Stadion Pogoń Szczecin. Trwa przesuwanie murawy na płycie boiska

2020-07-17 11:54
Stadion Pogoń Szczecin
Autor: Stadion Pogoń Szczecin W ramach przesuwania murawy z boiska o powierzcni ponad 8 tys. m2 wywiezionych zostanie ponad 4 tys. m3 gruntu.

Na Stadionie Pogoń Szczecin rozpoczęły się prace związane z przesuwaniem boiska w stronę trybuny zachodniej. Równolegle trwają też prace w innych sektorach obiektu przy ul. Twardowskiego. Przypomnijmy, że budowa Stadionu Pogoń Szczecin trwa od marca 2019. Kiedy zasiądziemy na nowych trybunach Stadionu Pogoń Szczecin?

Spis treści

 1. Aktualności z budowy Stadionu Pogoń Szczecin
 2. Przesunięcie murawy to półmetek budowy Stadionu Pogoń Szczecin
 3. Na czym polega przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?
 4. Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie
 5. Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?
 6. Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy Stadion Miejski z czterema trybunami o pojemności około 21 tys. widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstanie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wejdzie budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Przedsięwzięcie obejmuje również budowę parkingów, dróg dojazdowych i chodników.

Koszt całej inwestycji to 364,4 mln zł, z czego realizacja stadionu pochłonie 261,2 mln zł. Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum DORACO-PBG. To firma, która z powodzeniem wybudowała trzy stadiony na Euro 2012. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

Aktualności z budowy Stadionu Pogoń Szczecin

Prace związane z przesuwaniem boiska w stronę trybuny zachodniej ruszyły zaraz po zakończeniu piłkarskiego sezonu w Szczecinie. Budowlańcy wykorzystują przerwę między rozgrywkami do przeprowadzenia wymiany boiska. Prace budowlane potrwają około 8 tygodni. To oznacza, że Pogoń z początkiem sezonu 2020/21 będzie rozgrywać jedynie spotkania wyjazdowe na Stadionie Legii.

Cały czas trwają też prace budowlane w innych sektorach obiektu, m.in. trwa budowa trybuny wschodniej, widoczne są już fundamenty pod trybunę południową. Powstaje też droga dojazdowa oraz parkingi. Na budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wykonywana jest elewacja i trwają prace wykończeniowe wewnątrz.

Przesunięcie murawy to półmetek budowy Stadionu Pogoń Szczecin

Przesunięcie murawy w kierunku istniejącej już trybuny zachodnie oznacza, że coraz bliżej jest do zakończenia prac, w ramach których gotowa będzie połowa nowego obiektu piłkarskiego. W ramach tego zadania z powierzchni ponad 8 tys. m² wywiezionych zostanie ponad 4 tys. m3 gruntu.

Na czym polega przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?

 • Na początek zdejmowana jest warstwa humusu.
 • Następnie wykonane zostanie korytowanie do głęb. ok. 50 cm.
 • Potem układana będzie geowłóknina.
 • Równolegle wykonany zostanie drenaż i instalacje do nawadniania murawy.
 • Następnie ułożona zostanie warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy.
 • W ostatnim etapie wykonana zostanie betonowa płyta, na której ułożona będzie sztuczna. trawa.
 • W dalszych etapach nastąpi rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostaną zraszacze.
 • Na końcu pojawi się trawa nowego boiska.

Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie

W ramach projektu wybudowany zostanie nowy budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem boisk treningowych. Ponadto powstaną cztery boiska do gry w piłkę nożną w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno o nawierzchni sztucznej pomniejszonej o ok 10 % w stosunku do wymiarów boiska trawiastego. W budynku będą szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla trenerów, pomieszczenia magazynowe, kawiarenka, siłownia oraz część odnowy biologicznej.

W ramach przebudowy stadionu dobudowana zostanie czwarta trybuna, tzw. wschodnia, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum POGONI. Pojemność obiektu wyniesie około 20 500 miejsc. W trybunie północnej zaprojektowano budynek z szatniami dla piłkarzy, pomieszczeniami dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN oraz loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne.

Zmodernizowane zostanie boisko na murawie głównej oraz tzw. boisko treningowe od strony ul. Twardowskiego. Zmieni się również zagospodarowanie terenu wokół stadionu.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży

Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?

Zgodnie z podpisaną umową realizacja inwestycji ma potrwać 36 miesięcy. Stadion ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Stadion Pogoń Szczecin - murawa

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy.

Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie. Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji. Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów. W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco.

Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok, a nie, jak wcześniej zakładano, na 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej