Pierwsza w historii stacja tankowania wodoru w Polsce powstała w Warszawie. Tu zatankujesz samochód na wodór

2024-02-05 9:45

Komercyjne tankowanie wodoru w Polsce stało się możliwe jesienią 2023. Zobacz, jak wygląda pierwsza otwarta w naszym kraju stacja tankowania wodoru, którą uruchomiono w Warszawie. Gdzie i kiedy powstaną kolejne? Sprawdź, gdzie zatankować samochód na wodów taki jak np. Toyota Mirai czy Hyundai Nexo.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. Pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce powstała w Warszawie
 2. Stacja wodorowa Ursynów – jakie samochody na wodór mogą z niej skorzystać?
 3. Ile kosztuje litr wodoru na stacji? Cena wodoru na stacji 2023
 4. Ile czasu trwa tankowanie wodoru?
 5. Ile w Polsce jest stacji na wodór i gdzie powstaną kolejne?

Pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce powstała w Warszawie

11 września 2023 r. na warszawskim Ursynowie otwarto pierwszą w Polsce stację wodorową. Samoobsługowa stacja zlokalizowana jest przy ul. Tango 4 – to mała uliczka odchodząca od ul. Poleczki, niedaleko skrzyżowania z ul. Puławską. Stacja wyposażona jest w dwa stanowiska do tankowania, fotowoltaikę o mocy 19 kW oraz magazyny energii o pojemności 60 kWh.

Zobacz galerię: Zobacz pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru. Przyszłość zawitała do Warszawy

Stacja jest częścią marki NESO (skrót od „nie emituję spalin, oczyszczam”), która należy do spółki PAK-PCE Stacje H2 z siedzibą w Koninie. Ta z kolei jest własnością Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK.

Inwestycja z pewnością przejdzie do historii, gdyż była to pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce. Co ciekawe, otwarto ją niemal dokładnie 100 lat po uruchomieniu w 2024 r. pierwszych w Polsce stacji benzynowych (także w Warszawie). Dla porównania w całej Europie funkcjonuje ponad 200 stacji wodoru, a kolejnych 100 jest w budowie.

– Cała przełomowość polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od użytkowania samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km – wyjaśnia Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.

Stacja wodorowa Ursynów – jakie samochody na wodór mogą z niej skorzystać?

Stacja tankowania wodoru na Ursynowie jest w stanie obsłużyć zarówno wszelkiego typu samochody osobowe na wodór (np. Toyota Mirai, Hyundai Nexo), jak i pojazdy ciężarowe oraz autobusy. Kierowcy mogą skorzystać z dwóch dyspenserów:

 • dyspenser o ciśnieniu 700 barów – dla samochodów osobowych,
 • dyspenser o ciśnieniu 350 barów – dla samochodów ciężarowych i autobusów.

Należy pamiętać, że po każdym tankowaniu stacja potrzebuje nieco czasu na wyrównanie ciśnienia. Oznacza to, że kolejny samochód wodorowy w kolejce musi nieco zaczekać – stacja obsługuje maksymalnie kilka pojazdów na godzinę.

Ile kosztuje litr wodoru na stacji? Cena wodoru na stacji 2023

Aktualna cena wodoru do samochodu to 69 zł/litr. Przypomnijmy, że np. Toyota Mirai potrzebuje 0,84 kg wodoru, by przejechać 100 km. Na stacji sprzedawany jest tzw. zielony wodór, a więc paliwo wytwarzane najbardziej wydajną i ekologiczną metodą.

Ile czasu trwa tankowanie wodoru?

Tankowanie wodoru zajmuje około 5 minut w przypadku auta osobowego i około 15 minut w przypadku autobusu. Jest to więc czas porównywalny z tankowaniem benzyny. Sam proces tankowania także jest podobny – kierowca używa „pistoletu” przy dystrybutorze, by napełnić bak. Warto pamiętać, że z przyczyn technicznych stacja jest w stanie obsłużyć tylko kilka pojazdów na godzinę.

Ważne

Aktualnie dostępne powszechnie samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet ponad 600 km.

Ile w Polsce jest stacji na wodór i gdzie powstaną kolejne?

Obecnie w Polsce funkcjonują dwie ogólnodostępne stacje tankowania wodoru: w Warszawie na ul. Tango oraz w Rybniku przy ul. Budowlanych.

Do końca czerwca 2024 r. spółka PAK-PCE Stacje H2 planuje uruchomienie kolejnych 4 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w:

 • Gdańsku (ul. Jabłoniowa),
 • Gdyni (ul. Chwaszczyńska),
 • Lublinie (ul. Antoniny Grygowej),
 • Wrocławiu (ul. Obornicka).

Koszt budowy i uruchomienia tych stacji to ok. 57,4 mln zł, z czego 20 mln zł wyniesie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 21 lutego br. w Warszawie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa zarządu PAK-PCE Stacje H2 Sp. z o.o. Andrzeja Janiszowskiego – informuje NFOŚiGW.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej