Stadion Pogoń Szczecin - ruszyła budowa

2019-03-11 13:57 Marzena Sarniewicz
Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Stadion Pogoń Szczecin pomieści około 21 000 widzów

Stadion Pogoń Szczecin zostanie wybudowany za ponad 260 mln zł. 8 marca 2019 podpisana została umowa z wykonawcą na budowę inwestycji. Prace na stadionie przy ulicy Twardowskiego już ruszyły. Kiedy zasiądziemy na trybunach Stadionu Pogoń Szczecin?

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: UM Szczecin Stadion Pogoń Szczecin - ruszyła budowa (marzec 2019)

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy stadion miejski z czterema trybunami o pojemności około 21 tys. widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstanie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wejdzie budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Przedsięwzięcie obejmuje również budowę parkingów, dróg dojazdowych i chodników.

Koszt całej inwestycji to 364,4 mln zł, z czego realizacja stadionu pochłonie 261,2 mln zł. Przypomnijmy, że Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum DORACO-PBG. To firma, która z powodzeniem wybudowała trzy stadiony na Euro 2012. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

- To dla nas bardzo ważny dzień. Jedna z kluczowych inwestycji staje się faktem. Ruszamy z przebudową obiektu, który - nie mam wątpliwości - będzie kolejną naszą wizytówką i perełką na tle innych stadionów w kraju. Dziękuję wszystkim, którzy mieli wpływ na ostateczny kształt projektu – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Stadion Pogoń Szczecin - szczegółowe informacje o projekcie

W ramach projektu wybudowany zostanie nowy budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem boisk treningowych. Ponadto powstaną cztery boiska do gry w piłkę nożną w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno o nawierzchni sztucznej pomniejszonej o ok 10 % w stosunku do wymiarów boiska trawiastego. W budynku będą szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla trenerów, pomieszczenia magazynowe, kawiarenka, siłownia oraz część odnowy biologicznej.

W ramach przebudowy stadionu dobudowana zostanie czwarta trybuna, tzw. wschodnia, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum POGONI. Pojemność obiektu wyniesie około 20 500 miejsc. W trybunie północnej zaprojektowano budynek z szatniami dla piłkarzy, pomieszczeniami dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN oraz loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne.

Zmodernizowane zostanie boisko na murawie głównej oraz tzw. boisko treningowe od strony ul. Twardowskiego. Zmieni się również zagospodarowanie terenu wokół stadionu.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży

Kiedy otwarcie nowego Stadionu Szczecin?

Zgodnie z podpisaną umową realizacja inwestycji ma potrwać 36 miesięcy. Stadion ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Stadion Pogoń Szczecin - murawa

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy.

Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie. Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji. Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów. W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco.

Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok, a nie, jak wcześniej zakładano, na 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej