Tramwaj na Rakowieckiej w Warszawie. Budowa przenosi się w pobliże alei Niepodległości, wjazd od Puławskiej otwarty

2024-11-29 13:17

Od czerwca 2024 r. trwa budowa tramwaju na Rakowieckiej w Warszawie. Od 29 listopada obowiązują ważne zmiany dla kierowców i pieszych. Znów można wjechać w ul. Rakowiecką od ul. Puławskiej, a jednocześnie rozpoczęły się prace przy skrzyżowaniu z al. Niepodległości. Kiedy koniec budowy?

30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej, 21.11.2024

Spis treści

  1. Tramwaj na Rakowieckiej w Warszawie – gdzie i kiedy powstanie?
  2. Budowa tramwaju na Rakowieckiej – utrudnienia. Zmiany od 29 listopada 2024 r.
  3. Tramwaj w Rakowieckiej i tramwaj na Wilanów to dwie części dłuższej trasy
  4. Jaki będzie tramwaj na Rakowieckiej? Ulica zyska „kameralny charakter”

Tramwaj na Rakowieckiej w Warszawie – gdzie i kiedy powstanie?

Tramwaj na Rakowieckiej w Warszawie powstaje na odcinku ul. Rakowieckiej między Aleją Niepodległości a ul. Puławską. Od strony Alei połączy się z istniejącą siecią tramwajową przy stacji metra M1 Pole Mokotowskie, a od strony ul. Puławskiej z nowym rozjazdem, który umożliwi tramwajom podróż w kierunku centrum, Wyścigów lub Wilanowa. Koszt inwestycji to 63,8 mln zł netto (78,6 mln zł brutto). Prace w terenie ruszyły 16 czerwca 2024 r., a zakończą się w okolicach sierpnia 2025 r.

Tramwaj na Rakowieckiej w Warszawie – mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Planowana trasa tramwaju na Rakowieckiej w Warszawie. Białe kropki to przyszłe przystanki.

Jeśli chodzi o terminy, to umowę na realizację inwestycji podpisano w październiku 2023 r., a wykonawca – firma Balzola – ma 22 miesiące na jej realizację. Jak podają Tramwaje Warszawskie, pierwsze 5 miesięcy wykonawca przeznaczył na przygotowywaniu projektów wykonawczych i uzyskiwaniu decyzji ZRID, zaś w czerwcu rozpoczął roboty budowlane.

To niedługa trasa, ale wiele zmieni w codziennych dojazdach do centrum. Tramwaj na Rakowieckiej pozwoli dojechać do stacji metra Pole Mokotowskie i połączy Puławską z al. Niepodległości. A to oznacza, że do kolejnych miejsc w stolicy będzie można dojechać tramwajem. Przejazd z Wilanowa do metra przy Polu Mokotowskim zajmie około 15 minut, a z Dolnej – mniej niż 10 minut – podają Tramwaje Warszawskie.

Budowa tramwaju na Rakowieckiej – utrudnienia. Zmiany od 29 listopada 2024 r.

Według portalu transport-publiczny.pl budowa tramwaju na Rakowieckiej będzie się wiązać z pewnymi utrudnieniami w 2024 i 2025 r. Na ten moment wiadomo, że:

  • ul. Rakowiecka będzie miała ograniczenia ruchu przez większość okresu budowy, tj. 1,5 roku; ten etap utrudnień zaczął się w czerwcu 2024 r. (ruch na osi wschód-zachód przejęła głównie ul. Batorego),
  • przy wlocie Rakowieckiej w al. Niepodległości przez rok zamknięta będzie jedna z jezdni al. Niepodległości – ta w kierunku centrum; start utrudnień wiosną 2025 r. (ruch będzie przekładany pomiędzy jezdniami w miarę postępów prac).

Od 29 listopada 2024 r. nastąpiły duże zmiany w okolicach ul. Rakowieckiej. Jak podano, od godziny 22 kierowcy mogą znów wjechać w ul. Rakowiecką od ul. Puławskiej. Przejazd możliwy jest do ul. Wiśniowej, a ruch dwukierunkowy, po jednym pasie w każdą stronę. Skręcić w Puławską można tylko w prawo. Warto przypomnieć, że od 16 września 2024 r. otwarte jest skrzyżowanie ul. Wiśniowej i Rakowieckiej.

Co więcej, ul. Rakowiecka na odcinku między ul. Kazimierzowską a al. Niepodległości będzie zamknięta od 1 grudnia 2024 r. od godziny 22. Między Kazimierzowską a Wiśniową kierowcy będą mieć do dyspozycji po jednym pasie w każdą stronę. Dojazd do posesji będzie od ul. Wiśniowej. Piesi będą mogli swobodnie przechodzić przez plac budowy. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

Utrudnienia w okolicach ul. Rakowieckiej od 29.11.2024 r.
Autor: Tramwaje Warszawskie Utrudnienia w okolicach ul. Rakowieckiej od 29.11.2024 r. Link: Powiększ

Tramwaj w Rakowieckiej i tramwaj na Wilanów to dwie części dłuższej trasy

Nowa trasa tramwajowa to część powstającego etapami połączenia szynowego między Wilanowem a Wolą. W ramach tego wielkiego projektu powstają lub w przygotowaniu są następujące inwestycje:

Łącznie powstanie ok. 19 km nowej trasy tramwajowej w Warszawie, na której skorzystają Wola, Ochota, Mokotów i Wilanów.

Nowe przystanki będą wyposażone w elektroniczne tablice informacyjne z rozkładem jazdy. W sumie na całej trasie powstanie 47 takich przystanków. Wybudowane w ramach inwestycji przystanki tramwajowe dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, seniorów, a także opiekunów z dziećmi w wózkach – podają TW.

Jaki będzie tramwaj na Rakowieckiej? Ulica zyska „kameralny charakter”

W ramach inwestycji powstanie ok. 1000 m torów w ciągu ul. Rakowieckiej, po jej północnej stronie. Z tego ok. 500 m będzie mieć zielone torowisko pokryte rozchodnikiem. Przystanki znajdą się u wlotu ul. Puławskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Wiśniową oraz u wlotu Al. Niepodległości. Na mapie powyżej zaznaczono je białymi kropkami. Dodatkowo inwestycja obejmuje przebudowę instalacji podziemnych i oświetlenia ulicznego, a także modernizację podstacji trakcyjnej przy ul. Wiśniowej.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca torowisko tramwajowe zajmie część obecnej jezdni. Po wybudowaniu tramwaju kierowcy będą mieli do dyspozycji dwukierunkową jezdnię o szerokości ok. 6 m (po jednym pasie w każdą stronę) po południowej stronie ul. Rakowieckiej.

Ulica nabierze kameralnego charakteru i będzie przypominać drugą część Rakowieckiej, między al. Niepodległości a Wołoską, gdzie jeżdżą tramwaje – podają TW.

Przy okazji inwestycji na ul. Rakowieckiej pojawi się 39 nowych drzew. Będą one w tzw. standardzie warszawskim, tj. o obwodzie pnia minimum 25 cm w momencie sadzenia i wysokości minimum 5 m. Oznacza to, że sięgną one wysokości drugiego piętra. Pojawi się też ponad 900 krzewów i ponad 3000 bylin, traw oraz cebulek kwiatowych. Zieleń, jak wspomniano, będzie też na części torowiska (rozchodnik).

Tak, jak w przypadku powstających tras do Wilanowa i na Kasprzaka, tramwaj na Rakowieckiej istniał już wcześniej. Tory, dokładnie na tym samym odcinku, także na północnej części ulicy, istniały między 1927 a 1967 rokiem – przypominają TW.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?
Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej