Stelaż podtynkowy – rozwiązanie do każdej łazienki

2009-07-06 10:23
Stelaż podtynkowy – rozwiązanie do każdej łazienki
Autor: Sanitec KOŁO

Aby ceramika łazienkowa służyła właściwie i bez usterek przez wiele lat, musi zostać prawidłowo dobrana oraz zamontowana. Stelaże podtynkowe znacznie ułatwiają montaż sanitariatów. Są one bardzo funkcjonalnym i przydatnym rozwiązaniem, które podwyższa standard każdej łazienki. Po zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad dotyczących wyboru produktów, ich przygotowania i montażu, stelaż będzie pełnił swoją funkcję przez długie lata.

Stelaż podtynkowy – rozwiązanie do każdej łazienki
Autor: Sanitec KOŁO Stelaż podtynkowy do miski ustępowej
Stelaż podtynkowy – rozwiązanie do każdej łazienki
Autor: Sanitec KOŁO Stelaż podtynkowy do uchwytu
Stelaż podtynkowy – rozwiązanie do każdej łazienki
Autor: Sanitec KOŁO Stelaż podtynkowy do pisuaru

Stelaże podtynkowe stanowią wygodną i efektywną alternatywę dla tradycyjnej ceramiki kompaktowej. Ich wykorzystanie podnosi bezpieczeństwo, ergonomię i funkcjonalność użytkowania, a także estetykę łazienki, dlatego rozwiązanie to zdobywa coraz większą popularność wśród wykonawców i inwestorów.

"Istnieją dwa podstawowe rodzaje stelaży, różniące się od siebie sposobem instalacji – do zabudowy suchej i mokrej. W Polsce zdecydowanie bardziej popularne są te pierwsze. Ich przewagą jest to, że jeśli przestrzegamy kilku podstawowych zasad, montaż okaże się stosunkowo prosty i zajmie niewiele czasu. Jeśli jednak nie zastosujemy się do instrukcji, możemy spowodować trudne do wyeliminowania lub naprawienia błędy" – mówi Krzysztof Brzeziński, Menedżer produktu ds. ceramiki i systemów podtynkowych w Sanitec KOŁO.

Niektórych elementów wyposażenia łazienki jak np. wiszącej miski ustępowej, ze względu na podtynkowy system spłukiwania, nie da się zamontować inaczej niż na stelażu podtynkowym. Jego użycie jest zalecane także w przypadku montażu produktów ceramicznych lub uchwytów dedykowanych osobom niepełnosprawnym w ścianach szkieletowych.

Przygotowania do montażu

Podczas wyboru i przygotowywania stelaży należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Każdy stelaż powinien mież Aprobatę Techniczną, która potwierdza wykonanie zgodne z określonymi normami.

Rama w stelażach do zabudowy lekkiej musi mieć odpowiednią wytrzymałość na ciężar ceramiki i użytkownika. Stabilne ramy to takie, które mają minimum cztery punkty mocowania – dwa do ściany i dwa do podłogi. Według badań wykonanych zgodnie z normą PN-EN 997, prawidłowo zamocowana miska ustępowa wytrzymuje obciążenie statyczne do 400 kg, a umywalka – do 150 kg.

Przed zakupem należy sprawdzić, jaką gwarancję na dane elementy daje producent – świadczy to o wytrzymałości wyrobów. Warto także zapytać konsultanta, czy w razie potrzeby będziemy można dokupić elementy wymagające wymiany z powodu ich przedwczesnego zużycia.

Jak to zrobić?

"Ogólne warunki dotyczące montażu stelaży podtynkowych są jednakowe dla wszystkich ich typów: do misek ustępowych, bidetów, umywalek oraz pisuarów i uchwytów. Jedną z podstawowych zasad jest zachowanie pionu i poziomu poszczególnych elementów stelaża oraz ustawienie ich na odpowiedniej wysokości" – tłumaczy Krzysztof Brzeziński.

Źle zamontowany stelaż może spowodować dyskomfort użytkowników, a także zmiany konstrukcyjne, które wpłyną na estetykę wnętrza, np. utrudnią równą obudowę płytkami. Dlatego ważny jest odpowiedni pomiar wszystkich instalowanych elementów, m.in. takie ustawienie stelaża, które pozwoli na montaż miski ustępowej czy pisuaru na oczekiwanej wysokości.

"Zaleca się, aby wysokość górnej krawędzi ceramiki, mierzona od podłogi wynosiła:

  • dla miski ustępowej – 40 cm (dla osób niepełnosprawnych – 46 cm),
  • dla umywalki – 85 cm (dla osób niepełnosprawnych – 80 cm),
  • dla pisuaru – 65 cm, dla uchwytów – 85 cm.

Większość stelaży podtynkowych posiada płynną regulację w pionie i poziomie, jednak każdy model jest inaczej dostosowany do kompletowania z ceramiką" – mówi Krzysztof Brzeziński.

Stelaże umywalkowe mogą być dodatkowo wyposażone w moduły do baterii ściennej i syfonu podtynkowego. Najlepiej jest wybrać stelaż i produkty ceramiczne jednego producenta, aby były one ze sobą kompatybilne. Na rynku dostępne są również rozwiązania dostosowane do montażu w miejscach trudnodostępnych – w narożnikach i wnękach oraz na tzw. „wyspach” – ściankach oddzielających w łazience część kąpielową od sanitarnej.

Błędy, których należy unikać

"Aby montaż powiódł się w 100%, należy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Często podczas montażu zapominamy o dokładnym przepłukaniu instalacji poprzedzającym podłączenie zaworu napełniającego spłuczki WC. To ważne, bo pominięcie tej czynności grozi zapchaniem lub uszkodzeniem zaworu" – przestrzega Krzysztof Brzeziński.

Trzeba także zadbać o odpowiedni dobór materiałów do obudowy stelaża – polecane są: pojedyncza płyta o grubości min. 18 mm lub podwójna 2 x 12,5 mm. Zapobiega to ugięciu płyt gipsowo-kartonowych i idącym za tym pękaniu glazury. Pamiętajmy, że ze względu na wysokie zawilgocenie łazienki, należy stosować w niej impregnowane płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na działanie wilgoci (wg PN-EN 520 oznaczone H2, dawniej GKBI).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej