Sinfonia Varsovia - rusza budowa. Jest generalny wykonawca I etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum

2023-04-04 8:07
Sinfonia Varsovia
Autor: FB Sinfonia Varsovia/Błażej Pindor Wizualizacja wnętrza nowego gamchu Sinfonia Varsovia

Budowa nowego gmachu dla orkiestry Sinfonia Varsovia miała ruszyć w październiku 2020. Niestety, ze względu na trudną sytuację finansową Warszawy, ten flagowy projekt Programu Rewitalizacji Pragi, musiał zostać odłożony w czasie. Rozpoczęcie prac zapowiadane jest na 2023. 5 kwietnia zostanie podpisania umowa z generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji. Jaki będzie gmach Sinfonia Varsovia Centrum?

Spis treści

 1. I etap budowy Sinfonii Varsovi Centrum ruszy w 2023 roku
 2. Kiedy koniec budowy Sinfonii Varsovi Centrum?
 3. Budowa Sinfonii Varsovi - historia inwestycji
 4. Kto zaprojektował gmach Sinfonia Varsovia?
 5. Sinfonia Varsovia - sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia
 6. Sinfonia Varsovia - ile kosztuje budowa?
 7. Sinfonia Varsovia otoczona murem?
 8. Jak dojechać do Sinfonia Varsovia?
 9. Sinfonia Varsovia - trochę z historii orkiestry

I etap budowy Sinfonii Varsovi Centrum ruszy w 2023 roku

I etap budowy Sinfonii Varsovi Centrum ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. 5 kwietnia 2023 podpisania zostanie umowa z generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum. Będzie nim Korporacja Budowlana Doraco.

Inwestycja obejmie on modernizację trzech frontowych, zabytkowych budynków od ul. Grochowskiej 272 oraz zagospodarowanie całej otaczającej przestrzeni. W odnowionych budynkach powstaną dwie małe sale koncertowe oraz sale prób dla orkiestry. Powstaną też miejsca, tj. kawiarnia połączona z księgarnią muzyczną, restauracja, w których Warszawiacy i przyjezdni będą mogli po prostu spędzić czas wolny. Miasto Warszawa przeznaczyło na ten cel 150 mln zł. Środki pochodzą w 100% z budżetu miasta stołecznego Warszawy.

W międzyczasie ma zostać ogłoszony drugi przetarg na wykonawcę II etapu inwestycji, czyli na budowę nowoczesnej sali koncertowej według projektu pracowni Atelier Thomas Pucher. Będzie to największa sala koncertowa w Polsce.

Przypomnijmy, że w 2009 roku m.st. Warszawa kupiło dla orkiestry Sinfonia Varsovia teren na warszawskim Kamionku, przy ul. Grochowskiej 272. To dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Budynki od początku wymagały gruntownego remontu, brakowało też ogrzewania. Teraz jest realna szansa na to, że inwestycja w końcu zostanie rozpoczęta. Miejmy nadzieję, że terminy zakończenia kolejnych etapów zostaną dotrzymane.

Kiedy koniec budowy Sinfonii Varsovi Centrum?

Pierwotnie planowano, że I etap budowy zakończy się w 2023 roku, natomiast drugi w 2027. W związku z opóźnieniem I etapu budowy należy zakładać, że I etap zakończy się 2024, a drugi 2028 roku. Czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie.

Sinfonia Varsovia Centrum
Autor: Marzena Sarniewicz Tak aktualnie wyglada dawny budynek wydziału Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272. Już w 2022 roku ma ruszyć jego modernizacja

Budowa Sinfonii Varsovi - historia inwestycji

Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 prezydent m.st. Warszawy wydał pozwolenie na budowę Sinfonia Varsovia Centrum – nowego muzycznego miejsca na mapie Warszawy dla Orkiestry Sinfonia Varsovia. Potem powstawały projekty wykonawcze i dokumentacja przetargowa, roboty budowlane miały ruszyć w październiku 2020. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, czyli modernizacji trzech zabytkowych budynków przy ul. Grochowskiej, miało nastąpić w październiku 2022 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowano w lutym 2025 roku. W 2020 roku władze ogłosiły, że pieniądze na inwestycję nie mogą być wyłożenie. Dziś wiadomo, że inwestycja ruszy w 2023 roku.

Sinfonia Varsovia
Autor: youtube Sala koncertowa - Sinfonia Varsovia

Kto zaprojektował gmach Sinfonia Varsovia?

Przypomnijmy, że w październiku 2015 rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt gmachu Sinfonia Varsovia. Laureatem konkursu została pracownia Atelier Thomas Pucher. Projekt Sinfonia Varsovia Centrum obejmuje budowę nowej sali koncertowej wraz z ramą, modernizację pięciu zabytkowych budynków oraz zagospodarowanie placów zielonych.

Sinfonia Varsovia - sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia

W nowym gmachu Sinfonia Varsovia Centrum będzie kilka sal koncertowych, w tym ta największa w Polsce, typu shoebox z typem vineyard, ze znakomitą akustyką. Budynek pomieści jednocześnie 1850 osób. Unikalny projekt sali koncertowej stworzyło berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselskiego zespołu Kahle Acoustics. Mniejsze sale przeznaczone mają być dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, ćwiczeniówki). Ponadto w gmachu będzie studio nagraniowe, pomieszczenia przeznaczone na różnorodne zajęcia edukacyjne dla mieszkańców Warszawy.

Sinfonia Varsovia - ile kosztuje budowa?

Budowa Sinfonia Varsovia Centrum realizowana ma być w ramach Programu Rewitalizacji Pragi. Inwestycja realizowana jest przez samorządową instytucję kultury Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego, w 2010 roku, szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Natomiast w budżecie miasta zabezpieczono ok. 280 mln zł. Dziś wiadomo, że na budowę I etapu miasto zabezpieczyło 150 mln zł. Szacuje się, że cała inwestycja ma pochłonąć ponad 600 mln zł.

Sinfonia Varsovia otoczona murem?

Wiele kontrowersji wzbudzał projekt ramy wokół gmachu Sinfonia Varsovia, nie podobał się mieszkańcom stolicy. Pierwotnie miał to być mur betonowy zawieszony 3 metry nad poziomem terenu. Rozwiązanie wydawało się zbyt ciężkie, odcinające. Ponadto konserwator zabytków nie zgodził się na wybudowanie muru, który mógłby zasłonić zabytkowe budynki – poinformowała Aleksandra Kielan zastępca dyrektora Sinfonia Varsovia. W nowym projekcie mur zastąpiono ażurową siatką stalowo-aluminiową, która dokładnie wyznacza obszar i okala budynki należące do Sinfoni Varsovi. Dzięki temu główny zabytkowy obiekt od ulicy Grochowskiej będzie widoczny. Dodatkowo w ramę zostaną wbudowane schody, którymi będzie można wejść na jej szczyt i spacerować dookoła po tarasie. Będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy z wysokości około 20 m. Ponadto w całym kompleksie nie zabraknie miejsc, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny, np. w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK.

Jak dojechać do Sinfonia Varsovia?

Warszawa Sinfonia Varsovia mieści się w Warszawie przy ul. Grochowskiej 272

Sinfonia Varsovia - trochę z historii orkiestry

Orkiestra Sinfonia Varsovia to polska orkiestra symfoniczna, ambasador kultury polskiej na świecie. Powstała z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina w 1984 roku, w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Przez lata występowała w najlepszych salach koncertowych świata, z legendarnymi solistami i dyrygentami, jednocześnie nie mając swojej stałej siedziby w Warszawie. Od 2010 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia, obok działalności koncertowej poza swoją siedzibą, organizuje liczne koncerty kameralne, warsztaty edukacyjne i wystawy w wymagających remontu przestrzeniach przy Grochowskiej 272. Poprzedni letni sezon artystyczny (maj–wrzesień 2018) zgromadził ponad 16 tysięcy słuchaczy na prawie 100 wydarzeniach.

 • Nazwa inwestycji: Sinfonia Varsovia
 • Lokalizacja: Warszawa, przy ul. Grochowska 272
 • Funkcja: sala koncertowa
 • Inwestor: Miasto Warszawa
 • Projektant: Atelier Thomas Pucher z Graz (Austria)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej