Dworzec w Sopocie w ramach PPP. Umowa o partnerstwie podpisana

2012-01-24 15:54
Nowy Dworzec w Sopocie
Autor: UM Sopot Nowy Dworzec w Sopocie - wizualizacja

Nowy dworzec w Sopocie to inwestycja, do której władze miasta oraz PKP przygotowują się od ponad dwóch lat. Realizacja tego kluczowego projektu zbliża się wielkimi krokami. Władze miasta oraz inwestor prywatny - spółka BGI podpisali umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Nowy kompleks dworcowy ma zostać wybudowany do końca 2013 roku.

Od ponad dwóch lat trwają prace nad realizacją nowego kompleksu dworcowego w Sopocie. Inwestycja w ramach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Władze miasta oraz przedstawiciel prywatny spółka BGI (Bałtycka Grupa Inwestycyjna) podpisali 23 stycznia umowę o partnerstwie na zagospodarowanie terenów dworca PKP w Sopocie. Dokument podpisali Jacek Karnowski - prezydent Sopotu oraz Marcin Kaniewski - prezes BGI.

Przeczytaj również: Drogi i autostrady w Polsce: jak zahamować spadek inwestycji drogowych w najbliższych latach?

Nowy Dworzec w Sopocie w ramach PPP

Inwestor prywatny - spółka BGI zobowiązała się do zaprojektowania, sfinansowania, budowy oraz wyposażenia obiektów, które znajdą się na terenie inwestycji. Obowiązkiem BGI będzie również zarządzanie oraz utrzymanie kompleksu przez okres określony w umowie.

W ramach zawartego partnerstwa publiczno-prywatnego zostanie wybudowany nie tylko nowy dworzec w Sopocie, ale również cały układ komunikacyjny. Inwestycja będzie pierwszą w Polsce, która będzie realizowana zgodnie z ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym, w wyniku której zostanie wybudowany nowoczesny, funkcjonalny i przyjanzny dworzec PKP oraz zielona przestrzeń publiczna wokół obiektu. Budowa nowego dworca w Sopocie będzie kolejnym projektem po Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu, który kolejowa spółka realizuje we współpracy z samorządem i prywatnym deweloperem.

Nowy dworzec w Sopocie - podpisanie umowy w ramach PPP
Autor: UM Sopot Podpisanie umowy - w ramach PPP powstanie nowy dworzec w Sopocie

Nowy Dworzec w Sopocie - opis inwestycji

Nowy Dworzec zostanie wybudowany na działce o powierzchni ok. 24 tys. m2. Na funkcję dworcową zostanie przeznaczonych od 300 do 500 m2. Ponadto, w ramach projektu na działce zostanie wybudowany dwu- lub trzygwiazdkowy hotel, lokale handlowe oraz parkingi na 338 miejsc postojowych. Sopocki deptak zostanie przedłużony aż do dworca. Projekt zakłada przebudowanie układu drogowego wokół obiektu, w tym ul. Kościuszki oraz sprowadzenie ruchu kołowego w pobliżu dworca pod ziemię. Zostnie również wybudowana droga wyprowadzająca ruch z parkingów podziemnych. Szacunkowa wartość inwestycji to 100 mln złotych. Budowa nowego dworca ma rozpocząć się pod koniec 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej