Nowy tunel na Zakopiance od 12 listopada otwarty dla kierowców!

2022-11-12 18:23
tunel nowej Zakopianki
Autor: GDDKiA Jazda w tunelu. Tego nie wolno kierowcy. Na pewno o tym nie wie wiedzieliście!

Nowy tunel na Zakopiance pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna od 12 listopada jest otwarty. Podróż z Krakowa do Zakopanego będzie szybsza o kilkanaście minut. Dwukomorowy tunel pod Luboniem Małym ma ponad 2 km długości. Jego budowa trwała 5 lat i 7 miesięcy. Koszt inwestycji to 1 mld zł.

Spis treści

  1. Nowa Zakopianka z tunelem
  2. Nowa Zakopianka mapa
  3. Tunel Zakopianki otwarty!
  4. Parametry tunelu Zakopianki

Nowa Zakopianka z tunelem

Dwukomorowy tunel w ciągu Zakopianki o długości 2,06 km powstał w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym. Drążenie tunelu rozpoczęło się w marcu 2017 r. Koszt całej inwestycji to niemal miliard zł, a zakontraktowana cena nie uległa zmianie. Inwestycję wykonuje włoski koncern Webuild, który w styczniu przejął dotychczasowego wykonawcę - firmę Astaldi.

Przypomnijmy, że umowy na budowę nowej Zakopianki, która ma rozładować komunikacyjne korki w dojeździe do Zakopanego, zostały podpisane pod koniec czerwca 2016 roku. Zaraz potem ruszyły roboty budowlane. Z końcem września 2019 otwarto pierwszy z trzech odcinków nowej Zakopianki - 7-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój. Drugi odcinek nowej Zakopianki został oddany kierowcom w listopadzie 2021 - chodzi o 7,6-kilometrowy odcinek Lubień-Naprawa.

Kierowcy doczekali się również dwukilometrowego odcinka tunelowego Naprawa-Skomielna Biała.

Nowa Zakopianka mapa

Nowa Zakopianka
Autor: GDDKiA Nowa Zakopianka - mapa Link: Kliknij i powiększ
Budowa tunelu na Zakopiance
Autor: PAP/Grzegorz Momot Budowa tunelu na Zakopiance

Tunel Zakopianki otwarty!

W sobotę 12 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uroczyście otworzyli tunel drogowy w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7.

Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

Po poświęceniu przez abp Marka Jędraszewskiego tablicy upamiętniającej Marię i Lecha Kaczyńskich, którzy są patronami tunelu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk włączył zielone światło dla ruchu samochodów nowo wybudowanym tunelem.

Parametry tunelu Zakopianki

W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/godz. Zamontowany jest odcinkowy pomiar prędkości. Sam odcinek tunelowy można przejechać w niespełna 2 minuty.

Tunel ma:

  • dwie komory , po jednej dla każdej jezdni,
  • długość 2058 m,
  • wysokość 4,7 m,
  • szerokość użytkową 14,9 m,
  • dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy oraz 3 m pas awaryjny, co daje możliwość realizacji trzeciego pasa ruchu w przyszłości.

Spadek tunelu wynosi 0,5 proc. w kierunku z Krakowa do Nowego Targu.

Drogi ewakuacyjne rozmieszczone wzdłuż ścian tunelu mają szerokość 1,2 m, a przejazd awaryjny 3,5 m. Wykonano 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m, w tym jedna zlokalizowana w środku jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co ok. 86 m nisze alarmowe i hydrantowe. W środku obiektu jest też zatoka postoju awaryjnego. W przypadku pożaru w jednej z nitek tunelu podróżni będą ewakuowani do nitki sąsiedniej, nie objętej pożarem i wyjdą na zewnątrz przez portal.

Inwestycję uzupełniają dwa budynki techniczne, dwa budynki dyspozytorni i całodobowo działające Centrum Zarządzania Tunelem zlokalizowane na węźle Skomielna Biała.

Tunel na Zakopiance
Autor: PAP/Łukasz Momot Tunel nowej Zakopianki jest oddany do użytku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej