Stadion w Krakowie będzie gotowy w październiku

2010-06-23 12:47
Stadion Wisła Kraków
Autor: UM Kraków wizualizacja stadionu w Krakowie

Na stadionie Wisły Kraków trwają prace zmierzające do przygotowania obiektu do pucharowych rozgrywek, które odbędą się w lipcu. Do użytkowania przygotowywana jest trybuna wschodnia, na finiszu jest budowa ostatniej kondygnacji trybuny zachodniej. Zgodnie z harmonogramem całość inwestycji ma być gotowa w październiku.

- Do oddania w użytkowanie przygotowywana jest trybuna wschodnia (od strony parku Jordana). Za kilka dni sprawdzimy urządzenia wentylacyjne i klimatyzację. Zamontowano też prawie połowę krzesełek dla widzów – informuje Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W lipcu będzie też gotowa nowa murawa stadionu. Przedstawiciele ZIKIT zapewniają, że stadion przy ulicy Reymonta będzie gotowy do pucharowych rozgrywek, które planowane są na połowę lipca. Prace trwają również po przeciwnej stronie. - Trybuna zachodnia jest na etapie montażu ostatniej kondygnacji. Trwają też prace wykończeniowe wewnątrz obiektu – mówi dyrektor ZIKIT.
Zgodnie z harmonogramem całość inwestycji ma być gotowa w październiku. Wcześniej jednak, bo już w sierpniu, na rozgrywki ligowe będą udostępnione trzy trybuny – wschodnia, południowa i północna.

Budowa stadionu

Położony przy ulicy Reymonta miejski stadion Wisły Kraków będzie największym piłkarskim obiektem w Krakowie. Jego budowa rozpoczęła się w 2004 roku, zaraz po decyzji Wojewody Małopolskiego o komunalizacji działek, na których jest położony. Najpierw rozpoczęto budowę trybuny południowej (od strony Błoń). Ten element stadionu, którego koszt wyniósł około 34 milionów złotych, oddano do użytku w 2006 roku. W tym samym roku rozpoczęto prace przy realizacji trybuny północnej (od Reymonta). Oddano ją do użytku w sierpniu 2007 roku. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 42 milionów złotych. Rok później, we wrześniu 2008 roku zakończono budowę pawilonu multimedialnego. Wartość obiektu wyniosła prawie 12 milionów złotych. Na początku 2009 roku rozpoczęły się prace przy budowie trybuny wschodniej (od strony parku Jordana) wraz z narożnikami. Ten element stadionu realizowany jest przez firmę Polimex-Mostostal SA. Ta sama warszawska firma wygrała też przetarg na budowę trybuny zachodniej.

Autorem projektu miejskiego stadionu przy Reymonta jest Studio Architektoniczne Wojciecha Obtułowicza. Początkowo obiekt miał pomieścić około 20 tysięcy kibiców. Z uwagi na dostosowanie stadionu do wymogów UEFA w związku z ubieganiem się przez Kraków o rozgrywki w ramach Euro 2012, projekt Wojciecha Obtułowicza był wielokrotnie modyfikowany. Ostatecznie miejski stadion Wisły Kraków pomieści 33 tysiące widzów.

Podstawowe dane techniczne stadionu:

  • całkowicie zadaszony, pojemność 33.594 (pojemność na UEFA EURO 2012™ – 33 221 brutto/31 917 netto)
  • moc oświetlenia podstawowego – 2000 lx
  • trybuna VIP biznes na 1638 miejsc, 34 loże VIP na 477 miejsc (w tym 126 miejsc w tzw. loży prezydenckiej), business lounge, restauracja
  • 322 miejsca dla prasy (na czas UEFA EURO 2012™ – 539 miejsc), 40 stanowisk komentatorskich (70)
  • 129 miejsc dla niepełnosprawnych (w tym 50 dla osób na wózkach)
  • muzeum i sklep klubowy – ok. 1000 m2, powierzchnie komercyjne – ok. 3000 m2
  • parking VIP na 220 miejsc oraz miejsca parkingowe dla kibiców na ok. 1100 miejsc

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej