Kolektory słoneczne: fakty i mity

2010-08-12 12:02
Kolektory słoneczne: fakty i mity
Autor: Sankom

Co czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, co dziesiąta osoba obawia się, że zamontowane kolektory słoneczne to zbyt duża ingerencja w architekturę domu. Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu.

Najczęściej kolektory słoneczne to instalacja pod kątem zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego na południowej stronie dachu budynku. Możliwe jest również montowanie zestawów solarnych na ścianach budynków, a także na gruncie – wówczas kolektory słoneczne nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do kolektorów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie kilku otworów na dachu, które nie powodują uszkodzeń dachówki. Nie są również potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory słoneczne, czego obawia się część Polaków (16%) .

Energia odnawialna nie jest sloganem ekologicznym

- Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Nie trzeba starać się o pozwolenia na instalację kolektorów, nie ma żadnych dodatkowych formalności z tym związanych. Oczywiście wymaga to ingerencji w architekturę istniejącego budynku lub wykonania fundamentu naziemnego, jednak nie są to działania na tyle skomplikowane, by znacznie wpłynęły na pogorszenie wyglądu naszego domu lub ogrodu” – uważa Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi.

Kolektory skuteczne cały rok

Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy jest najwięcej dni słonecznych. Wówczas mogą one zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem można za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w domu.

Kolektory słoneczne: fakty i mity
Autor: Gaspol Stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce w poszczególnych miesiącach

- Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilość ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii – mówi Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160 metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 m2. Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80–90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory słoneczne pozwalają dziennie ogrzać nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60oC. Aby kolektory działały sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego tzw. Glikolu.

Efektywność zestawów solarnych ze względu na strefę klimatyczną?

W Polsce istnieje podział na strefy klimatyczne i w zależności od zamieszkiwanego regionu użytkowanie kolektorów słonecznych może być bardziej lub mniej efektywne. Największe korzyści z instalacji zestawu solarnego będą mieli mieszkańcy wschodniej, centralnej oraz południowej Polski, gdzie średnie roczne nasłonecznienie jest większe niż w pozostałych częściach kraju. Zastanawiając się nad zakupem kolektorów słonecznych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które przyczyniają się do ich efektywnego działania.

Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.

- Już w sierpniu rusza specjalny program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne. Klienci indywidualni mogli otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat blisko 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem – komentuje mgr inż. Artur Michalski, ekspert „Gaspol kibicuje klimatowi.

Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Więcej informacji na www.kibicujklimatowi.pl.

Patroni instytucjonalni: Ministerstwo Gospodarki (MG), Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE), Związek Powiatów Polskich (ZPP), Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW), Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Inicjatorem programu jest firma Gaspol S.A.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej