Biały montaż – kolejność i zakres prac, ceny

2020-09-30 12:08
łazienka biały montaż
Autor: A. Szandomirski Biały montaż oznacza zakończenie budowy lub remontu

Biały montaż oznacza ostatni etap wykończenia takich wnętrz jak łazienka, toaleta czy kuchnia. Biały montaż to podłączenie elementów wyposażenia z bateriami, ceramiką, szafkami i lustrami włącznie. Do białego montażu niektórzy zaliczają także wykończenie ścian i podłóg.

Od jakości białego montażu zależy estetyka pomieszczeń, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania urządzeń sanitarnych i innych elementów wykończenia.

Co obejmuje biały montaż?

Termin „biały montaż” wziął się oczywiście od dominującego koloru urządzeń sanitarnych i czynności związanych z ich zamontowaniem. A zatem biały montaż obejmuje: umywalkę, zlewozmywak, wannę, brodzik, kabinę prysznicową, miskę ustępową, bidet, zestaw podtynkowy, montaż baterii, zainstalowanie pralki, tzw. dodatki łazienkowe czy kuchenne, a w przypadku remontu również demontaż starego wyposażenia.

Kiedy rozpocząć biały montaż?

Na biały montaż przychodzi czas, gdy zostały położone już wszystkie instalacje i wnętrza zostały posprzątane, ewentualnie może już być wykończona podłoga. I tu uwaga, że glazurę układa się dopiero po zamontowaniu zestawu podtynkowego wraz z miską czy umywalką. Generalnie chodzi o to, by zakończone już były roboty budowlane, podczas których można uszkodzić czy zabrudzić ceramikę i baterie.

Ponieważ podkreśla się, że biały montaż wymaga wyjątkowej fachowości (znajomość hydrauliki, wiedza o doborze uszczelek, taśm izolacyjnych, fug i silikonów, poziomowania kabiny prysznicowej, umiejętności glazurnicze i malarskie) wykonawco – bądź przygotowany na konieczność przedstawienia referencji, inwestorze – żądaj referencji, nawet gdy biały montaż będzie wykonywać ekipa od wcześniejszych robót.

Biały montaż - na co zwracać uwagę

  • Montaż WC

Montaż tradycyjnego WC nie jest skomplikowany – wystarczy podłączyć go do wcześniej podprowadzonej rury kanalizacyjnej i instalacji zimnej wody, następnie przymocować miskę sedesową do podłogi. Ale obecnie coraz popularniejsze są stelaże podtynkowe, dzięki którym zakrywany jest zbiornik wody, wisząca miska ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu, a stelaż zapewnia solidne mocowanie. W montażu zestawu podtynkowego najważniejsze jest prawidłowe ustalenie pionu i poziomu stelaża. Następnie obudowuje się stelaż płytą karton-gips i wycina w niej otwory dopasowane do urządzenia (czasami uszczelnia się stelaż wełną mineralną). Przed położeniem glazury na płycie koniecznie trzeba przeprowadzić test szczelności, bo potem ewentualna woda doprowadzi do zamoczenia ściany lub podłogi, a w konsekwencji do konieczności rozbiórki zabudowy. Dopiero po zamontowaniu wiszącego WC na stelażu można zacząć wykańczać ściany i podłogi.

  • Montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Ten etap białego montażu trzeba rozpocząć od ułożenia syfonu i brodzika, wszystko musi być dobrze uszczelnione silikonem. Kabiny prysznicowe z reguły mocuje się je na listwach montażowych bezpośrednio do ściany. Trzeba pamiętać, że na końcu miejsca montażu narażone na kontakt z wodą koniecznie powinny być pokryte silikonem odpornym na powstawanie pleśni.

  • Montaż baterii łazienkowej

Dobrze jest podjąć decyzję o rodzaju baterii zanim zostaną poprowadzone instalacje wodne. Jeśli rury doprowadzające wodę znajdują się powyżej wanny czy umywalki, wybiera się baterie ścienne, jeśli poniżej – baterię stojącą (sztorcową). Baterie sztorcowe umieszcza się w otworach stworzonych w umywalce lub wannie przy pomocy tulejkowych nakrętek. Kolejnym etapem jest podłączenie wszystkich przewodów do instalacji wodociągowej i wykonanie testu szczelności najpierw słabym potem intensywnym strumieniem wody. Baterie prysznicowe mocuje się tak samo. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku deszczownicy trzeba wcześniej podprowadzić instalację na odpowiednią wysokość. Zamiast deszczownicy montuje się uchwyty i panele dla słuchawki prysznicowej.

Biały montaż cena

Podany niżej cennik białego montażu (bez cen urządzeń) należy potraktować poglądowo. Ceny zależą nie tylko od regionu (z zamożniejszymi i mniej zamożnymi inwestorami), ale także od liczby wykonawców (tam gdzie FACHOWCÓW jest mniej ceny są wyższe i trzeba czekać na usługę). Dobrze jest porównać oferty i popytać o rekomendacje. Najdrożej jest w miastach, najwyższy koszt białego montażu ma Warszawa.

montaż cena w zł od-do
stelaż podtynkowy 95-320
podwieszana miska WC 86-192
bidet 52-187
miska WC 50-175
wanna 150-550
wanna z hydromasażem 450-550
bateria wannowa 40-200
obudowa wanny 100-300
brodzik 70-300
odpływ liniowy 180-350
kabina prysznicowa  150-650
panel prysznicowy 50-690
bateria prysznicowa 45-190
umywalka 70-180
silikonowanie  30-40 za metr bieżący
wentylacja 20-60
powieszenie lustra, szafki łazienkowej, półki 15-200 za sztukę
montaż pralki 15-85
układanie płytek 70-150 za m2
demontaż wanny, brodzika, umywalki 25-138 za sztukę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej