W kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu powstaną m.in. wehikuł czasu i pokój zagadek. Remont zabytku już trwa

2024-05-23 14:37

Kamienica Oleśnickich – jeden z ciekawszych zabytków Sandomierza – przechodzi właśnie niezwykłą przemianę. Choć z zewnątrz zmieni się niewiele, w środku powstaną niesamowite wnętrza z atrakcjami dla całej rodziny – m.in. mechaniczna wystawa o historii miasta. Koszt prac to ponad 12 mln zł.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Remont kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Wnętrza zmienią się nie do poznania
  2. Nie tylko atrakcje dla najmłodszych. Do kamienicy Oleśnickich wróci poczta. A rycerze?

Remont kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Wnętrza zmienią się nie do poznania

Pochodząca z przełomu XVI i XVII w. zabytkowa kamienica Oleśnickich, zlokalizowana przy sandomierskim rynku, domagała się remontu już od dawna. Prace, które rozpoczęły się w połowie marca 2024 r., to jednak znacznie więcej niż zwykły remont konserwatorski. Podczas gdy z zewnątrz budynek przejdzie głównie odświeżenie (m.in. wymiana dachu i stolarki okiennej), w środku zmieni się diametralnie, a efekty zobaczymy jesienią 2025 r.

Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu przed remontem
Autor: UM Sandomierz Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu przed remontem

W ramach remontu m.in. wzmocniona zostanie konstrukcja budynku i wymienione będą wszystkie instalacje, a pomieszczenia przejdą remont. To jednak dopiero początek, gdyż w zabytkowych wnętrzach powstaną liczne atrakcje dla całej rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych:

  • teatrzyk mechaniczny prezentujący legendy Sandomierza,
  • pokój zagadek dla dzieci,
  • sala wystawowa opowiadająca o historii miasta,
  • przestrzeń do warsztatów stolarskich,
  • wehikuł czasu – sala z kinem 6D, stylizowana na wnętrze statku Kapitana Nemo, pozwalająca przenieść się na chwilę w przeszłość.

Dzięki tym zmianom odnowiona kamienica Oleśnickich ma się stać jeszcze większą niż dotąd atrakcją turystyczną. Przewiduje się, że zwiedzenie wszystkich nowych atrakcji zajmie ok. 3 godziny. Koszt inwestycji to 12,5 mln zł brutto, z czego 7 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm KALDO Sp. z o.o. (lider) oraz Ejsak Group Sp. z o.o.

– Będzie to obiekt, który przyciągnie z pewnością wiele osób. Znajdą w nim swoje miejsce mieszkańcy, dzięki dwóm uniwersalnym przestrzeniom – sali warsztatowej oraz dużej sali wystaw na piętrze. Atrakcje, które przygotowujemy będą z pewnością gratką dla turystów – zachwala inwestycję w mediach społecznościowych Marcin Marzec, radny i były burmistrz Sandomierza.

Nie tylko atrakcje dla najmłodszych. Do kamienicy Oleśnickich wróci poczta. A rycerze?

Jak zapowiadają władze miasta, do kamienicy przy sandomierskim rynku powróci po remoncie poczta, która działała tu wcześniej. Na czas remontu placówka przeniosła się do innego lokalu na starówce. Do budynku nie wróci z kolei zbrojownia rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która pozostanie w nowej lokalizacji przy ul. Koseły. To właśnie tam można będzie obejrzeć zbroje, miecze i inne pamiątki po epoce rycerskiej, które wcześniej wystawiane były w kamienicy Oleśnickich.

Jak podaje miasto, po zmianach na parterze znajdować się będzie sklepik oraz punkt informacyjny dla turystów. Będzie też można dostać się stąd do podziemi pod rynkiem. Na pierwszym piętrze odnowionej kamienicy Oleśnickich umieszczone zostaną sala wystawowa, przestrzeń wielofunkcyjna, pokój zagadek oraz teatrzyk mechaniczny. Z kolei piętro drugie gościć będzie pomieszczenie nazywane wehikułem czasu.

Warto dodać, że nowe atrakcje zaprezentowano tak, żeby można je było demontować, przesuwać itp. Pozwoli to w razie potrzeby modyfikować ofertę i wprowadzać kolejne elementy czy modyfikować te już istniejące. Za koncepcję nowego zagospodarowania wnętrz kamienicy Oleśnickich odpowiada firma Steam Group Szymon Pitek. Projekt powstał we współpracy z urzędnikami miejskimi i pracownikami Sandomierskiego Centrum Kultury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej