Stropy DX-Therm: stropy chłodzące alternatywa dla klimatyzacji

2010-07-01 15:01
Strop DX-Therm
Autor: Dennert

Alternatywą dla tradycyjnej, kosztownej w utrzymaniu klimatyzacji są nowe stropy chłodzące DX-Therm firmy Dennert. Konstrukcja tego stropu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych już kilkaset lat temu. W Anglii sufit klimatyzacyjny został zarejestrowany jako patent w 1907 roku – mówi Oskar Gornisiewicz.  

Jak działają stropy klimatyzacyjne

Działanie stropu DX-Therm opiera się na zasadzie promieniowania, czyli przenoszenia ciepła z nagrzanych elementów budowlanych do tych o niższej temperaturze. Wykorzystanie tego zjawiska do chłodzenia umożliwia specjalna konstrukcja stropu. DX-Therm jest wyposażony w zintegrowany system rur łączonych umieszczonych w stropie, którymi przepływa zimna woda, absorbująca gorące powietrze z pomieszczenia. W ten sposób możliwe jest uzyskanie spadku temperatury nawet o 5oC bez montowania ograniczających przestrzeń klimatyzatorów. Taki sposób chłodzenia jest nie tylko skuteczny, pozwala na dowolną aranżację pomieszczeń, ale okazuje się także zdecydowanie bardziej ekonomiczny w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją, której praca wymaga stałego poboru energii elektrycznej. Ponadto, wykorzystując zasadę promieniowania ciepła, unikamy nadmiernego i kłopotliwego ruchu powietrza, który można na przykład łatwo zauważyć podczas pracy zwykłego wentylatora – mówi Oskar Gornisiewicz. Dzięki temu w powietrzu nie unosi się kurz, szczególnie szkodliwy dla dzieci i alergików - dodaje Gornisiewicz.

Stropy dostarczane są na budowę jako gotowe elementy. Jego wysoka wytrzymałość (500 kg/m2) powoduje, że rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w blokach, biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Montaż jednego stropu międzykondygnacyjnego o powierzchni ok. 100 m2 trwa z reguły tylko 2 godziny. Produkowany jest z bezpiecznych, niepalnych materiałów budowlanych: betonu i stali. Dzięki swojej konstrukcji stropy pełnią również funkcję energooszczędnego systemu grzewczego.  

Strop DX-Therm
Autor: Dennert
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej