W pobliżu Centrum Przesiadkowego MZK w Zielonej Górze powstanie nowy dworzec autobusowy. Znamy termin

2024-05-31 16:31

Nieopodal Centrum Przesiadkowego MZK w Zielonej Górze i dworca PKP zbudowany zostanie nowy dworzec autobusowy. Obiekt pozwoli lepiej zintegrować kolej, komunikację miejską i autobusy dalekobieżne. Kiedy rozpoczną się prace nad nowym centrum przesiadkowym? Zielona Góra zapowiada szybki start inwestycji i pokazuje wizualizacje.

8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Spis treści

  1. Przy Centrum Przesiadkowym MZK w Zielonej Górze ma powstać dworzec autobusowy
  2. Kiedy powstanie nowy dworzec autobusowy w Zielonej Górze?
  3. Poczekalnia, biura i część socjalna, czyli co zaoferuje nowy dworzec
  4. Będzie przebudowa układu drogowego. Hotel Pod Lwem zniknie
  5. Darmowa komunikacja miejska dla studentów i nie tylko

Przy Centrum Przesiadkowym MZK w Zielonej Górze ma powstać dworzec autobusowy

Centrum Przesiadkowe MZK w Zielonej Górze funkcjonuje od 17 czerwca 2019 r., ułatwiając podróże komunikacją miejską i koleją. Dojazd do placu przesiadkowego przy dworcu PKP jest jednak utrudniony dla autobusów podmiejskich i dalekobieżnych, zaś stary budynek dworca nie przystaje do obecnych standardów. W związku z tym miasto planuje stworzyć zupełnie nowy dworzec autobusowy po drugiej stronie ul. Dworcowej.

Zaadaptowane na ten cel zostaną magazyny z przełomu XIX i XX w., które zajmują obecnie ten teren. W parterowej części magazynowej, długiej na 146 m, znajdzie się poczekalnia dla pasażerów oraz 10 zadaszonych stanowisk dla autobusów dalekobieżnych oraz podmiejskich. Żeby je stworzyć, miasto wyburzy ścianę magazynu od strony ul. Dworcowej i postawi w jej miejscu lekką konstrukcję stalową ze świetlikami w dachu.

– Z boku budynku usytuowano przejście na perony. W tym celu zostanie wybudowany tunel pod torami. Będzie się można do niego dostać korzystając ze schodów, windy lub specjalnej pochylni przystosowanej dla osób na wózkach i rowerzystów. Tunel będzie prowadził na sąsiednie perony oraz na drugą stronę torów (...). Zadaszonymi peronami będzie można przejść na dworzec PKP – informuje Urząd Miasta Zielona Góra.

Dzięki lokalizacji obiektu przy dworcu kolejowym przesiadki między autobusami a koleją staną się łatwiejsze. Gorzej będzie z przesiadkami na komunikację miejską – tu pasażerowie będą mieli do pokonania kilkaset metrów. Na ten moment nie wiadomo, czy któraś z miejskich linii autobusowych będzie mieć przystanek przy nowym dworcu.

Kiedy powstanie nowy dworzec autobusowy w Zielonej Górze?

Dokładna data realizacji nowego dworca autobusowego nie jest jeszcze znana, ale inwestycja mogłaby wystartować w latach 2025–2027, jeżeli uda się pozyskać unijne fundusze z programu FenIKS.

– To będzie inwestycja pilotowana przez miasto w ramach projektu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Poczekalnia, biura i część socjalna, czyli co zaoferuje nowy dworzec

W budynku nowego centrum przesiadkowego w Zielonej Górze, jak wspomniano, znajdą się stanowiska postojowe dla autobusów oraz poczekalnia, ale nie tylko. W parterowej części obiektu przewidziano także ogólnodostępne toalety, część socjalną dla pracowników obiektu oraz biuro wynajmu autobusów.

Z kolei w części piętrowej budynku swoją część socjalną zyskają kierowcy autobusów. Będą się tu także znajdować biura, czyli część administracyjna obiektu. Nie jest planowana rozbudowa dawnych magazynów – zachowają one dotychczasowe gabaryty.

Będzie przebudowa układu drogowego. Hotel Pod Lwem zniknie

Jak informuje serwis transport-publiczny.pl, budowa nowego dworca pociągnie za sobą także zmiany w układzie drogowym – niezbędne, gdyż obecnie autobusy mają tu za mało miejsca i trudno jest im manewrować. Największą zmianą będzie powiększenie i przesunięcie ronda Klema Felchnerowskiego w stronę ul. Ułańskiej. Po zmianach autobusy dalekobieżne i podmiejskie będą jeździć po ul. Dworcowej jednokierunkowo, wjeżdżając z niej na nowy dworzec, a następnie wyjeżdżając przez rondo.

W wyniku przebudowy ma także zostać wyburzony Hotel Pod Lwem, gdyż w jego miejscu przewidziano wjazd na parking położony wzdłuż torów kolejowych. Nie podano jednak żadnych dalszych szczegółów ani terminów.

Darmowa komunikacja miejska dla studentów i nie tylko

Warto przypomnieć, że od 5 marca 2024 r. Zielona Góra wprowadziła darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich studentów (z ważną legitymacją studencką). Bez biletu mogą podróżować także inne osoby uprawnione, w tym posiadacze Zielonogórskiej Karty Turysty oraz opiekunowie dzieci ze szkół, przedszkoli oraz żłobków na terenie miasta (zarówno publicznych, jak i niepublicznych), podróżujący w celu udziału w wydarzeniach na terenie miasta.

Przy okazji nastąpiła też inna ważna zmiana – wprowadzenie biletów czasowych, pozwalających swobodnie zmieniać linie autobusowe przez godzinę od momentu skasowania. Cena biletu czasowego w Zielonej Górze to 3 zł za bilet normalny i 1,50 zł za bilet ulgowy.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?
Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej