Nowoczesna biblioteka. Trzy kulturoteki w dzielnicy Wawer

2019-03-01 14:40
Kulturoteka w dzielnicy Wawer
Autor: Miasto Warszawa Wizualizacja kulturoteki w Radości

Dzielnica Wawer wzbogaciła się o trzy nowoczesne biblioteki, czyli kulturoteki, które pełnią również funkcję placówek kulturalnych. Obiekty te powstały już w Radości oraz w Wawrze przy ul. Błękitnej. W Falenicy budowa zmierza ku końcowi. Łączny koszt inwestycji to prawie 12 mln zł.

Nowoczesna biblioteka przy ul Błękitnej

Najwcześniej działalność rozpoczęła kulturoteka w Wawrze przy ul. Błękitnej, bo 28 września 2018. W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny budynek wielofunkcyjny do którego przeniesiosła się Biblioteka Publiczna. W placówce powstała również kawiarenka, sala wielofunkcyjna do zajęć plastycznych i muzycznych, kilka sal zajęć hobby, a także administracyjne.

Nowoczesna biblioteka w Falenicy
Autor: materiały prasowe Nowoczesna biblioteka w Falenicy - wizualizacja

Nowoczesna biblioteka w Radości

W z początkiem listopada zakończyła się również budowa kulturoteki w Radości przy ul. Panny Wodnej i Powojowej. W budynku powstała sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których organizowane są nowoczesne zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych. Przeniosły się tu filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Radości. Koszt budowy to ponad 2,7 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Art Global.

Nowoczesna biblioteka w Falenicy

Kulturoteka w Falenicy rośnie w oczach. Nowoczesny obiekt kulturalny powstaje u zbiegu ul. Patriotów i Walcowniczej. Otwarcie planowane jest na początek drugiej połowy 2019 roku.

W budynku planowane jest stworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej dla mieszkańców, a także biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół budynku również zostanie zagospodarowany. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie zaprojektowano letnią czytelnię i widownię plenerową. Cały teren wokół inwestycji będzie oświetlony i monitorowany oraz wyposażony w elementy małej architektury.

Nowoczesne biblioteki częścią Programu Rozwoju Kultury do 2020

Wszystkie trzy inwestycje są częścią przyjętego przez Radę Warszawy Programu Rozwoju Kultury do 2020 r. „Miasto i obywatele”. Miasto realizuje plan, który uwzględnia zarówno twórców kultury, jak też jej odbiorców, którzy mają - zgodnie z założeniami PRK – aktywnie w kulturze uczestniczyć, będąc nie tylko jej konsumentami, ale tez współtwórcami. Przypomnijmy, że na terenie Warszawy działalność kulturalną prowadzą 24 dzielnicowe domy kultury, z czego w ciągu ostatnich 11 lat zmodernizowano m.in.: Służewski Dom Kultury, DK Kadr, PROM Kultury Saska Kępa, Wawerskie Centrum Kultury, Wolskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury  (ul. Głębocka 66), Trzy Pokoje z Kuchnią (Głębocka 34). W listopadzie 2017 wmuraowano również kamień węgielny pod budowę dzielnicowego domu kultury na warszawskim Ursynowie.

Patrz też inne inwestycje kulturalne w Polsce –

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej