynkowej (EPBD) w sprawie zakazu ogrzewania gazem? Ważne zmiany w przepisach jeszcze w 2024.

Spis treści

 1. Główne założenia dyrektywy budynkowej i ważne terminy
 2. Czy będzie zakaz ogrzewania domów gazem? Przepisy
 3. Jak długo jeszcze będzie można ogrzewać dom gazem?
Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Według szacunków Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. To musi się zmienić za sprawą nowych przepisów dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), a wśród nich m.in. wielki plan termomodernizacji budynków w całej UE oraz odejście od paliw kopalnych, czyli węgla i gazu wykorzystywanych do ogrzewania domów, i zastąpienie ich innymi źródłami ciepła.

W grudniu 2023 zakończyły się negocjacje między Komisją, Radą i Parlamentem Europejskim w sprawie treści nowej dyrektywy budynkowej. Czy oznacza ona koniec ogrzewania gazowego? Co o możliwości korzystania z kotłów gazowych mówi nowa dyrektywa EPBD, która ma być oficjalnie przyjęta jeszcze w 2024 (w lutym lub marcu).

Główne założenia dyrektywy budynkowej i ważne terminy

 • Krajowe plany renowacji budynków, które na poziomie krajowym mają uruchomić falę renowacji i doprowadzić do modernizacji najstarszych budynków (16% do 2030 i 26% do 2033) i zmniejszenia całkowitego zużycia energii w sektorze budynków (o 16% do 2030 r. i o 20-22% do 2035 r.).
 • Upowszechnienie infrastruktury rowerowej oraz ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach.
 • Określenie standardów dla budynków bezemisyjnych (ZEB), którymi muszą być wszystkie obiekty nowobudowane po 2030 r., a docelowo mają stanowić całość zasobów budowlanych w Unii Europejskiej.
 • Obowiązek instalacji w budynkach urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, w przypadku, gdy jest to technicznie i ekonomicznie możliwe. W przypadku nowych budynków mieszkalnych obowiązek ten wszedłby w życie od 31 grudnia 2029.

Czy będzie zakaz ogrzewania domów gazem? Przepisy

Zapisy dyrektywy EPBD określają wymagania dla budynków bezemisyjnych, w tym źródeł ciepła, jakie będą mogły być instalowane w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Przepisy stanowią:

 1. państwa członkowskie powinny dążyć do wycofywania samoistnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, a jako pierwszy krok wstrzymane od 2025 r. powinny zostać zachęty finansowe do wymiany źródeł ciepła na  samoistne kotły zasilane paliwami kopalnymi. Nadal dozwolone będzie oferowanie zachęt finansowych dla systemów hybrydowych z istotnym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak kombinacja kotła z kolektorem słonecznym lub z pompą ciepła (punkt 14 preambuły).
 2. wszystkie nowobudowane budynki muszą mieć status bezemisyjnych (ZEB) od 1 stycznia 2030 (artykuł 7 ust. 1).
 3. państwa członkowskie zapewnią, że roczne zapotrzebowanie budynków ZEB na energię będzie pokrywane przez:
 • energię z OZE produkowaną lokalnie,
 • energię z OZE wytwarzaną przez wspólnotę energetyczną,
 • energię z efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnie z dyrektywą o efektywności energetycznej (EED),
 • energię ze źródeł "niewęglowych".

Pierwszą ważną datą dla właścicieli domów jest więc rok 2025, kiedy to nie będzie już można dostać dofinansowania do wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy ani liczyć na ulgę podatkową związaną z tym sposobem termomodernizacji. Dotacja będzie możliwa jedynie wówczas, gdy wraz z kotłem gazowym zostanie zainstalowana pompa ciepła.

Oznacza to np. zmiany w programie Czyste Powietrze, który od 2025 mógłby finansować kotły gazowe tylko, jeśli będą one pracować w skojarzeniu z odnawialnymi źródłami energii.

Jak długo jeszcze będzie można ogrzewać dom gazem?

Wszystko wskazuje na to, że zakaz stosowania samoistnych kotłów gazowych, czyli wykorzystywanych jako jedyne źródło energii w domach zacznie obowiązywać od 2030 roku i mowa tu tylko o budynkach nowych bądź modernizowanych.

Systemy hybrydowe, składające się z kotła i innych źródeł OZE, będą mogły być instalowane.

W budynkach bezemisyjnych będzie można instalować kotły zasilane odnawialnymi paliwami, jak biometan czy biopropan, bo będą one traktowane jako odnawialne źródła energii zainstalowane lokalnie.

Jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego, ze względu na zawarte w tekście dyrektywy nieprecyzyjne sformułowania (fossil fuel boiler, carbon-free sources), które nie znajdują definicji w prawie europejskim, Komisja Europejska ma dopiero  wydać wytyczne, jak należy je rozumieć, a państwa członkowskie mogą je elastycznie zinterpretować na etapie wdrażania do prawa krajowego.

Interpretacja najbardziej kontrowersyjnych zapisów dyrektywy budynkowej przeniesiona jest na legislatorów w państwach członkowskich, w tym w Polsce. Wiele więc zależy od naszych ustawodawców.

Źródło: POGP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej