Stary dom kostka zmieni się w Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”

2024-01-18 13:48

Powstaje Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Obiekt będzie z jednej strony poświęcony Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów, z drugiej umożliwi organizację wydarzeń muzycznych. Inwestycja za 18 mln zł będzie gotowa w I połowie 2025 roku. Już ogłoszono przetarg na organizację wystawy stałej.

Spis treści

  1. Dawny dom Wojciecha Kilara zyska nowe życie
  2. Otwarcie „Domu Kilara” w Katowicach zaplanowano w przyszłym roku
  3. Będzie można zobaczyć, jak wyglądał dom Wojciecha Kilara, gdy w nim mieszkał
  4. Wystawa stała w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara"

Dawny dom Wojciecha Kilara zyska nowe życie

Dom Kilara powstaje w dzielnicy Katowic – Brynowie. Dokładnie w miejscu, gdzie mieszkał i komponował wybitny katowiczanin – Wojciech Kilar. To dom przy ulicy Kościuszki 165. Miasto odkupiło budynek i zamierza tu, po przebudowie tradycyjnego domu „kostki” stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Obiekt zostanie rozbudowany. Będzie miejscem upamiętniającym kompozytora. Ale nie tylko. Budynek po przebudowie ma być poświęcony również całej śląskiej szkole kompozytorów. Jak podkreślają przedstawiciele miasta Katowice, będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara" to hołd dla tego wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami. Będzie to miejsce, gdzie dowiemy się więcej o Wojciechu Kilarze, ale i będzie służyło mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów. Liczę także, że przyciągnie do miasta melomanów i miłośników twórczości Wojciecha Kilara z kraju i zza granicy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Otwarcie „Domu Kilara” w Katowicach zaplanowano w przyszłym roku

Wystawa, na której miasto ogłosiło właśnie przetarg, będzie zlokalizowana w dobudowanej części, która zbliża się do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. Na przełomie stycznia i grudnia zamontowano stolarkę okienną.

Obecnie wykonawca skupia się na robotach instalacyjnych, zamontowano schody prefabrykowane oraz konstrukcję stalową pod świetlik. Oczywiście cały czas prowadzone są prace także w starym obiekcie, który jest dostosowywany do pełnienia nowych funkcji – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Będzie można zobaczyć, jak wyglądał dom Wojciecha Kilara, gdy w nim mieszkał

W budynku zostaną zachowane wnętrza i przedmioty należące do Kilara. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” będzie składało się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od pierwszego z nich, czyli oryginalnego domu kompozytora i pomieszczeń, które zachowają pierwotny wygląd i charakter. W efekcie goście KCEM będą czuć się, jakby odwiedzili dom Wojciecha Kilara za jego życia. Co ważne, w tej przestrzeni również znajdą się interaktywne narzędzia uatrakcyjniające zwiedzanie.

Budowa obwodnicy Oświęcimia to "odcinek specjalny" S1. Powstaje tak, by nie było jej widać...

Wystawa stała w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara"

Zwiedzanie ma obejmować m.in. salon, w którym będą realizowane seanse filmowe, a pomieszczenia będą wypełniać należące do kompozytora przedmioty, m.in fortepian, rękopisy i książki. Większość oryginalnego wyposażenia zostanie poddana renowacji. Dom Kilara będzie umożliwiał także prezentację sylwetki i dorobku kompozytora oraz Śląskiej Szkoły Kompozytorów.

Druga część do zwiedzania znajdzie się w nowej części budynku i będzie miała zupełnie inny charakter. Znajdzie się tu nowoczesna wystawa edukacyjna, będąca przedmiotem trwającego przetargu, która będzie skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W nowym obiekcie powstanie także sala wielofunkcyjna oraz sala z antresolą, w której będzie możliwość organizacji wystaw czasowych.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej