Wkrótce budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Powstanie muzeum i centrum edukacyjno-sportowe

2024-03-08 12:47

Trwa wybór firmy, która wybuduje Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Ciekawy architektonicznie obiekt pozwoli zapoznać się zarówno z życiorysem słynnego alpinisty, jak i z historią himalaizmu. Jednym z elementów wystawy będzie mieszkanie, w którym mieszkał Kukuczka, urządzone jak za jego życia. Powstanie tez część rekreacyjno-sportowa.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Spis treści

  1. Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Trwa wybór wykonawcy
  2. Centrum Himalaizmu, Katowice – kiedy otwarcie?
  3. Co zaoferuje Centrum Himalaizmu w Katowicach?

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Trwa wybór wykonawcy

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach będzie obiektem edukacyjno-muzealnym, który pozwoli odwiedzającym zapoznać się z historią himalaizmu oraz z sylwetką jednego z najsłynniejszych polskich himalaistów. Start prac powinien nastąpić jeszcze w tym roku – do 10 kwietnia 2024 r. firmy mogą zgłaszać się do przetargu na wykonawcę robót budowlanych. Zakończenie prac ma nastąpić w 2026 r.

Miasto zabezpieczyło na realizację inwestycji kwotę 65 mln zł. Przypomnijmy, że konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Himalaizmu w Katowicach rozstrzygnięto w 2021 r. – zwyciężyło KUMstudio z Krakowa. Projektanci zaproponowali obiekt złożony z kilku brył, o kształtach mających budzić skojarzenia z górskim krajobrazem. Jednym z zastosowanych materiałów będzie szklana cegła, symbolicznie łącząca typowo śląski materiał budowlany ze szkłem symbolizującym górski lodowiec.

– Zależało nam na metaforycznym nawiązaniu do tematów i idei, które ma prezentować Centrum Himalaizmu. Stąd kształtowanie bryły naszego obiektu nawiązujące do scenerii górskiej, licznych nadwieszeń, seraków – tłumaczą autorzy koncepcji budynku.

Warto dodać, że w powstanie obiektu zaangażowany jest też syn alpinisty, Wojciech Kukuczka.

Centrum Himalaizmu, Katowice – kiedy otwarcie?

Aktualnie planuje się, że inwestycja zakończy się w 2026 r. Sama budowa ma trwać 22 miesiące od momentu podpisania umowy z wykonawcą, a później nastąpi trzymiesięczny okres odbiorów inwestycji. Budynek powstanie przy ul. Markiefki 96.

– Zdecydowano o odchyleniu wycofaniu wschodniej elewacji, tworząc w ten sposób przedpole gmachu, otwierając ulice widokowo w rejonie ich skrzyżowania i zapewniając właściwą ekspozycję bogucickiej bazyliki – podają projektanci budynku.

Co zaoferuje Centrum Himalaizmu w Katowicach?

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach połączy w sobie funkcje muzealne oraz edukacyjne i rekreacyjno-sportowe. Z nowego obiektu szklany łącznik prowadzić będzie do mieszkania, w którym żył Jerzy Kukuczka. Zostanie ono urządzone tak, jak za życia alpinisty i będzie edukować na temat tej ciekawej postaci.

W części muzealnej znajdzie się także ekspozycja poświęcona historii himalaizmu i najważniejszym jego przedstawicielom (uwzględniono m.in. himalaizm kobiecy). Zaplanowano również wystawę na temat historii polskich wypraw oraz wystawę o pierwszych wejściach na ośmiotysięczniki. Ciekawą atrakcją ma być część ekspozycji z grotą śnieżną i stanowiskami poznawczymi, która ma pomóc wyobrazić sobie, jakie warunki panują w wysokich górach.

Poza częścią muzealną przewidziano także część rekreacyjno-sportową. Znajdzie się w niej ścianka wspinaczkowa, a także sala audytoryjna, która ma stać się miejscem spotkań z himalaistami oraz emisji filmów o tej tematyce. W obiekcie zaplanowano również kawiarnię oraz sklep. Ta część, wraz ze ścianką wspinaczkową i salą audytoryjną, ma być dostępna dla mieszkańców także poza godzinami otwarcia części muzealnej.

– Centrum z jednej strony ma upamiętniać Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej