Kotły gazowe idealnie dopasowane do instalacji grzewczej

2012-04-04 9:50
Kocioł modułowy MODULENS
Autor: De Dietrich Kocioł gazowy MODULENS

Nowoczesny kocioł gazowy powinien współpracować z innymi elementami lub urządzeniami w instalacji grzewczej, jak na przykład kolektory słoneczne czy różnego typu podgrzewacze wody. Takie są właśnie nowe kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich - można je dowolnie konfigurować, dostosowując do zapotrzebowania ciepła w danym budynku.

Kocioł gazowy to najwygodniejsze źródło ciepła dla domu czy mieszkania. Wiekszość nowoczesnych kotłów gazowych to kotły wiszące. Jednak coraz wiekszą popularnościa cieszą się kotły stojące z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Firma De Dietrich wprowadziła do swojego asortymentu dwa stojące kotły gazowe o budowie modułowej z regulatorem pogodowym: MODULENS z bazowymi modułami kotłowymi o mocy 15, 25 i 35 kW oraz TWINEO z bazowym modułem kotłowym 25 kW. Parametrem, który wyróżnia kotły gazowe MODULENS i TWINEO, oprócz modułowej budowy są:

  • ujednolicona konstrukcja wymienników głównych - w obydwu modelach zastosowano ultra reaktywne wymienniki wykonne ze stopu Al/Mg/Si znane z serii kotłów MCA 15-35 (dzięki takiemu wymiennikowi kotły bezzwłocznie reagują na żądanie ciepła, zapewniając tym samym wysoki komfort ciepłej wody, cechują się ponadto wysoką odpornością na kamień kotłowy oraz mają fukcję samooczyszczenia z osadów, powstających w procesie kondensacji),
  • adaptacja regulatorów serii iSystem oraz iniControl,
  • zapewnienie komfortu c.w.u. poprzez możliwość doboru właściwego typu podgrzewacza,
  • możliwości tworzenia systemów mulit energetycznych z optymalizacją sterowania.

Modułowy, kondensacyjny kocioł gazowy MODULENS

Kocioł gazowy MODULENS przeznaczony jest do pracy z gazem ziemnym H, ale można go dostosować do gazu ziemnego L czy propanu. Kocioł ma wbudowany aluminiowo-krzemowy wymiennik i palnik gazowy ze stali nierdzewnej, z całkowitym wstępnym zmieszaniem. Kocioł jest wyposażony w pompę c.o., o wysokiej sprawności energetycznej klasy A (oprócz modelu AGC 35). Palnik moduluje w zakresie od 22 do 100 proc. mocy. Kocioł grzewczy MODULENS wyposażony jest również w zawór bezpieczeństwa c.o. 3 bar, naczynie wzbiorcze 18 l (oprócz modelu AGC 35), zawór przełączający c.o./c.w.u., automatyczny odpowietrznik.

Nowa seria kotłów została spozycjonowana w segmencie techniki domowej na półce Komfort. Z modułów kotłowych i podgrzewaczy można skonfigurować aż osiemnaście zestawów. Dostępne są trzy rodzaje podgrzewaczy: ładowany warstwowo 100 l HL, wężownicowy 160 l SL oraz solarny podgrzewacz warstwowo-wężownicowy o pojemności 220 l SHL. Dzięki temu, możliwy jest precyzyjny dobór kotła do budynków o różnym zapotrzebowaniu na ciepło, zestawianie kotłów w tzw. „lodówki” oraz w zestawy gdzie podgrzewacz stoi obok kotła. Najnowszej generacji regulator Diematic iSystem pozwala na dowolną konfigurację instalacji grzewczej.

Kotły MODULENS zestawiane z podgrzewaczem warstwowym zapewniają wysoki komfort ciepłej wody. Dla przykładu kompakt zestawiany z podgrzewaczem warstwowym o pojemności 100 l, przy mocy 25 kW produkuje 690 l/h, 255 l/10min oraz 25,5 l/min. Natomiast kompakt zestawiony z podgrzewaczem solarnym 220 l SHL zapewnia w strefie ładowanej warstwowo przez kocioł identyczne parametry, jak podgrzewacz 100 l HL, zaś dolna strefa ładowana wężownicowo wspierana jest przez baterię słoneczną złożoną z dwóch kolektorów DIETRISOL. Regulator solarny zamontowany standardowo na podgrzewaczu współpracuje z regulatorem kotła iSystem optymalizując kolejność załączania źródeł ciepła – w tym przypadku blokowane jest wytwarzanie cwu przez kocioł na rzecz baterii słonecznej. Układ logiczny kontroluje przyrosty temperatury w podgrzewaczu, sprawdzając kiedy produkcja cwu musi być wsparta przez kocioł. Jest to przykład bloku multienergetycznego z układem optymalizacyjnym. Kotły MODULENS mogą tworzyć bloki mulitenergetyczne również z powietrznymi pompami ciepła ALEZIO oraz HPI.

Kocioł gazowy z kolektorem słonecznym
Autor: De Dietrich Kotły MODULENS można zestawić np. z baterią słoneczną złożoną z dwóch kolektorów DIETRISOL

Kocioł gazowy TWINEO -

tańsza wersja MODULENS-a

Modułowy kocioł grzewczy TWINEO jest tańszą wersją pieca MODULENS (De Dietrich pozycjonuje go w klasie Standard). Urządzenie o mocy 25 kW ma wbudowaną automatykę iniControl, którą można konfigurować z dwoma rodzajami podgrzewaczy: wężownicowym o pojemności 100 l oraz dwukrotnie większym solarnym (200 l) z dwiema wężownicami. W efekcie możliwe są cztery różne konfiguracje, z których jedna wyposażona w podgrzewacz solarny z wbudowanym układem logicznym również optymalizuje proces wytwarzania cwu. Skromniejsza automatyka po opcjonalnym doposażeniu przeistoczy się w regulator pogodowy, który pozoli sterować jednym układem grzewczym.
Automatyka iniControl jest regulatorem zamkniętym i nie pozwala na rozszerzenia hydrauliczne. Podobnie jak MODULENS, model TWINEO, chodź skromniej jest kompletnie wyposażony i gotowy do montażu.

Ciężar obydwu kotłów gazowych MODULENS i TWINEO zawiera się w przedziale 130-175 kg, w zależności od wersji. Projekt nowych urządzeń już na wstępie zawierał koncepcję budowy modułowej. Ciężar końcowy udało się rozłożyć na kilka elementów montowanych w całość w pomieszczeniu technicznym. Niewielka waga w połączeniu z wyszukanym wzornictwem daje możliwość zamontowania kotła w dowolnym miejscu domu, niekoniecznie w pomieszczeniu gospodarczym czy piwnicy.

Kocioł gazowy (o budowie modułowej) TWINEO
Autor: De Dietrich Kocioł gazowy TWINEO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej