Stadion Pogoń Szczecin. Trwa przesuwanie murawy na płycie boiska

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: Stadion Pogoń Szczecin W ramach przesuwania murawy z boiska o powierzcni ponad 8 tys. m2 wywiezionych zostanie ponad 4 tys. m3 gruntu.

Na Stadionie Pogoń Szczecin rozpoczęły się prace związane z przesuwaniem boiska w stronę trybuny zachodniej. Równolegle trwają też prace w innych sektorach obiektu przy ul. Twardowskiego. Przypomnijmy, że budowa Stadionu Pogoń Szczecin trwa od marca 2019. Kiedy zasiądziemy na nowych trybunach Stadionu Pogoń Szczecin?

Spis treści

 1. Aktualności z budowy Stadionu Pogoń Szczecin
 2. Przesunięcie murawy to półmetek budowy Stadionu Pogoń Szczecin
 3. Na czym polega przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?
 4. Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie
 5. Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?
 6. Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy Stadion Miejski z czterema trybunami o pojemności około 21 tys. widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstanie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wejdzie budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Przedsięwzięcie obejmuje również budowę parkingów, dróg dojazdowych i chodników.

Koszt całej inwestycji to 364,4 mln zł, z czego realizacja stadionu pochłonie 261,2 mln zł. Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum DORACO-PBG. To firma, która z powodzeniem wybudowała trzy stadiony na Euro 2012. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

Aktualności z budowy Stadionu Pogoń Szczecin

Prace związane z przesuwaniem boiska w stronę trybuny zachodniej ruszyły zaraz po zakończeniu piłkarskiego sezonu w Szczecinie. Budowlańcy wykorzystują przerwę między rozgrywkami do przeprowadzenia wymiany boiska. Prace budowlane potrwają około 8 tygodni. To oznacza, że Pogoń z początkiem sezonu 2020/21 będzie rozgrywać jedynie spotkania wyjazdowe na Stadionie Legii.

Cały czas trwają też prace budowlane w innych sektorach obiektu, m.in. trwa budowa trybuny wschodniej, widoczne są już fundamenty pod trybunę południową. Powstaje też droga dojazdowa oraz parkingi. Na budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wykonywana jest elewacja i trwają prace wykończeniowe wewnątrz.

Przesunięcie murawy to półmetek budowy Stadionu Pogoń Szczecin

Przesunięcie murawy w kierunku istniejącej już trybuny zachodnie oznacza, że coraz bliżej jest do zakończenia prac, w ramach których gotowa będzie połowa nowego obiektu piłkarskiego. W ramach tego zadania z powierzchni ponad 8 tys. m² wywiezionych zostanie ponad 4 tys. m3 gruntu.

Na czym polega przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?

 • Na początek zdejmowana jest warstwa humusu.
 • Następnie wykonane zostanie korytowanie do głęb. ok. 50 cm.
 • Potem układana będzie geowłóknina.
 • Równolegle wykonany zostanie drenaż i instalacje do nawadniania murawy.
 • Następnie ułożona zostanie warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy.
 • W ostatnim etapie wykonana zostanie betonowa płyta, na której ułożona będzie sztuczna. trawa.
 • W dalszych etapach nastąpi rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostaną zraszacze.
 • Na końcu pojawi się trawa nowego boiska.

Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie

W ramach projektu wybudowany zostanie nowy budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem boisk treningowych. Ponadto powstaną cztery boiska do gry w piłkę nożną w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno o nawierzchni sztucznej pomniejszonej o ok 10 % w stosunku do wymiarów boiska trawiastego. W budynku będą szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla trenerów, pomieszczenia magazynowe, kawiarenka, siłownia oraz część odnowy biologicznej.

W ramach przebudowy stadionu dobudowana zostanie czwarta trybuna, tzw. wschodnia, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum POGONI. Pojemność obiektu wyniesie około 20 500 miejsc. W trybunie północnej zaprojektowano budynek z szatniami dla piłkarzy, pomieszczeniami dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN oraz loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne.

Zmodernizowane zostanie boisko na murawie głównej oraz tzw. boisko treningowe od strony ul. Twardowskiego. Zmieni się również zagospodarowanie terenu wokół stadionu.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży

Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?

Zgodnie z podpisaną umową realizacja inwestycji ma potrwać 36 miesięcy. Stadion ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Stadion Pogoń Szczecin - murawa

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy.

Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie. Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji. Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów. W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco.

Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok, a nie, jak wcześniej zakładano, na 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej