Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym gotowa. Jak będzie docelowo wyglądać?

2022-05-02 9:15
sztuczna wyspa
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa powstaje przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej

Sztuczna wyspa powstała 4,5 km od przekopu Mierzei Wiślanej. To pierwsza tego typu inwestycja w Polce. Wyspa Estyjska - bo taka nazwa wygrała dla sztucznej wyspy w plebiscycie internetowym - jest już gotowa, ale jej usypywanie potrwa jeszcze 10 lat. Zostały tylko prace końcowe i odbiory techniczne całej inwestycji. Jak ma docelowo wyglądać jedyna sztuczna wyspa w Polsce?

Spis treści

  1. Sztuczna wyspa o powierzchni 181 ha
  2. Przekop Mierzei Wiślanej i sztuczna wyspa - FILM kwiecień 2022
  3. Przebieg prac na sztucznej wyspie
  4. Co pozostało do zrobienia na wyspie?
  5. Jaką funkcję będzie pełnić sztuczna wyspa?
  6. Dlaczego wyspa Estyjska?
  7. Jak będzie wyglądać sztuczna wyspa?

Sztuczna wyspa o powierzchni 181 ha

Wyspa powstała przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Wypełnia ją urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Za inwestycję odpowiada, podobnie jak za I etap przekopu Mierzei Wiślanej, konsorcjum sopockiej spółki NDI i belgijskiej Besix.

Przekop Mierzei Wiślanej i sztuczna wyspa - FILM kwiecień 2022

Przebieg prac na sztucznej wyspie

Wyspa jest podzielona na dwie kwatery. Pierwsza, o objętości ok. 5,9 mln m³ jest zapełniana w fazie budowy toru wodnego. Druga, o objętości ok. 3,3 mln m³, będzie stanowiła rezerwę dla urobku pochodzącego z przyszłych robót podczyszczeniowych, koniecznych do utrzymania zakładanych głębokości toru wodnego do portu w Elblągu.

Podczas realizacji inwestycji zostanie wbudowane 442 000 m³ gruntu do zasypu sztucznej wyspy, co daje objętość 118 basenów olimpijskich.

Obecnie pogrążono ponad 10,7 tys. mb ścianek szczelnych. To ponad 99% zaplanowanych. Wykonano też 1376 sztuk ściągów, czyli również 99% tego typu prac. Szacuje się, że wyspa jest wykonana w około 80%.

Co pozostało do zrobienia na wyspie?

Sztuczna wyspa jest już gotowa. Pozostały jedynie prace wykończeniowe i odbiory techniczne, co jest procedurą dość długotrwałą. Oficjalne zakończenie całej inwestycji - sztucznej wyspy oraz przekopu Mierzei Wiślanej, zapowiedziano na 17 września 2022

budowa sztucznej wyspy
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Budowa sztucznej wyspy. Trwa zasyp piaszczysty ringu wyspy

Jaką funkcję będzie pełnić sztuczna wyspa?

Sztuczna wyspa nie będzie wyspą turystyczną. Mało tego, zostanie wprowadzony zakaz cumowania jednostek pływających oraz przebywania na niej. Wyspa Etyjska ma być docelowo siedliskiem ptaków. Po wybudowaniu sztucznej wyspy i porośnięciu brzegów powstaną warunki do zakładania gniazd. Może ona też pełnić funkcję miejsca odpoczynku i żerowania dla ptaków wodno-błotnych w okresie migracji, takich gatunków jak np. krakwa, płaskonos, świstun, krzyżówka, rożeniec, cyranka, cyraneczka, ale też gęsi. Być może odpowiednio zagospodarowana sztuczna wyspa wpłynie na powiększenie populacji gatunków lęgowych.

sztuczna wyspa w budowie
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa nie dla turystów, a dla ptaków

Dlaczego wyspa Estyjska?

We wrześniu 2020 roku zlikwidowane już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozstrzygnęło internetowy plebiscyt na nazwę dla planowanej sztucznej wyspy. Zwyciężyła "Estyjska", której nazwa pochodzi od dawnej, średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego. Choć to nie jest jeszcze nazwa oficjalna sztucznej wyspy, już się przyjęła.

sztuczna wyspa Estyjska
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Prace przy sztucznej wyspie
wyspa sztuszna budowa
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa ma być siedliskiem ptaków

Jak będzie wyglądać sztuczna wyspa?

Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym ma kształt elipsy o powierzchni 181 ha. Gotowa jest podbudowa wyspy, ale jej usypywanie będzie trwało jeszcze ok. 10 lat.

sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym
Autor: UM Gdynia Tak ma docelowo wyglądać wyspa Estyjska - pierwsza w Polsce sztuczna wyspa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej