Stropy DX-Therm: stropy chłodzące alternatywa dla klimatyzacji

2010-07-01 15:01
Strop DX-Therm
Autor: Dennert

Alternatywą dla tradycyjnej, kosztownej w utrzymaniu klimatyzacji są nowe stropy chłodzące DX-Therm firmy Dennert. Konstrukcja tego stropu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych już kilkaset lat temu. W Anglii sufit klimatyzacyjny został zarejestrowany jako patent w 1907 roku – mówi Oskar Gornisiewicz.  

Jak działają stropy klimatyzacyjne

Działanie stropu DX-Therm opiera się na zasadzie promieniowania, czyli przenoszenia ciepła z nagrzanych elementów budowlanych do tych o niższej temperaturze. Wykorzystanie tego zjawiska do chłodzenia umożliwia specjalna konstrukcja stropu. DX-Therm jest wyposażony w zintegrowany system rur łączonych umieszczonych w stropie, którymi przepływa zimna woda, absorbująca gorące powietrze z pomieszczenia. W ten sposób możliwe jest uzyskanie spadku temperatury nawet o 5oC bez montowania ograniczających przestrzeń klimatyzatorów. Taki sposób chłodzenia jest nie tylko skuteczny, pozwala na dowolną aranżację pomieszczeń, ale okazuje się także zdecydowanie bardziej ekonomiczny w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją, której praca wymaga stałego poboru energii elektrycznej. Ponadto, wykorzystując zasadę promieniowania ciepła, unikamy nadmiernego i kłopotliwego ruchu powietrza, który można na przykład łatwo zauważyć podczas pracy zwykłego wentylatora – mówi Oskar Gornisiewicz. Dzięki temu w powietrzu nie unosi się kurz, szczególnie szkodliwy dla dzieci i alergików - dodaje Gornisiewicz.

Stropy dostarczane są na budowę jako gotowe elementy. Jego wysoka wytrzymałość (500 kg/m2) powoduje, że rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w blokach, biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Montaż jednego stropu międzykondygnacyjnego o powierzchni ok. 100 m2 trwa z reguły tylko 2 godziny. Produkowany jest z bezpiecznych, niepalnych materiałów budowlanych: betonu i stali. Dzięki swojej konstrukcji stropy pełnią również funkcję energooszczędnego systemu grzewczego.  

Strop DX-Therm
Autor: Dennert
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej