Zintegrowane Centrum Komunikacyjne wraz z Dworcem Metropolitalnym w Lublinie gotowe w lutym 2023

2022-11-07 16:26
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie
Autor: Przemysław Lewicki / Tremend Dworzec Metropolitalny w Lublinie zostanie oddany do użytku w lutym 2023

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie ma połączyć transport dalekobieżny, regionalny oraz miejski. Głównym obiektem Zintegrowanego Centrum Komunikacji jest nowy Dworzec Metropolitalny. Dworzec Metropolitalny powstał naprzeciwko dworca PKP Lublin Główny. Prace nad Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym zaawansowane są w 65%, a dworzec zostanie oddany do użytku już w lutym 2023 roku.

Na budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego można już zobaczyć charakterystyczne dla projektu przyszłego dworca słupy kielichowe, w których zostaną ukryte piony kanalizacji deszczowej. Jak podaje Budimex, generalny wykonawca obiektu, zakończono już prace związane z żelbetem oraz montaż konstrukcji stalowej. Dworzec Metropolitalny powstaje naprzeciwko dworca PKP Lublin Główny, między ulicami Dworcową, Gazową a Młyńską i ma zastąpić modernistyczny budynek dworca autobusowego z lat 70. XX wieku, który działał w Lublinie przy al. Tysiąclecia.

Jak będzie wyglądał nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie?

Sam dworzec zaprojektowano jako „budynek w budynku” – dwa kubiki otoczone szklanymi ścianami o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zadaszenia daleko wychodzące poza obrys kubików opierać się będą na słupach kielichowych, które przywodzą na myśl splątane pnie drzew. Budynek ma się znajdować naprzeciwko historycznego dworca PKP, a architekci z warszawskiej pracowni Tremend, autorzy projektu, postawili na kontrast obu brył: zabytkowej z 1877 roku (projekt Witold Lanci) oraz współczesnej. Nowy obiekt „projektowany [jest] w sposób świadomie odmienny stylowo od istniejącej zabudowy dworca PKP o mocno zachowanych, chronionych cechach historycznych” – piszą na swojej stronie.

Dwie kondygnacje naziemne nowego gmachu nie zdominują wysokością swojego otoczenia. Całkowita powierzchnia dworca, łącznie z dachem i jedną kondygnacją podziemną, ma wynieść 18 000 m2. Na podziemnej kondygnacji znajdzie się parking o powierzchni 7,5 m². A obok dworca – trzy rzędy zadaszonych peronów dla podróżnych. Z placami manewrowymi dadzą łączną powierzchnię 19 000 m².

Oficjalny serwis miasta Lublina informuje, że dworzec zostanie oddany do użytku w lutym 2023 roku. Koszt tej inwestycji wyniesie 316 mln zł z czego środki unijne to 178,5 mln zł.

Więcej zdjęć nowego dworca w Lublinie w artykule: Dobiega końca realizacja Dworca Metropolitalnego w Lublinie

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie
Autor: Budimex Zadaszenia daleko wychodzące poza obrys kubików opierać się będą na słupach kielichowych, w podporach których zostaną umieszczone piony kanalizacji deszczowej

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju

Inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych jako działanie służące wspieraniu niskoemisyjności i efektywności energetycznej. Dlatego architekci wykorzystali szereg proekologicznych rozwiązań.

Głównym zadaniem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego jest odciążenie infrastruktury miejskiej od nadmiernego ruchu drogowego. Dworzec ma obsługiwać transport ogólnokrajowy, lokalny i regionalny, w założeniu ma też skrócić czas podróży, zredukować emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć przepustowość ulic.

Do jego ogrzewania będą wykorzystane gruntowe pompy ciepła, a na dachach wiat autobusowych zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Rozwiązania te mają służyć osiągnięciu pełnej samowystarczalności energetycznej budynku.

Na dachu Dworca Metropolitalnego architekci zaprojektowali ogólnodostępny zielony dach, który wraz z roślinnością wokół ograniczy powstawanie w mieście tzw. wysp ciepła.

Zgodnie z projektem, budynek ma też przechowywać i wykorzystywać deszczówkę – piony kanalizacji deszczowej umieszczone zostaną w kielichowych podporach stropu. Czystszemu powietrzu sprzyjać będą chodniki z kostki antysmogowej.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie
Autor: Budimex Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie ma być gotowe w lutym 2023

Stary dworzec Lublin PKS Południe

Dworzec Metropolitalny ma zastąpić modernistyczny budynek dworca autobusowego, który do niedawna działał w Lublinie przy al. Tysiąclecia. To projekt architekta Wiesława Żochowskiego zrealizowany w 1967 roku. Jego przeszklona hala główna z harmonijkowym zadaszeniem i mozaiką we wnętrzu w marcu 2022 na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dariusza Kopciowskiego została wpisana do rejestru zabytków.

Jak podawał lokalny serwis lublin.naszemiasto.pl, postępowanie zostało wszczęte z urzędu ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu. Z wpisu został natomiast wyłączony grunt pod budynkiem, co oznacza, że w przyszłości hala może zostać przeniesiona w inne miejsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej