Tunel pod Świną już w 2023! Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

2023-01-12 13:57
Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Tunel pod Świną będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Prace przy budowie podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin są już na ostatniej prostej. Kiedy pojedziemy tunelem pod Świną? Aktualności z budowy.

Spis treści

 1. Tunel pod Świną - aktualności z budowy
 2. Film z budowy tunelu pod Świną - wrzesień 2022
 3. Kiedy otwarcie pod Świną?
 4. Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 5. Przebieg tunelu w Świnoujściu

Przypominamy, że umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. W styczniu 2023 roku mijają 3 lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Koszt budowy tunelu pod Świną, miedzy wyspami Wolin i Uznam, to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dokłada z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Tunel pod Świną - aktualności z budowy

W grudniu 2022 oba brzegi zostały połączone płytą drogową. Obecnie trwa budowa jezdni w tunelu - wykonana została izolacja, trwają też prace przy dylatacjach. W komorze startowej i odbiorczej wykonywane są kapy i chodniki, niedługo rozpoczną się prace przy izolacji i układanie warstw bitumicznych. Poza tunelem większość prac drogowych jest już wykonana.

Do zrobienia pozostała między innymi nawierzchnia bitumiczna ścieżek pieszo-rowerowych po stronie wyspy Wolin, elementy brukowe i oznakowanie. Obecnie większość prac odbywa się jednak w tunelu, ze względu na harmonogram, jak i na warunki pogodowe.

Film z budowy tunelu pod Świną - wrzesień 2022

Kiedy otwarcie pod Świną?

Zgodnie z zapowiedziami tunelem pod Świną mieliśmy pojechać już w 2022 roku. Wykonawca zaproponował jednak przesunięcie terminu realizacji tunelu. Teraz szacuje się, że otwarcie przeprawy nastąpi pod koniec maja 2023 roku.

Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończyła pracę.

Przejechanie 1484 metrów podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin powinno zająć kierowcom dwie minuty. Kolejne dwie – przejazd drogami dojazdowymi.

Więcej m.in. o technologii budowy tunelu pod Świną TUTAJ.

Przebieg tunelu w Świnoujściu

 • Inwestycja rozpocznie się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Następnie, równoległe do tej ulicy planowana trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpi na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Następnie przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu następuje ok. 300 m przed skrzyżowaniem ul. Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic: Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Źródło: Gmina Miasto Świnoujście

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej