Ładowarka przegubowa, czyli zwinna maszyna na budowie. Cena ładowarki zależy od marki

2019-11-27 14:46
Ładowarka przegubowa
Autor: eurotrac-ladowarki.pl Nowoczesne ładowarki przegubowe są zwrotne, mają wygodne i podgrzewane kabiny, często wyposażone w radio

Ładowarka przegubowa to efekt nowych rozwiązań technologicznych w maszynach budowlanych. Ładowarka przegubowa dzięki swojemu podwoziu jest bardziej skrętna więc łatwiej porusza się i pracuje na ograniczonym terenie placu budowy

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Ładowarka przegubowa i nieprzegubowa

Ten podział jest związany z cechami konstrukcyjnymi ramy podwozia i układu skrętu pojazdów samojezdnych:

  • ładowarka przegubowa ma dwuczęściową ramę podwozia połączoną przegubem z przednimi kołami skrętnymi lub z trzyczęściowym podwoziem. Ładowarki przegubowe (ale i inne maszyny budowlane, np. koparki, minikoparki) są obecnie najczęściej stosowane i produkowane;
  • ładowarka nieprzegubowa charakteryzuje się jednoczęściową ramą podwozia, ze skrętnymi kołami przednimi i tylnymi lub ze skrętnymi kołami przednimi i obrotowym wokół osi pionowej zestawem kół tylnych.

Przegubowe podwozie ładowarki powoduje, że maszyna ma „krótki” skręt, więc dla poruszania się po budowie nie potrzebuje dużo miejsca. Ładowarka nie przegubowa jest mniej zwrotna.

Do czego przydaje się ładowarka przegubowa

Ponieważ ładowarka przegubowa to tylko jej wyróżnik podwozia, a zatem ma przypisane cechy wszystkich typów ładowarek. A zatem mamy do czynienia z kołowymi ładowarkami przegubowymi, które mogą być wyposażone w różne urządzenia załadowcze. Ładowarka przegubowa to maszyna wykorzystywana do wybierania gruntu, przenoszenia materiałów budowlanych na placu budowy, czy niewielkich wyburzeń – wszystko zależy od osprzętu. Najpowszechniejsze są ładowarki łyżkowe, ale osprzętem załadowczym są też ślimaki, tarcze, rekiny, krokodyle, łyżki do materiałów sypkich, ażurowe łyżki do kamieni, kubełki, chwytaki do drzew, pługi do śniegu lub ziemi czy zamiatarki ze zbiornikiem.

Na budowach, w różnych czynnościach budowlanych, potrzebnych jest wiele maszyn i urządzeń. Przeczytaj też o:

Ładowarka
Autor: Getty Images Im ładowarka ma większą moc silnika tym ma większy udźwig. Wysokość podnoszenia załadunku ładowarki kształtuje się od ok. 2 do ponad 4 m

Ładowarka przegubowa na własność lub wynajem

Nowoczesne ładowarki przegubowe to obecnie wysoki komfort pracy operatora. I chodzi tu nie tylko o sprawne wykonywanie zadań pojazdem z napędem na 4 koła, ale i przyjemne warunki w przestronnych, szczelnych i ogrzewanych kabinach, często wyposażonych w radio z kilkoma głośnikami. To oczywiście przekłada się na cenę takich maszyn. Ale ni trzeba od razu inwestować w nowe ładowarki, bo jest ich duży asortyment używanych na sprzedaż lub wynajem.  

Ceny nowych ładowarek kołowych zaczynają się od kilkunastu tysięcy, zaś używanych od kilku do nawet kilkuset tysięcy. Sprzedawcy jednak niechętnie podają ceny, bo zastrzegają sobie negocjacje z nabywcami. Podobnie jest z wynajmem – ceny do negocjacji. W zależności od rodzaju ładowarki kołowej, za godzinę pracy sprzętu można zapłacić do 100 zł, taniej jest wynająć maszynę na dłużej, np. na tydzień lub na miesiąc (im dłuższy okres najmu tym wychodzi on taniej).  Ładowarki można też wziąć w leasing, na rynku jest wiele firm specjalizujących się w takiej formie nabywania przez firmy środków trwałych, w takich przedsięwzięciach mogą też pośredniczyć banki.

Na polskim rynku można spotkać ładowarki kołowe nowe, używane i na wynajem m.in. następujących producentów: Caterpillar, Everun, Komatsu, Kubota, Hitachi, Hyundai, Case, NHC (New Holland Construction), Deere & Company, Takeuchi, Liebherr, Bobcat, Manitou, Schmidt, KMM, Wacker Neuson, Volvo czy JCB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej