Zabytkowy dworzec w Przemyślu: remont zakończony. Zobacz zdjęcia

2012-01-30 13:09
Dworzec w Przemyślu po remoncie
Autor: brak danych Dworzec w Przemyślu po remoncie

Zabytkowy dworzec w Przemyślu odzyskał dawny blask. Trwający od 2010 roku remont dobiegł końca. W ramach inwestycji odnowiono elewację obiektu, stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje wewnętrzne. Prace remontowe o wartości 25 mln złotych przeprowadził Budimex.

Po niespełna dwóch latach zakończył się remont zabytkowego dworca w Przemyślu. W ramach modernizacji wyremontowano, m.in. zewnętrzną elewację budynku, wymieniono wewnętrzne instalacje. Oficjalne otwarcie przemyskiego dworca odbyło się 26 stycznia. W wydarzeniu, m.in. udział wzięli Robert Choma - prezydent Przemyśla, Jan Bartmiński - przewodniczący Rady Miejskiej oraz przedstawiciele wykonawcy - firmy Budimex.

Przeczytaj również: Dworzec w Sopocie w ramach PPP. Umowa o partnerstwie podpisana

Remont

Remont zabytkowego dworca kolejowego w Przemyślu rozpoczął się w drugim kwartale 2010 roku. Na modernizację przeznaczono 25 mln złotych. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa oraz środków PKP. Generalnym wykonawcą był Budimex, który prowadził prace pod nadzorem Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz inspektora nadzoru – konsorcjum firm Zamojska Dyrekcja Inwestycji ZDI i Biuro Obsługi Inwestycyjnej w Przemyślu.

Dworzec w Przemyślu to zabytek, dlatego też remont odbywał się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Podczas realizacji dołożono wszelkich starań by obiekt odzyskał wygląd z czasów swojej świetności. Warto zaznaczyć, że przemyski dworzec został przebudowany w 1895 roku w stylu neobarkowym. Prace remontowe objęły dach, elewacje oraz wnętrza obiektu. Zainstalowano nowe okna, drzwi oraz instalacje, m.in. sanitarną oraz wodociągową. Posadzki wewnątrz dworca pokryto mozaiką z terrakoty oraz odnowiono architektoniczne detale (herby, złocenia, stiuki, kolumny i okucia blacharskie). W ramach przebudowy przywrócono pierwotne ciągi komunikacyjne, dzięki czemu poruszenie się po budynku jest ułatwione. Obiekt został wyposażony w monitoring oraz dźwiękowy system ostrzegania o pożarze. Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

PKP remontuje dworce

Aktualnie PKP prowadzi remonty polskich dworców na szeroką skalę. Aktualnie program modernizacji obejmuje ponad 70 obiektów dworcowych. Wiekszość z nich finansowanych jest z budżetu państwa oraz środków własnych kolejowej spółki. Trzy duże projekty współfinansowane są ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Należą do nich remonmty dworców: Gdynia Główna i Wrocław Główny oraz budowa nowego dworca Kraków Główny, który zostanie wybudowany pod ziemią, obok istniejącego dworca. Wszystkie trzy inwestycje będą zakończone w przyszłym roku.

Zabytkowy dworzec w Przemyślu

Dworzec kolejowy w Przemyślu został wybudowany w latach 1859-1860 w stylu neobarkowym. Zabytkowy obiekt został po raz pierwszy przebudowany w 1895 roku. Przemyski budynek kolejowy jest jednym z największych w województwie podkarpackim. W ciągu roku ze stacji kolejowej w Przemyślu korzysta ponad milion podróżnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej