Nowy tunel na Zakopiance od 12 listopada otwarty dla kierowców!

2022-11-12 18:23
tunel nowej Zakopianki
Autor: GDDKiA Jazda w tunelu. Tego nie wolno kierowcy. Na pewno o tym nie wie wiedzieliście!

Nowy tunel na Zakopiance pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna od 12 listopada jest otwarty. Podróż z Krakowa do Zakopanego będzie szybsza o kilkanaście minut. Dwukomorowy tunel pod Luboniem Małym ma ponad 2 km długości. Jego budowa trwała 5 lat i 7 miesięcy. Koszt inwestycji to 1 mld zł.

Spis treści

  1. Nowa Zakopianka z tunelem
  2. Nowa Zakopianka mapa
  3. Tunel Zakopianki otwarty!
  4. Parametry tunelu Zakopianki

Nowa Zakopianka z tunelem

Dwukomorowy tunel w ciągu Zakopianki o długości 2,06 km powstał w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym. Drążenie tunelu rozpoczęło się w marcu 2017 r. Koszt całej inwestycji to niemal miliard zł, a zakontraktowana cena nie uległa zmianie. Inwestycję wykonuje włoski koncern Webuild, który w styczniu przejął dotychczasowego wykonawcę - firmę Astaldi.

Przypomnijmy, że umowy na budowę nowej Zakopianki, która ma rozładować komunikacyjne korki w dojeździe do Zakopanego, zostały podpisane pod koniec czerwca 2016 roku. Zaraz potem ruszyły roboty budowlane. Z końcem września 2019 otwarto pierwszy z trzech odcinków nowej Zakopianki - 7-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój. Drugi odcinek nowej Zakopianki został oddany kierowcom w listopadzie 2021 - chodzi o 7,6-kilometrowy odcinek Lubień-Naprawa.

Kierowcy doczekali się również dwukilometrowego odcinka tunelowego Naprawa-Skomielna Biała.

Nowa Zakopianka mapa

Nowa Zakopianka
Autor: GDDKiA Nowa Zakopianka - mapa Link: Kliknij i powiększ
Budowa tunelu na Zakopiance
Autor: PAP/Grzegorz Momot Budowa tunelu na Zakopiance

Tunel Zakopianki otwarty!

W sobotę 12 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uroczyście otworzyli tunel drogowy w ciągu Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7.

Dwukilometrowy tunel w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

Po poświęceniu przez abp Marka Jędraszewskiego tablicy upamiętniającej Marię i Lecha Kaczyńskich, którzy są patronami tunelu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk włączył zielone światło dla ruchu samochodów nowo wybudowanym tunelem.

Parametry tunelu Zakopianki

W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/godz. Zamontowany jest odcinkowy pomiar prędkości. Sam odcinek tunelowy można przejechać w niespełna 2 minuty.

Tunel ma:

  • dwie komory , po jednej dla każdej jezdni,
  • długość 2058 m,
  • wysokość 4,7 m,
  • szerokość użytkową 14,9 m,
  • dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy oraz 3 m pas awaryjny, co daje możliwość realizacji trzeciego pasa ruchu w przyszłości.

Spadek tunelu wynosi 0,5 proc. w kierunku z Krakowa do Nowego Targu.

Drogi ewakuacyjne rozmieszczone wzdłuż ścian tunelu mają szerokość 1,2 m, a przejazd awaryjny 3,5 m. Wykonano 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m, w tym jedna zlokalizowana w środku jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co ok. 86 m nisze alarmowe i hydrantowe. W środku obiektu jest też zatoka postoju awaryjnego. W przypadku pożaru w jednej z nitek tunelu podróżni będą ewakuowani do nitki sąsiedniej, nie objętej pożarem i wyjdą na zewnątrz przez portal.

Inwestycję uzupełniają dwa budynki techniczne, dwa budynki dyspozytorni i całodobowo działające Centrum Zarządzania Tunelem zlokalizowane na węźle Skomielna Biała.

Tunel na Zakopiance
Autor: PAP/Łukasz Momot Tunel nowej Zakopianki jest oddany do użytku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej