Folia w płynie - właściwości. Jak i gdzie stosować folię w płynie?

2021-09-22 15:12

Folia w płynie to nowoczesny materiał hydroizolacyjny. Poprawnie użyta, skutecznie chroni przed wnikaniem wody i wilgoci w podłoże. Folię w płynie stosuje się wewnątrz pomieszczeń, głównie w łazience, ale także na zewnątrz, na tarasach czy balkonach. Kiedy sprawdza się folia w płynie? Jak ją stosować?

Spis treści

  1. Czym jest folia w płynie?
  2. Właściwości folii w płynie
  3. Folia w płynie do łazienki jako izolacja podpłytkowa
  4. Folia w płynie - jak stosować?
  5. Ile schnie folia w płynie?
  6. Folia w płynie na zewnątrz
  7. Folia w płynie na dach
  8. Folia w płynie - cena

Czym jest folia w płynie?

Folia w płynie to materiał, jak sama nazwa wskazuje, o płynnej konsystencji, który po wyschnięciu tworzy szczelną i elastyczną powłokę, zapobiegającą wnikaniu wody i wilgoci w strukturę podłoża. Jest produktem gotowym do użycia, sprzedawanym w opakowaniach różnej pojemności. Folię w płynie wykorzystuje się do zabezpieczenia różnego rodzaju powierzchni budowlanych – od betonu, jastrychu przez tynki cementowe lub gipsowe, aż po płyty g-k czy podłoża ceramiczne. Pełni funkcję hydroizolacji podpłytkowej w łazienkach oraz innych mokrych lub wilgotnych pomieszczeniach, jak np. natryski, toalety czy pralnie, ale jego zastosowanie jest znacznie szersze.

Właściwości folii w płynie

Folia w płynie tworzy bezspoinową, szczelną warstwę izolacji wodochronnej. Konsystencja wyrobu pozwala na nanoszenie go za pomocą pacy stalowej, pędzla lub wałka malarskiego po uprzednim zagruntowaniu podłoża podkładem penetrującym. Uzupełnieniem systemu hydroizolacyjnego z folii w płynie jest trwale elastyczna taśma uszczelniająca do wzmacniania naroży pomieszczeń oraz kołnierze i manszety uszczelniające przejścia rur instalacyjnych przez ściany i podłogi.

Folia w płynie produkowana jest w postaci gotowej do użycia masy, najczęściej na bazie dyspersji polimerowych, wypełniaczy oraz środków modyfikujących. Przed użyciem wymaga jedynie przemieszania - jest folią jednoskładnikową. Umożliwia stopniowe zużycie w ciągu 12 miesięcy od otwarcia opakowania. Podstawowe właściwości folii w płynie to:

  • wysoka elastyczność - może być stosowana na podłożach wykonanych w systemach ogrzewania podłogowego i ściennego oraz na innych powierzchniach ulegającym odkształceniom,
  • dobra przyczepność do typowych podłoży budowlanych – np. do betonu 2,2 MPa,
  • tworzy na podłożu uszczelnienie powłokowe - powłokę o grubości kilku mm (musi być chroniona przed mechanicznym uszkodzeniem, np. w wyniku ruchu pieszego – konieczne jest wykonanie na niej wylewki, tynku lub okładziny z płytek),
  • odporna na powstawanie rys i pęknięć - maksymalna szerokość rysy, przy której nie następuje pęknięcie powłoki to 2,2 mm,
  • wygodna i łatwa w aplikacji niezależnie od rodzaju podłoża,
  • pozwala łatwo kontrolować grubość nakładanej warstwy - zarówno przy nakładaniu pędzlem, wałkiem, jak i pacą stalową,
  • zapewnia doskonałe krycie już po naniesieniu pierwszej warstwy,
  • szybko schnie - są folie w płynie, które dają możliwość nakładania kolejnej warstwy po 1 godzinie, a wykonywanie okładzin ceramicznych już po: 2 godzinach dla izolacji przeciwwodnych (łazienki, kuchnie); 4 godzinach dla izolacji przeciwwilgociowych (balkony),
  • ta z przeznaczeniem na zewnątrz jest mrozoodporna (nie traci swoich właściwości nawet w przypadku wielokrotnego przejścia cyklu zamarzania-odmarzania), odporna na starzenie, promienie UV,
  • średnie zużycie dla warstwy o grubości 1 mm wynosi ok. 0,9 kg/m².
strefy mokre łazienka
Autor: weber Gdzie zastosować folię płynie? Strefy mokre w łazience

Folia w płynie do łazienki jako izolacja podpłytkowa

Łazienka, ale też inne pomieszczenia uznawane za tzw. mokre, czyli chociażby pralnia, to główne obszary stosowania folii hydroizolacyjnej w płynie. Aplikuje się ją w miejscach bezpośrednio narażonych na regularne zamoczenie czy zachlapanie wodą, takich, jak np. strefa prysznica, okolice wanny, umywalki i na podłodze. Ściany wokół umywalki zabezpiecza się na powierzchni przynajmniej 50 cm z każdej strony. W przypadku wanny czy kabiny prysznicowej powłokę wodochronną najrozsądniej jest poprowadzić aż do sufitu, zachowując przy tym bufor o minimalnej szerokości 50 cm z każdej strony. Natomiast podłoga w pomieszczeniach mokrych powinna być zawsze izolowana na całej powierzchni, z wyprowadzeniem na ściany do wysokości przynajmniej 15 cm. W małych łazienkach, gdzie urządzenia sanitarne zwykle znajdują się blisko siebie, a ich strefy rozbryzgowe się nakładają, wymagane jest zabezpieczenie wszystkich ścian na całej powierzchni.

stosowanie folii w płynie
Autor: Baumit Nakładanie folii w płynie w strefie prysznica

Folia w płynie - jak stosować?

Folia w płynie jest łatwa w aplikacji i hydroizolacja łazienki z jej zastosowaniem przebiega dość szybko. Trzeba jednak pamiętać, że folia w płynie jest składową rozwiązania systemowego i do prawidłowego zabezpieczenia łazienki przed wodą i wilgocią niezbędne są jeszcze: preparat gruntujący oraz specjalna taśma do uszczelnienia narożników pomieszczenia.

Aplikacja folii w płynie krok po kroku

  1. Przygotowanie podłoża. Uszczelniane podłoże powinno być oczyszczone, można je też odkurzyć. Należy również sprawdzić jego twardość, usuwając elementy słabo związane z podłożem. Wszelkie ubytki uzupełnia się specjalną zaprawą. W przypadku podłoży gipsowych (tynk, jastrych) zaleca się zmatowić je grubym papierem ściernym.
  2. Gruntowanie. Grunt nakłada się pędzlem lub wałkiem na całą izolowaną powierzchnię - 1 lub 2 warstwy gruntu w odstępie 1-2 godzin, w zależności od zaleceń producenta preparatu.
  3. Aplikacja folii w płynie. Nanosi się ją w dwóch warstwach pędzlem lub wałkiem welurowym. W strefie łączenia ścian i podłóg oraz w narożnikach, w pierwszą warstwę folii zatapia się specjalną taśmę uszczelniającą, która ma za zadanie zapobiec powstaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania ciągłości hydroizolacji. Trzeba pamiętać, że druga warstwa folii może być nakładana dopiero po wyschnięciu pierwszej, czyli po upływie ok. 12 godzin. Po min. 24 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy można rozpocząć układanie płytek ceramicznych.
Ważne!

Folia w płynie jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jej nanoszenie najlepiej zacząć od powierzchni pionowych – izolujemy je, przyklejamy płytki, a następnie przechodzimy do aplikacji folii na podłodze. Warto tez pamiętać, że folia w płynie jest izolacją elastyczną. Aby w pełni wykorzystać tę właściwość, klej do płytek, zaprawa do fugowania i wypełniacz silikonowy muszą mieć również właściwości elastyczne. 

Ile schnie folia w płynie?

Sama folia w płynie wysycha ok. 3 - 6 godzin (każda warstwa). Układanie płytek jest możliwe po minimum 24 godz. od ułożenia drugiej warstwy izolacji. Przy wykańczaniu łazienki trzeba zatem wziąć pod uwagę przerwy w pracy i właściwie ją rozplanować. Ważne, aby przestrzegać czasu schnięcia poszczególnych warstw, bo od tego zależy jakość i trwałość wykończenia.

Folia w płynie na zewnątrz

Folia w płynie polecana jest także do wykonywania warstwy hydroizolacji na balkonach czy tarasach. Może też posłużyć do zabezpieczenia przed wilgocią cokołu budynku. Odpowiednio zastosowana spełni funkcję szczelnej izolacji podpłytkowej na zewnątrz. W sprzedaży dostępne są często folie uniwersalne, do stosowania w pomieszczeniach mokrych, jak i na zewnątrz. Kluczowym parametrem jest wtedy mrozoodporność produktu.

Folia w płynie na dach

To specjalistyczny rodzaj folii w płynie, która stosowana jest najczęściej do renowacji dachów z papy. Jest poliuretanową membraną tworzącą na dachu powłokę wodoszczelną (odporną nawet na zastoiny wody), a dodatkowo wytrzymałą mechanicznie, trwałą i odporną na promienie UV. Co ważne, przy renowacji dachu folią w płynie nie ma konieczności zrywania starej papy, a przy tym kosztów związanych z jej zrywaniem i utylizacją – wystarczy nałożyć na nią elastyczną membranę, która tworzy szczelną, jednorodną powłokę bez żadnych łączeń. To również duża oszczędność czasu.

Folia w płynie - cena

Folia w płynie sprzedawana jest w wiaderkach różnej pojemności: 5, 10, 15, 20 kg. Przykładowe ceny folii w płynie znanych producentów:

  • Atlas Woder Folie w płynie poj. 10 kg - 115 zł
  • Folia izolacyjna w płynie Ceresit CL 51 poj. 15 kg - 228 zł
  • Płynna folia KNAUF HYDRO FLEX poj. 15 kg - 214 zł
  • MAPEI MAPEGUM WPS folia płynie hydroizolacja poj. 20kg - 350 zł
  • ULTRAMENT Folia w płynie do tarasów poj. 11 kg - 265 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej