Muzeum w Krakowie ma wykonawcę

2009-06-26 12:59

W pomieszczeniach byłej fabryki Oskara Schindlera w Krakowie, 25 czerwca 2009 r., odbyło się uroczyste podpisanie kontraktu na realizację Muzeum Sztuki Współczesnej. Zamawiającym jest Gmina Miejska Kraków działająca poprzez Zarząd Budynków Komunalnych. W imieniu generalnego wykonawcy – Warbud SA umowę podpisał p. Grzegorz Chudzik, Członek Zarządu.

Zarówno obiekt, jak i jego lokalizacja, są wyjątkowe. Muzeum powstanie na terenie dawnej fabryki emalii Oskara Schindlera, na Zabłociu. Jest to element programu rewitalizacji terenów poprzemysłowych Krakowa. Usytuowanie muzeum w tym miejscu z pewnością przyczyni się do ożywienia okolicy i rozszerzenia ruchu turystycznego o ten rejon.
Konkurs na projekt muzeum wygrali dwaj architekci z Florencji - Claudio Nardi i Leonardo Maria Proli. Claudio Nardi rozpoczynał swoją karierę jako projektant mody. Do tej pory zaprojektował budynki w Marina di Carrara, w Novoli, Ammanie, Dubaju oraz w Tbilisi. Założeniem przy projektowaniu krakowskiego muzeum było jak największe zachowanie oryginalnej tkanki starej fabryki. Twórca wizji połączył fabryczne mury z efektownymi taflami szkła, umożliwiającymi dostęp dziennego światła do wystawowych wnętrz. Całość koncepcji obiektu dla odwiedzających gości będzie prosta i przejrzysta. W muzeum znajdzie się elegancka recepcja, dwie kondygnacje z salami ekspozycyjnymi, a także pasaże i place spacerowe oraz miejsce na warsztaty artystyczne, księgarnia, kawiarnia i restauracja.

Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: WARBUD SA

Do zadań Warbudu należy wykonanie części kubaturowej wraz z niezbędnym wyposażeniem instalacyjnym oraz prac związanych z zagospodarowaniem terenu.

Projekt części kubaturowej obejmuje:

 • rozbiórkę budynków nie podlegających ochronie konserwatorskiej z kompleksu dawnej fabryki naczyń emaliowanych. Należą do nich budynki nr 43, 56, 57
 • adaptację i przebudowę wraz z wzmacnianiem konstrukcji istniejących budynków dla nowej funkcji (będą to budynki: 3, 4, 5, 7, 12, 13 i 14)
 • wykonanie ściany szczelinowej i budowę nowej części zaprojektowanego obiektu muzeum wraz z garażem podziemnym i stacją trafo.


Projekt związany z zagospodarowaniem terenu obejmuje:

 • demontaż nieczynnej infrastruktury,
 • budowę drogi dojazdowej do budynków usytuowanych na działkach przyległych do terenu inwestycji,
 • wykonanie instalacji zewnętrznej do obsługi obiektu oraz dróg wewnętrznych, chodników i zieleni.


Projekt w liczbach

 • Wartość kontraktu brutto: 60 576 754 PLN
 • Powierzchnia całkowita: 10 752 m²
 • Powierzchnia użytkowa: 9581 m²
 • Kubatura: 54 523 m³
 • Termin realizacji: 18 miesięcy od daty podpisania kontraktu
Podpisanie umowu na budowę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Autor: WARBUD SA Od lewej: Grzegorz Chudzik, Członek Zarządu Warbud SA, Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, Zbigniew Kawecki, Bud Invent - Inwestor Zastępczy, Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydent Miasta Krakowa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej