Tak wygląda „gotowy” Stary Rynek w Poznaniu. Ile jeszcze potrwa niekończący się remont rynku w Poznaniu?

2024-02-05 14:57

Remont Starego Rynku w Poznaniu to temat, którego mieszkańcy mają już serdecznie dość. Choć odnowiony rynek, po licznych opóźnieniach, otwarto w grudniu 2023 r., roboty budowlane tak naprawdę wciąż tu trwają. Dlaczego remont rynku w Poznaniu tyle trwa i czemu okazał się droższy, niż planowano?

Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Stary Rynek w Poznaniu niby gotowy, a remont wciąż trwa
  2. Czy rynek w Poznaniu nadal jest rozkopany? Co jeszcze zostało do zrobienia?
  3. Kiedy skończy się remont Starego Rynku w Poznaniu?
  4. Ile kosztuje remont Starego Rynku? Poznań przepłacił niemal trzykrotnie
  5. Dlaczego remontują rynek w Poznaniu? Nowa nawierzchnia, latarnie i zieleń

Stary Rynek w Poznaniu niby gotowy, a remont wciąż trwa

Temat remontu Starego Rynku w Poznaniu wydaje się ciągnąć niemal „od zawsze” – przygotowania do niego rozpoczęto jeszcze w 2015 r. Później długo trwało projektowanie oraz szukanie wykonawcy. Nawet gdy w lipcu 2021 r. roboty budowlane udało się wreszcie rozpocząć, inwestycja zaczęła łapać kolejne opóźnienia. Zapowiadanego terminu zakończenia prac w połowie 2023 r. nie udało się dotrzymać, podobnie jak kolejnego terminu – 27 listopada. Przez rozkopane okolice rynku niezwykle trudno było się przemieszczać, przez co przedsiębiorcy tracili klientów. W mediach społecznościowych mieszkańcy nie kryli niezadowolenia.

– Remont nawierzchni Starego Rynku w Poznaniu to skandal. Wszystkie możliwe terminy zostały przekroczone – skarżył się jeden z mieszkańców na Facebooku.

Odnowiony rynek udostępniono w końcu mieszkańcom i turystom tuż przed Bożym Narodzeniem 2023. Problem w tym, że… remont trwa nadal. Gdy pod koniec stycznia 2024 r. nasz fotoreporter odwiedził to miejsce, rewitalizacja trwała nadal.

Czy rynek w Poznaniu nadal jest rozkopany? Co jeszcze zostało do zrobienia?

Na szczęście Stary Rynek w Poznaniu zasadniczo nie jest już rozkopany i można już wygodnie spacerować po nowej nawierzchni. W niektórych rejonach Starego Rynku nadal widać jednak toczące się prace, składowane materiały budowlane i maszyny. Pracy do wykonania wciąż zostało sporo.

– Do wykonania pozostały mniej istotne prace, na które wpłynęły znaleziska archeologiczne na ul. Jana Baptysty Quadro i ul. Kurzanoga. Powstaje tam m.in. także jeszcze jedna, a więc czwarta wyspa zieleni na Starym Rynku, w którą wkomponowane zostanie rosnące tam drzewo – informuje Maja Chłopocka-Nowak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Kiedy skończy się remont Starego Rynku w Poznaniu?

Choć mieszkańcy Poznania i turyści cieszą się ze zmian na Starym Rynku, wiele osób wciąż chciałoby wiedzieć, kiedy znikną z niego ostatnie elementy placu budowy. Na to trzeba jeszcze niestety poczekać. Aktualnie miasto podaje jedynie, że prace remontowe przy Starym Rynku zakończą się w 2024 r., a dokładny termin zależy m.in. od pogody. Nie wiadomo zatem, kiedy opóźniony remont dobiegnie końca.

– Prace prowadzone będą jeszcze w rejonie bloku śródrynkowego i na części ulic przylegających do płyty. Wykonawca będzie stopniowo oddawał do użytku i te przestrzenie, wraz z postępem prac – podawało miasto w grudniu 2023 r.

Ile kosztuje remont Starego Rynku? Poznań przepłacił niemal trzykrotnie

Wśród głosów krytycznych wobec remont rynku w Poznaniu często pojawia się kwestia kosztów, jakie poniosło miasto. Choć pierwotnie urzędnicy zakładali, że remont Starego Rynku w Poznaniu uda się zrealizować za 53,3 mln zł, ostatecznie zapłacono ok. 140 mln zł – niemal trzy razy więcej, niż planowało miasto. Z tej kwoty 30 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Jako powody można wskazać niedoszacowanie kosztów po stronie urzędników (przetarg z 2020 r. pokazał, że żadna firma nie była skłonna wykonać remontu za 53,3 mln zł), rozszerzenie zakresu remontu (m.in. dodatkowe oświetlenie) oraz gwałtowny wzrost kosztów budowy w okresie pandemii (a zwłaszcza od momentu wybuchu wojny w Ukrainie).

Dlaczego remontują rynek w Poznaniu? Nowa nawierzchnia, latarnie i zieleń

Remont rynku w Poznaniu przeprowadzono w celu dostosowania go do współczesnych standardów. Prace objęły m.in. wymianę instalacji podziemnych, montaż nowych latarni, wymianę ławek oraz wyrównanie powierzchni placu wraz z obniżeniem części krawężników (ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami). Wykonano także wymianę zużytej kostki brukowej na nową. Ten ostatni aspekt budził kontrowersje wśród mieszkańców, ale koniec końców część dawnej nawierzchni udało się zachować.

– Dawna kostka podczas demontażu podlegała selekcji. Najlepszej jakości materiał postanowiono wykorzystać w bloku śródrynkowym, ale poza Pasażem Kultury, w którym nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych – tłumaczą urzędnicy. – Dawna kostka jest zabezpieczana spoiną, dzięki której eliminowane są nierówności i tym samym ryzyko blokujących się kół wózka czy też zapadających obcasów.

Kolejnym ważnym powodem remontu była chęć wprowadzenia na Stary Rynek zieleni. Pojawiły się drzewa i krzewy, których wcześniej bardzo tu brakowało.

– W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku posadzono dziesięć nowych drzew, a jedenaste znajdzie swoje miejsce przy ul. Kurzanoga. Posadzonym drzewom towarzyszy też zieleń niska, która pojawiła się tam w ostatnim czasie. To w sumie 1158 sztuk różnego rodzaju roślin, wśród nich najwięcej jest takich gatunków jak: liriope szafirkowata, bergenia, mozga trzcinowata, trzmielina fortune'a. Wykonawca inwestycji będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja – podaje miasto.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej