To najbardziej ekologiczna szkoła w Warszawie? Ma elewację z fotowoltaiki i 50 pomp ciepła
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Szkoła przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
Warszawski Ursus może się pochwalić wyjątkową szkołą podstawową, której elewacja pokryta jest panelami fotowoltaicznymi. To część nowoczesnego kompleksu, który obejmuje także uruchomione w 2024 r. przedszkole oraz bibliotekę publiczną.
Spis treści
- Szkoła podstawowa nr 409 w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
- Nowa szkoła w Ursusie: cicha, wygodna i dostępna
Szkoła podstawowa nr 409 w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
Rozpoczęta w styczniu 2023 r. budowa szkoły podstawowej nr 409 w Ursusie jest już bliska ukończenia. Na rogu ul. Silnikowej i T. Hennela (oficjalny adres to ul. Silnikowa 8A) powstaje nowoczesny kompleks szkolno-przedszkolny, w którym znajdzie się także przestrzeń na ogólnodostępną bibliotekę publiczną. Latem 2024 r. zakończyła się budowa części przedszkolnej dla 150 dzieci, która rozpoczęła działalność we wrześniu ubiegłego roku.
Nowa szkoła powinna zacząć działać od września 2025 r. Pracować tu będzie ponad setka osób: przewiduje się 83 etaty pedagogiczne i 22 etaty administracyjne. Rekrutacja nauczycieli rozpoczęła się w kwietniu 2025 r.
Jeśli chodzi o budynek szkoły, nowa podstawówka ma być bardzo ekologiczna. W oczy rzuca się przede wszystkim elewacja z paneli fotowoltaicznych, która pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz. Zastosowano także system BMS, który pozwoli automatycznie administrować obiektem.
- Zobacz też: Boisko na dachu, klimatyzowane sale, toalety jak na lotniskach. Tak dziś projektuje się nowe polskie szkoły
– Ogrzewanie szkoły, a latem klimatyzację pomieszczeń, zapewni 50 głębinowych pomp ciepła. Pompy ciepła zapewnią również zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową – podaje urząd dzielnicy Ursus.
Koszt inwestycji to 64,22 mln zł. Budynek zaprojektowała Pracownia Projektowa „Stanisław Konopiński”, a wykonawcą prac jest konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o.

Nowa szkoła w Ursusie: cicha, wygodna i dostępna
Jak zapewnia dzielnica, przy projektowaniu budynku nowej szkoły podstawowej w Ursusie uwzględniono potrzeby wszystkich uczniów, także tych z niepełnosprawnościami. Szkoła pozbawiona jest barier architektonicznych i posiada specjalnie oznakowanie dla osób niedowidzących. Zadbano też o redukcję hałasu – ściany i sufity wykonano z materiałów tłumiących dźwięki.
Szkoła przy ul. Silnikowej zaoferuje m.in.:
- nowoczesne, w pełni wyposażone klasy szkolne,
- zielone wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach,
- halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów,
- osobną salę gimnastyczną dla klas 1-3.
Obok podstawówki powstaną obiekty sportowo-rekreacyjne: wielofunkcyjne boisko, bieżnia i plac zabaw.
- Sprawdź także: Nowe szkoły polskie. Pudełko w Ząbkach. Hol zalany światłem, spokojne wnętrze, nie ma krzykliwych barw
– Skrzydło budynku zajmie biblioteka publiczna, która służyć będzie mieszkańcom okolicznych osiedli. Znajdzie się w niej miejsce na strefę sensoryczną dla najmłodszych, pomieszczenia przeznaczone na spotkania i działalność kulturalną, a także m.in. wrzutomat z oknem zewnętrznym, który ułatwi zwrot przeczytanych książek o każdej porze dnia i nocy – podaje dzielnica.
- Przejdź do galerii: Szkoła przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Szkoła przy skrzyżowaniu ul. Silnikowej i Hennela w Warszawie z fotowoltaiką na elewacji
