Jak zbudować basen ogrodowy? Budowa basenu z betonu

2012-06-26 16:37
Basen, ale jaki? Budowa basenu z betonu
Autor: Lafarge Miejsce na basen powinno być dobrze nasłonecznione

W Polsce, najpopularniejszym sposobem wciąż pozostaje budowa basenu betonowego, wylewanego na miejscu z użyciem szalunków. Wykonanie zagłębionej niecki basenowej może być trudne z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych, zawsze jednak można zbudować basen wyniesiony ponad powierzchnię terenu.

Basen można wbudować w teren lub skorzystać z gotowej konstrukcji wyniesionej ponad jego poziom. Wtedy wystarczy ustawić ją bezpośrednio w terenie. Jest to dobre rozwiązanie w razie wysokiego poziomu wód gruntowych. Do wyboru są różne konstrukcje basenów składanych z gotowych elementów. Wyboru trzeba jednak dokonać jeszcze na etapie planowania robót.

Przeczytaj koniecznie: Urządzenia grzewcze idealnie dopasowane

Określając wielkość basenu warto zwrócić uwagę na to, że im będzie większy, tym droższa okaże się jego eksploatacja. Jeśli chodzi o trzeci wymiar, to standardowa głębokość basenów przydomowych w Polsce wynosi 1,5 metra. Wygodniejszy będzie jednak basen do którego można skoczyć, ale trzeba wtedy pogłębić nieckę jeszcze co najmniej o 1 metr.

Rodzaje gotowych konstrukcji basenowych:

  • Impregnowana konstrukcję szkieletowa z drewna;
  • Konstrukcja z blachy stalowej lub aluminiowej łączonej śrubami;
  • Konstrukcja z żywicy poliestrowej, polipropylenu oraz żywic zbrojonych włóknem
    szklanym.

Niezależnie od wybranej technologii, wnętrza zbiorników wymagają wyłożenia folią basenową. Dno basenu natomiast najczęściej wylewane jest z betonu.

Beton na nieckę lub dno basenu

W Polsce, najpopularniejszym sposobem wciąż pozostaje budowa basenu betonowego, wylewanego na miejscu z użyciem szalunków. Za takim rozwiązaniem przemawia najczęściej nie tylko trwałość, ale również możliwość łatwego nadania niecce basenowej pożądanego kształtu. Nieckę najczęściej wykonuje się z żelbetu. Mieszankę betonową można zamówić w najbliższej betoniarni lub przygotować bezpośrednio na budowie na na bazie cementu.
Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1.
– Dokładnych parametrów materiału powinniśmy szukać w projekcie – doradza Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu.

Pamiętajmy także, że przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie należy oczyścić, czyli pozbyć się śladów po smarze, rdzy czy farbie olejnej. Tylko odpowiednie przygotowanie zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą.

Polecany do robót basenowych jest cement portlandzki wieloskładnikowy o podwyższonej klasie wytrzymałości 42,5 MPa. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać wytrzymały beton w bardzo krótkim czasie i jednocześnie zależy nam na jego wysokiej trwałości. Dzięki wysokiej wytrzymałości wczesnej oraz końcowej produkt ten idealnie sprawdza się do przygotowania betonów wysokich klas od C16/20 do C35/45. Właściwości cementu portlandzkiego o podwyższonej klasie wytrzymałości pozwalają na przyspieszenie tempa prac budowlanych. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek i raków czy wykwitów na gotowych elementach betonowych.

Wykończenie niecki basenowej

Przy pracach wykończeniowych basenu należy sięgnąć po materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie intensywnego promieniowania słonecznego oraz środków chemicznych. Mogą to być płytki ceramiczne lub mozaika (koniecznie mrozoodporne i antypoślizgowe) albo folia basenowa, czyli wykładzina z PVC zbrojona siatką poliestrową.

Lokalizacja basenu

Planując basen ogrodowy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, by miejsce na basen było osłonięte i dobrze nasłonecznione. Lepiej także unikać bliskiego sąsiedztwa drzew i krzewów (z uwagi na kłopotliwe czyszczenie basenu). Ponadto, trzeba sprawdzić nośność gruntu oraz określić poziom wód gruntowych. Takie badania warto zlecić specjalistycznej firmie geologicznej. Warto także zadbać, aby w miejscu budowy nie przebiegały żadne instalacje ani korzenie drzew.

Pozwolenie na budowę basenu - czy jest konieczne?

Planując basen o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Zamiar budowy takiego małego basenu wystarczy zgłosić właściwemu organowi administracji, dołączając termin, zakres, rodzaj oraz sposób prowadzenia prac. Do zgłoszenia należy także załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz projekt. Po upływie miesiąca możemy przystąpić do prowadzenia prac (Urząd ma bowiem miesiąc na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu).
Jeśli natomiast powierzchnia planowanego basenu ma przekraczać 30 m2 trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Do wniosku dołącza się takie same dokumenty plus dodatkowo 4 egzemplarze projektu basenu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Otrzymane pozwolenie na budowę jest ważne przez kolejne 2 lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej